Nyitóképen: Migránspárti tüntetők Németországban 2020-ban (fotó: ABDULHAMID HOSBAS / ANADOLU AGENCY / Anadolu via AFP)
Augusztus 16-án robbant a német közéletben az RTL rejtett kamerás dokumentumfilmje, melyben leleplezték a Németországban menedékjogot élvező afgánok egy különös hobbiját – jelesül azt, hogy hazájukba járnak haza nyaralni.
Mindez természetesen szigorúan illegális; a menedékjogot a balekokon kívül minden nemzetközi jogász úgy értelmezi, hogy azt a befogadó ország olyan embereknek biztosítja, akiknek testi épségét, szabadságát vagy vagyoni biztonságát otthon politikai, vallási, szexuális vagy egyéb identitásuk miatt fenyegetik.
Aki gond nélkül hazajárhat nyaralni, annak esetében mindezen feltételek természetesen nem teljesülnek.
A tévéadó riportere mégis azt találta, hogy a hamburgi Steindammon található utazási irodák közül igen sokan szerveznek németországi afgán menekülteknek utazásokat Afganisztánba Iránon keresztül: Irán területére való kétszeri belépésre feljogosító vízumot szereznek nekik, így az útlevélben egy tökéletesen legális iráni utazás nyomai szerepelnek csak – de emellett egy, az útlevéltől különálló papírlapra ragasztva megkapják az afgán vízumot is, melyet a hazaúton bárhol kidobhatnak, s így titokban tarthatják útjukat a német menekültügyi hivatal előtt.
A FOCUS magazin az RTL-anyag sugárzása után kereste fel a hírbe hozott hamburgi utazási irodákat, és izgalmas dolgokat tapasztalt:
ugyanaz az irodai munkatárs, aki az RTL riporternőjének még vígan intézett afgán vízumot, a FOCUS riporterének már hárít, „sok ma a dolgom”
– miközben az iráni vízumot a kirakatban reklámozza az iroda, s a honlapon megtalálható, hogy a cégnek Afganisztán fővárosában, Kabulban is van telephelye.
Egy másik cégnél tucatszám talált a FOCUS tárolódobozokban kék és szürke útleveleket; előbbiek a menekültstátuszt élvezők útlevélpótlékai, melyek a genfi konvenciót elismerő országokba érvényesek, utóbbiakat az állampolgárság nélkül Németországban élők kapják. Az asztalnál ülő munkatárs elismeri: mindenkinek iráni vízumot intéz, de afganisztánit semmiképpen, hiszen „Afganisztánnak nincs kormánya” és különben sem fogadják el az afgán határon a kék útlevelet, az iráni tranzitvízum Szaúd-Arábia vagy az Egyesült Arab Emírségek meglátogatásához lehet hasznos. (Mindkét országba el lehet jutni Németországból közvetlen repülőjárattal.) Azt viszont temészetesen nem tudja, mit csinálnak az iráni vízumot szerző menekültek Iránban.
Pár sarokkal arrébb egy újabb cégnél egy munkatárs asztalán afgán zászló lengedezik,
de a dolgozó állítja: iráni tranzitvízumokkal nem foglalkozik, csak németeknek foglal kabuli repülőjáratokat, kék vagy szürke útleveleseknek nem.