Elképesztő cinizmusában a Hamász ajándékcsomagot adott a túszoknak, oklevéllel a túlélésükről, valamint a fogság alatt készült fotókkal
Propagandavideót is közzétettek az egészről.
Kilencven palesztin fogvatartottat cserélt három izraeli túszra a zsidó állam.
Izrael január 20-a, hétfőn hajnalban 90 palesztin nőt és kiskorút engedett szabadon a ciszjordániai Ofer börtönből, a Gázai övezetben életbe lépett tűzszünet második napján – tájékoztat az Euronews.
A foglyok szabadon bocsátásáról a Palesztin Hatóság Fogolyügyi Bizottsága által közölt lista szerint
kizárólag nőkről és fiatalkorúakról van szó.
Az izraeli hatóságok őket nemzetbiztonsági vádakkal tartóztatták le, a vádak között a kődobálástól egészen súlyosabb bűncselekményekig, például gyilkossági kísérletig terjedő cselekmények szerepeltek.
Ezt is ajánljuk a témában
Propagandavideót is közzétettek az egészről.
A tűzszünet első szakasza vasárnap reggel kezdődött, ám néhány órás késéssel, mert Izrael nem kapta meg időben a Hamász által szabadon bocsátandó izraeli túszok listáját.
A megállapodás értelmében a Hamász az első hat hétben 33 izraeli túszt enged el, cserébe több száz palesztin fogoly szabadul izraeli börtönökből.
A Hamász már vasárnap három izraeli nőt – Romi Gonent, Emily Damarit és Doron Steinbrechert – adott át a Vöröskeresztnek Gázában, ahonnan izraeli katonai kísérettel Tel-Avivba szállították őket. Jelenleg stabil állapotban kezelik őket egy helyi kórházban.
Ezt is ajánljuk a témában
A három fiatal nő 471 napig volt a Hamász fogságában.
A tűzszünet következő szakaszában a Hamász várhatóan minden még életben lévő izraeli túszt szabadon bocsát, míg Izrael további ezer palesztint enged el.
Emellett az izraeli hadsereg teljesen kivonul Gázából.
A harmadik fázis a Gázai övezet újjáépítésére vonatkozó terveket tartalmazza, amelynek részeként a Hamász kiadja az izraeli túszok fogságban elhunytainak maradványait.
A konfliktus azután robbant ki, hogy 2023 októberében a Hamász határ menti támadásaiban 1,200 izraeli vesztette életét, és 250 embert hurcoltak el túszként.
Izrael válaszul hatalmas támadást indított Gázában, amely a helyi egészségügyi szervek szerint eddig több mint 46 ezer palesztin halálát okozta. Az erőszak destabilizálta a Közel-Keletet, világszerte tiltakozásokat váltott ki, és súlyos belpolitikai feszültségeket szült Izraelben.
Ezt is ajánljuk a témában
A nőket maszkos terroristák vették körül, és a haragos tömeget a terrorszervezet tagjainak kellett visszatartaniuk.
Nyitókép: Haneen Salem / AFP