Nyitóképen: Herbert Kickl, a Szabadságpárt elnöke (fotó: HELMUT FOHRINGER / APA / AFP)
Szövetségi parlamenti választást tartottak Ausztriában vasárnap. A délután 5 órakor záruló szavazás után kiadták az első becsléseket.
A választás előtt az utolsó nagy kérdés az volt, hogy a jobboldali, rendszerkritikus Szabadságpárt (FPÖ) sok évtizedes fennállása óta első alkalommal megnyeri-e a voksolást – amire az elmúlt egy év közvélemény-kutatási adatai alapján nagy esélye volt -; vagy pedig az utolsó hetek hajrájával az Osztrák Néppárt (ÖVP) visszaelőzi a jobboldali kihívóját.
A vasárnapi, választás utáni első becslés így szól:
Szabadságpárt (FPÖ): 29%
Osztrák Néppárt (ÖVP): 26%
Szocdemek (SPÖ): 20%
NEOS (liberálisok): 9%
Zöldek: 9%
A végleges választási eredmények után a kormányalakítás lesz a nagy kérdés, és a kormányzás kulcsa az Osztrák Néppártnál lesz. Az ÖVP részéről rendszeresen elhangzott, hogy a Herbert Kickl vezette FPÖ-vel nem kívánnak koalíciót kötni (amivel egy tisztán jobboldali kormány alakulhatna). Annak ellenére mondták ezt, hogy az osztrák választók a legnagyobb arányban egy ÖVP-FPÖ koalíciót támogatnának.
A Néppárt ugyanakkor nyitott tud lenni egy akár az SPÖ-vel, akár a Zöldekkel, akár a liberálisokkal egy koalícióra – ha a Szabadságpártot kívül akarják tartani a kormányzásból.
A választás utáni becslés alapján kiszámolt mandátumarányok a következők:
a 183 fős parlamentben 57 képviselőt adhat az FPÖ, 51-et az ÖVP, 41-et az SPÖ,
és 17-17 képviselőt a Zöldek és a liberálisok.
Ha pontosan ez marad az eredmény, azt jelenti, hogy vagy az ÖVP és az FPÖ alkothat kétpárti koalíciós többséget (az összefogástól az ÖVP már a választás után is elzárkózott); vagy pedig az ÖVP a szocdemekkel fog össze, és ketten együtt egyfős többséggel rendelkeznek a szövetségi parlamentben, és ez esetben a Néppárt a nagyobbik, kancellárt adó párt. Ha ők összefognak, a régi, hagyományos osztrák nagykoalíció alakulhat meg újra. Ha pedig a végeredmény alapján mégse lenne meg a kétpárti többségük, bevehetik akár a Zöldeket, akár a liberálisokat egy hárompárti koalícióba, ha meg tudnak egymással egyezni.