Gyorselemzés Ausztriából: tényleg történelmi győzelem született (VIDEÓ)
Schaller-Baross Ernővel a Mandiner lapigazgató-főszerkesztője beszélgetett az osztrák választások kapcsán.
A Szabadságpárt győzelmével zárult a választás nyugati szomszédunkban. Az osztrák választási kampány során a fő téma a migráció, a gazdaság állapota és az ukrán-orosz háború volt.
Nyitókép: Herbert Kickl/ Photo by Alex HALADA / AFP) / ALTERNATIVE CROP
Ahogy a Mandiner is beszámolt róla, vasárnap történelmi győzelmet aratott a Herbert Kickl által vezetett Osztrák Szabadságpárt (FPÖ).
A végeredmény alapján a Szabadságpárt a szavazatok 29,21 százalékát kapta meg és 58 képviselőt küldhet az osztrák parlamentbe. Szorosan mögötte végzett az Osztrák Néppárt (ÖVP) amely 26,48 százalékot kapott, ami azt jelenti, hogy 52 képviselője lesz, ami jelentős visszaesés az előző választáshoz képest.
Egyelőre kérdéses, hogy az FPÖ kivel tudna kormányt alakítani.
A BBC beszámolója szerint Kickl fő riválisa, Karl Nehammer, az ÖVP hivatalban lévő kancellárja azt mondta, hogy „lehetetlen kormányt alakítani valakivel, aki imádja az összeesküvés-elméleteket.”
A harmadik helyen a Szocdemek (SPÖ) végeztek, akikre az osztrák szavazók 20 százaléka adta le a voksát. Messze lemaradva bejutott még a parlamentbe két kisebb párt is: a zöldek és a liberálisok (NEOS).
Ezt is ajánljuk a témában
Schaller-Baross Ernővel a Mandiner lapigazgató-főszerkesztője beszélgetett az osztrák választások kapcsán.
Az osztrák választáson a részvétel 78 százalékos volt, ami nagyon magasnak számít. A kampányt a migráció és a menekültügy, valamint a lanyhuló gazdaság és az ukrajnai háború témája uralta.
Miközben Ausztria térképének fele sötétkékre változott, Michael Schnedlitz, az FPÖ főtitkára azt mondta, hogy „az osztrák férfiak és nők ma történelmet írtak”, de azt még nem árulta el, hogy pártja milyen koalíciót próbál majd létrehozni.
A választókról készült elemzés szerint a 35-59 évesek szavaztak leginkább a Szabadságpártra, és valamivel több nő, mint férfi adta le rájuk a voksát.
A Szabadságpárt vezetője azt ígérte az osztrákoknak, hogy Ausztria „erőd” lesz, és helyreállítják biztonságukat, jólétüket és békéjüket.
Ezt is ajánljuk a témában
Vasárnap szövetségi parlamenti választást tartottak Ausztriában – annak lezárulta után itt vannak az első becslések.
A BBC által megkérdezett elemzők szerint nem lesz könnyű Kickl-nek koalíciót alakítania. A szociáldemokraták, a Zöldek és a Neos mind kizárták az általuk szélsőjobboldalnak titulált Szabadságpárttal való partnerséget.
Az egyetlen lehetséges koalíció, amelyet Kickl pártja meg tudna kötni, az az Osztrák Néppárttal való koalíció, bár az FPÖ-nek megoldást kellene találnia arra, hogy az ÖVP nem akarja, hogy Kickl legyen a kancellár.
A BBC szerint megoldás lehet a holland út: amikor Geert Wilders Szabadságpártja tavaly novemberben megnyerte a hollandiai választásokat, lemondott a miniszterelnöki posztról, hogy három másik párt beleegyezzen a koalícióba. Kickl azonban szívesen vezetné országát, és azt ígérte az osztrákoknak, hogy „szolgájuk és védelmezőjük” lesz.
Thomas Hofer politikai elemző a BBC-nek azt mondta, korántsem egyértelmű, hogy a kormányalakítást felügyelő Alexander Van der Bellen osztrák elnök „közvetlen felhatalmazást fog adni Kicklnek a koalíciókötésre.” Az ÖVP elméletileg össze tudna hozni egy koalíciót a szociáldemokratákkal, és magához vonzhatná a liberális Neost vagy a Zöldeket.
Ugyanígy Karl Nehammerre is nyomást gyakorolhatnak az ÖVP-n belülről, hogy lépjen koalícióra a győztes párttal.
Ezt is ajánljuk a témában
Maszkos, fáklyás, agresszív csőcselék nácizta a békés szavazókat és demokratikusan választott pártjukat.