A bukott osztrák kancellár pártja már Orbán Viktor szövetségesével tárgyalna
Ez a közeledés azért lehet figyelemre méltó, mert az ÖVP politikusa az elmúlt hónapokban az FPÖ vezetőjének, Herbert Kicklnek az egyik legkeményebb kritikusa volt.
Teljes felfordulást hozott az ausztriai közéletbe az év eleje: megnyílhat az út az FPÖ kormányalakítása előtt.
„Sokáig tárgyaltunk, de a szociáldemokratákkal alapvető pontokban nem lehetséges a megegyezés. Az Osztrák Néppárt tartja magát az ígéretéhez: nem fogunk a teljesítménnyel és a gazdasággal ellenséges döntéseket vagy új adókat megszavazni. Ezzel befejezzük az SPÖ-vel való tárgyalásokat” – közölte szombaton Karl Nehammer osztrák néppárti kancellár.
A bejelentés egyúttal Nehammer kancellári hattyúdala volt:
nem csak a szocikkal való tárgyalásokat fejezte be, hanem kancellárságát is,
lemondva az ország vezetéséről, valamint az ÖVP pártelnökségéről is.
Sűrű időszak után, egy fokozódó politikai válság közepette távozik a vezetésből Karl Nehammer úgy, hogy stratégiája teljes kudarcot vallott. Mindez az őszi választással – és persze az azt megelőző kampánnyal – kezdődött: Nehammer a választások előtt és után is többször leszögezte, hogy ő aztán nem fog koalíciót alkotni a radikális jobboldali Szabadságpárttal (FPÖ). Ezzel nem sok mozgásteret hagyott magának a 2021-ben a távozó Sebastian Kurz után az árnyékból előlépő és kancellárrá választott Nehammer.
A szeptember 29-ei szövetségi parlamenti választást ugyanis éppen a Szabadságpárt nyerte meg, a voksok 28,8 százalékával. A Nehammer vezette, kormányon lévő ÖVP 26,3 százalékot szerzett, a szocdemek 21,1 százalékot, a liberális NEOS 9,1 százalékot, míg a Zöldek 8,2 százalékot kaptak.
A választás győztese tehát a Szabadságpárt lett, azonban egyik parlamentbe jutó párt sem akart velük koalícióra lépni.
Az FPÖ nélkül a Néppárt csak a szocdemekkel tudott volna egyfős többséget alkotni a parlamentben, illetve megpróbálkoztak a liberálisok bevételével a koalícióba, egy stabil többségű kormányzás érdekében. De pont a stabilitás hiányzott a leginkább: a NEOS végül január 3-án bedobta a törülközőt, kiszállt a tárgyalásokból, miután azt látták, hogy szabadelvű programpontjaik megvalósítására nem lesz esély.
Nehammer még mindig összerakhatta volna a két régi néppárt hagyományos nagykoalícióját a minimális egyfős többséggel, de egy nappal később már ő maga vetett véget a próbálkozásnak: az ÖVP és az SPÖ alapvető programpontjait nem sikerült összhangba hozni, nem lesz újabb nagykoalíció Ausztria élén.
Karl Nehammer lemondásával a labda most visszapattogott a szövetségi államfőhöz, Alexander van der Bellenhez. A Zöldektől indult veterán politikus, Van der Bellen soha nem rejtette véka alá ellenérzéseit a radikális jobboldallal szemben: közepesen meglepő húzásként az őszi választás után
még csak nem is adta oda a kormányalakítási megbízást a választáson győztes Szabadságpártnak,
hanem az addig is kormányzó, néppárti Nehammer kapta meg azt, aki eddig próbálkozott a baloldal meggyőzésével.
A Szabadságpárt kihasználta a politikai ziccert, a választói akarat megkerülésével, aláásásával vádolva mind az elnököt, mind az őket kikerülő pártokat. Való igaz, a felmérések szerint az osztrák választók legnagyobb arányban egy szabadságpárti-néppárti jobboldali koalíciót szorgalmaztak, ezt azonban Nehammer nem vállalta.
Újabb hírek szerint a Néppárt mögötti gazdasági erők, a hagyományos osztrák nagyvállalatok közegéből is egy jobboldali, piacpárti FPÖ-ÖVP koalíciót szorgalmaztak leginkább, ami eddig nem tudott megvalósulni.
De ki tudja, mit hoz a közeljövő! Nehammer után egy új arc, Christian Stocker lépett elő az Osztrák Néppárt ügyvezető elnökének, aki fordulatot jelentett be:
szerinte a helyzet mostanra megváltozott, és a Néppárt nyitott a koalíciós tárgyalásokra a Szabadságpárttal,
miután az megkapja a megbízást a szövetségi elnöktől. Stocker az elmúlt időszakban szintén a Szabadságpárt kemény kritikusának számított, és kizárta a velük való kormányzást – most viszont neki kell lenyelnie a keserű pirulát, bejelentve a készséges felajánlkozást a Szabadságpárt partneréül.
A másik keserű pirulát pedig Van der Bellen államfőnek kell lenyelnie: más megoldás hiányában most, hétfő folyamán már tényleg találkozott Herbert Kickl szabadságpárti elnökkel és megbízta őt a kormányalakítással.
Herbert Kickl vasárnap azt közölte a Facebookon: a Szabadságpárt szkepszissel szemlélte a többi párt „kísérleti kormányzásával” való próbálkozást, de az FPÖ-nek nincs felelőssége az elmúlt három hónap „elvesztegetett ideje és a kaotikus állapotok” miatt.
Kickl hangsúlyozta: az FPÖ az egyedüli stabil tényező az osztrák politikában.
A szabadságpárti elnök szerint a legfontosabb kötelezettségük az osztrák néppel szemben áll fenn. Pártpolitikai programjuk mellett „a tisztesség, a világosság, az elszámoltathatóság, a stabilitás és hitelesség” lesz a jelszavuk.
A következő hetekben megvalósulhat tehát a Szabadságpárt és az ÖVP koalíciós tárgyalássorozata: a két párt megállapodása csak rajtuk múlik. Ha ez sem jön össze, akkor Ausztriára valószínűleg egy újabb előrehozott választás vár – amit az elmúlt hetek kormányalakítási káosza alatt megugró népszerűségű Szabadságpárt nyerhet majd meg, még nagyobb arányban.
Jelenleg 35-37 százalékos rekord magasságban mérik az FPÖ-t
a Néppárt és a szocdemek 20-20 százalék körüli támogatottságával szemben. Innen nézve a most következő tárgyalások során a Néppártnak lesz sokkal több oka és kényszere a megegyezésre – Ausztriát pedig onnantól a történelme során először egy szabadságpárti kancellár vezetheti tovább.
Nyitóképen: Herbert Kickl szabadságpárti elnök (TOBIAS STEINMAURER / APA-PictureDesk via AFP)
Ezt is ajánljuk a témában
Ez a közeledés azért lehet figyelemre méltó, mert az ÖVP politikusa az elmúlt hónapokban az FPÖ vezetőjének, Herbert Kicklnek az egyik legkeményebb kritikusa volt.