Kína és Elon Musk csatája az űrért – ez a műholdhálózat, amely felboríthatja a világ rendjét

2025. január 15. 09:47

A Starlink projekt technológiai áttörésnek tűnik, de Kína szerint komoly nemzetbiztonsági fenyegetést is jelent.

2025. január 15. 09:47
null

Kína komoly aggodalmát fejezte ki Elon Musk Starlink műholdas internethálózatával kapcsolatban, ami tovább fokozza a műholdas internettechnológia területén tapasztalható feszültségeket – tájékoztat a Tech to Review

A kínai kifogások középpontjában az áll, hogy a rendszer képes lehet megbontani a digitális és kommunikációs térben fennálló globális erőviszonyokat.

A Starlink a SpaceX ambiciózus projektje, amelynek célja, hogy nagy sebességű, alacsony késleltetésű internetkapcsolatot biztosítson a világ legeldugottabb régióiban is. 

A több ezer, alacsony Föld körüli pályára telepített műhold révén páratlan globális kapcsolódási lehetőséget nyújt. Bár technológiai szempontból lenyűgöző újításról van szó, Kína szerint a projekt komoly katonai és geopolitikai kockázatokat rejt magában.

A kínai vezetés aggodalma elsősorban a nemzetbiztonsági kockázatokra összpontosít, mivel a Starlink titkosított, privát kommunikációs lehetőségei alááshatják az ország kiberszuverenitását, és gyengíthetik az állami megfigyelési rendszert. 

További félelmet kelt, hogy a műholdak kettős célú – civil és katonai – felhasználása támogathatja a nyugati katonai műveleteket, ami az űr fokozódó militarizálására utal. 

Ezenkívül Kína szerint a Starlink által tervezett több mint 42 000 műhold pályára állítása súlyosbítja az űrbéli zsúfoltságot, növelve az ütközések kockázatát, és akadályozhatja más nemzetek űrkutatási törekvéseit.

Ezt is ajánljuk a témában

A Starlink terjeszkedése nemcsak technológiai, hanem politikai kérdéseket is felvet, beleértve a globális internetkormányzás, az űretikai normák és az új nemzetközi megállapodások szükségességét. 

Kína szorgalmazza a magán műholdflották szigorúbb szabályozását, hogy azok megfeleljenek a nemzetközi normáknak, és ne veszélyeztessék más országok biztonságát vagy űreszközeit. 

Míg a Starlink a technológiai fejlődés egyik kiemelkedő vívmánya, egyúttal rávilágít a technológia és a geopolitika szoros összefonódására is.

Az olyan országok, mint Kína, ezeket a projekteket nem csupán kommunikációs újításként, hanem stratégiai eszközként értelmezik, amelyek képesek átrendezni a globális hatalmi viszonyokat.

A Starlink körüli vita világosan jelzi, hogy sürgősen szükség van hatékony szabályozási politikákra, amelyek kezelik a magántechnológiai cégek befolyásának növekedését. 

Miközben Kína és más nemzetek szigorúbb szabályokat szorgalmaznak, a nemzetközi közösségnek meg kell találnia az egyensúlyt az innováció ösztönzése és a biztonság garantálása között.

Nyitókép: Frederic J. BROWN / AFP

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
jandor
2025. január 17. 08:36
"Az olyan országok, mint Kína, ezeket a projekteket nem csupán kommunikációs újításként, hanem stratégiai eszközként értelmezik, amelyek képesek átrendezni a globális hatalmi viszonyokat." Nemcsak Kína. az USA is.
Akitlosz
2025. január 15. 16:12
Előbb-utóbb nem lesz mese, háború esetén tönkre kell tenni az ellenség műholdjait. https:// www.youtube.com/watch?v=mFPhWdIs7Bs
ügyvéd
2025. január 15. 14:58
A kutya ugat, a karaván halad... A SpaceX nek már több mint HÉT EZER Starlink műholdja van fenn. HÉT EZER!!!!
nempolitizalok-0
2025. január 15. 12:50 Szerkesztve
Meg kell csinálni a sajátot. Az oroszok már javában ezen dolgoznak. Na meg azon, hogy ha arról van szó, az amerikai rendszert hatástalanítsák.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!