Kína és Elon Musk csatája az űrért – ez a műholdhálózat, amely felboríthatja a világ rendjét

2025. január 15. 09:47

A Starlink projekt technológiai áttörésnek tűnik, de Kína szerint komoly nemzetbiztonsági fenyegetést is jelent.

2025. január 15. 09:47
null

Kína komoly aggodalmát fejezte ki Elon Musk Starlink műholdas internethálózatával kapcsolatban, ami tovább fokozza a műholdas internettechnológia területén tapasztalható feszültségeket – tájékoztat a Tech to Review

A kínai kifogások középpontjában az áll, hogy a rendszer képes lehet megbontani a digitális és kommunikációs térben fennálló globális erőviszonyokat.

A Starlink a SpaceX ambiciózus projektje, amelynek célja, hogy nagy sebességű, alacsony késleltetésű internetkapcsolatot biztosítson a világ legeldugottabb régióiban is. 

A több ezer, alacsony Föld körüli pályára telepített műhold révén páratlan globális kapcsolódási lehetőséget nyújt. Bár technológiai szempontból lenyűgöző újításról van szó, Kína szerint a projekt komoly katonai és geopolitikai kockázatokat rejt magában.

A kínai vezetés aggodalma elsősorban a nemzetbiztonsági kockázatokra összpontosít, mivel a Starlink titkosított, privát kommunikációs lehetőségei alááshatják az ország kiberszuverenitását, és gyengíthetik az állami megfigyelési rendszert. 

További félelmet kelt, hogy a műholdak kettős célú – civil és katonai – felhasználása támogathatja a nyugati katonai műveleteket, ami az űr fokozódó militarizálására utal. 

Ezenkívül Kína szerint a Starlink által tervezett több mint 42 000 műhold pályára állítása súlyosbítja az űrbéli zsúfoltságot, növelve az ütközések kockázatát, és akadályozhatja más nemzetek űrkutatási törekvéseit.

Ezt is ajánljuk a témában

A Starlink terjeszkedése nemcsak technológiai, hanem politikai kérdéseket is felvet, beleértve a globális internetkormányzás, az űretikai normák és az új nemzetközi megállapodások szükségességét. 

Kína szorgalmazza a magán műholdflották szigorúbb szabályozását, hogy azok megfeleljenek a nemzetközi normáknak, és ne veszélyeztessék más országok biztonságát vagy űreszközeit. 

Míg a Starlink a technológiai fejlődés egyik kiemelkedő vívmánya, egyúttal rávilágít a technológia és a geopolitika szoros összefonódására is.

Az olyan országok, mint Kína, ezeket a projekteket nem csupán kommunikációs újításként, hanem stratégiai eszközként értelmezik, amelyek képesek átrendezni a globális hatalmi viszonyokat.

A Starlink körüli vita világosan jelzi, hogy sürgősen szükség van hatékony szabályozási politikákra, amelyek kezelik a magántechnológiai cégek befolyásának növekedését. 

Miközben Kína és más nemzetek szigorúbb szabályokat szorgalmaznak, a nemzetközi közösségnek meg kell találnia az egyensúlyt az innováció ösztönzése és a biztonság garantálása között.

Nyitókép: Frederic J. BROWN / AFP

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
2025. január 15. 10:53 Szerkesztve
Ne viccelődjünk már, hogy 42,000 műhold az sok. Egy ilyen műhold akkora, mint egy íróasztal, nagyobb felületen elosztva, mint a Föld teljes felszíne. Ez olyan, mintha a teljes európai kontinensen (az Uráltól egészen Cabo de Rocáig) lenne összesen 840 íróasztal. Szerintem elférne. Illetve az alacsony föld körüli pálya vagy száz kilométer magas, szóval ezek az íróasztalok ráadásul egy harmincezer emelet magas torony bármelyik emeletén lehetnek.
files32
2025. január 15. 10:31
Majd Schwarzi legyőzi a Skynetet.
counter-revolution
2025. január 15. 10:28
Konkrétan a Starlink nélkül a terrorista Ukrajna megvakulna.
rezeda-kazmer
2025. január 15. 10:14
Hajrá Kína. Az tényleg nem járja, hogy egyes országoknak privát katonai hírszerzésük legyen. (Akármennyire tetszik most nekünk az új amcsi irány, az USA támogatása, mint a szélkakas. Akármikor megfordíthatja egy fuvallat.)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!