Damoklész kardja lebeg Ukrajna felett: Magyarország és Szlovákia egy mozdulattal lekapcsolhatja a villanyt
Döbbenetes adatokat közöltek.
Miután elzárták a gázszállítást, meredeken emelkedni kezdtek a gázárak.
Habár hazánk már négy éve nincs kitéve az ukrán gáztranzitnak, amennyiben szűkül a kínálat, az a közgazdasági alaptételek miatt negatívan hat az európai ipar versenyképességére, valamint felhajtja az árakat, ez látható most is, folyamatosan emelkednek az európai gázárak. Mint ismert, az év első napján lejárt az orosz földgáz Ukrajnán keresztüli tranzitjára vonatkozó szerződések érvényessége és miután az ukrán fél elzárkózott a megállapodások meghosszabbításától, az Ukrajnán keresztül Európába irányuló orosz földgázszállítás a megállapodások lejártával egyidejűleg leállt.
Az európai államoknak alternatív forrást kellett keresniük, a Világgazdaság szerint Ausztria elsősorban Németország és Olaszország irányából érkező importtal igyekszik pótolni az ukrajnai tranzit megszűnése nyomán kiesett földgázmennyiséget. Szlovákia a nyugatról történő import mellett Magyarország felől juthat alternatív földgázforrásokhoz.
Mint az elemzésben írták, az ukrán gáztranzit leállítása jelentős károkat okoz a szlovák gazdaságnak, északi szomszédunk piaci szereplői a becslések szerint 177 millió euró tranzitfelárat kénytelenek fizetni az alternatív gázszállítmányok után, miközben az ország elesik az Ukrajnából Szlovákián keresztül nyugati irányba történő földgázgáztranzitból származó korábbi, évi 500 millió euróra becsült bevételtől is, ez pedig felhajthatja a rendszerhasználat tarifáját.
Mint írták, Magyarország földgázellátása ukrajnai tranzitnak való kitettsége 2021. október 1-jén a Török Áramlatra és Balkáni Áramlatra csatlakozó szerb-magyar interkonnektor üzembe helyezésével és az MVM CEEnergy-Gazprom Export magyar piaci új, hosszú távú szerződéses mennyiségének oda történő leszállításával megszűnt.
A déli irányból érkező importnak és a magas, 67 százalékos hazai tárolói töltöttségi szintnek köszönhetően az ukrajnai tranzit megszűnése hazánkban nem jár ellátásbiztonsági kihívással. Mi több, a közelmúltbeli infrastruktúra-fejlesztési lépéseinknek köszönhetően – kiemelten a dél-észak irányú földgázszállítást elősegítő vezetékes kapacitásaink növelését – hazánk tovább erősítheti pozitív szerepvállalását a régió ellátásbiztonságának megteremtésében.
Az ukrajnai tranzit kiesésével járó régiós kínálatcsökkenés kilátása egyéb tényezőkkel, ilyen
érdemben hozzájárult az európai földgáz nagykereskedelmi referenciaár hollandiai gáztőzsde (TTF) árszintjének december 16-január 2. között megfigyelt megawattóránként (MWh) 40 euróról 50 euró fölé történő emelkedéséhez.
Nyitókép: Sergei SUPINSKY / AFP