Gyermekeket bántalmazott, kitoloncolták, mégis az áldozatai közelében él – Nagy-Britanniában is gondot okoz a migráció
Qari Abdul Raufot 2014-ben engedték szabadon a börtönből.
Az Egyesült Királyságban gyerekeket áldoztak fel a politikai korrektség oltárán. Szakértővel beszélgettünk.
A pakisztáni származású elkövetőkhöz köthető angliai grooming botrányok, különösen az Oldhamban történt esetek, súlyos bizalmi válságot okoztak a brit igazságszolgáltatással szemben.
A „grooming” angol kifejezés becserkészést, behálózást jelent, amikor egy felnőtt azért férkőzik egy gyerek közelébe, hogy valamilyen szexuális tevékenységre rávegye.
A hatóságokat és politikai vezetőket azzal vádolják, hogy a multikulturális társadalom védelme érdekében elhallgatták az ügyeket, és szándékosan elnézőek voltak az elkövetőkkel szemben, hogy elkerüljék a feszültségeket.
Az ilyen cselekmények sokszor brutális bántalmazással jártak, és a hatóságok mulasztásai miatt az áldozatok nem kaptak megfelelő védelmet. A közvélemény egyre hangosabban követel átfogó nemzeti vizsgálatot a felelősök elszámoltatása érdekében, míg egyes politikai csoportok a rendőrség és a szociális szolgálatok reformját sürgetik.
Ezt is ajánljuk a témában
Qari Abdul Raufot 2014-ben engedték szabadon a börtönből.
Az elemzések szerint a külföldi állampolgárokat háromszor nagyobb valószínűséggel tartóztatják le a rendőrök szexuális bűncselekmények miatt, mint brit állampolgárokat. A 2024 első tíz hónapjában 41 rendőri körzetben
több mint 9 000 külföldi állampolgárt tartóztattak le szexuális bűncselekmények miatt, ami a letartóztatások 26,1%-át tette ki.
Az albánok vezetik a bűnügyi rangsort, őket az afgánok, irakiak és szomáliaiak követik. Egyes politikusok a statisztikák teljes körű közzétételét sürgetik a bevándorlási politika szigorítása érdekében, ugyanakkor a tervezett törvényjavaslatokat gyakran politikai akadályok hátráltatják. A brit társadalomban egyre nagyobb a nyomás a szigorúbb intézkedések bevezetésére és az átláthatóság növelésére a közbizalom visszanyerése érdekében.
Ezt is ajánljuk a témában
Egy 12 éves kislányt a rendőrség elhajtott, amikor feljelentést akart tenni a nemi erőszak miatt – majd újra elkapták, elrabolták és megerőszakolták.
A témáról kérdeztük Kmeczkó Sárát, a Migrációkutató Intézet kutatóját, aki kiemelte, hogy a „grooming gangek” olyan bandák, amelyeknek tagjai szexuális visszaélést követnek el fiatalkorú nők sérelmére, ezért a jelenség a fiatalkorú nők ellen elkövetett szexuális visszaélések egyik alfaja. A grooming bandák tagjai jellemzően bevándorlóhátterű férfiak.
A hivatalos statisztikák szerint a bandák tagjai jellemzően Pakisztánból és az indiai szubkontinensről származnak, de közöttük kisebb részben a Balkánról elszármazottakat és fehéreket is találni.
A szakértő szerint, fontos leszögezni, hogy nemi erőszakot természetesen nem csupán ők követnek el. Ennek ellenére mégis tény, hogy a bejelentett, tehát a hatóságok által is ismert szexuális visszaélések elkövetői között felülreprezentáltak a pakisztániak, akik az ország népességének nagyjából két százalékát teszik ki, és a fiatal lányok, valamint nők ellen elkövetett, regisztrált szexuális visszaéléssel kapcsolatos esetek két százaléka köthető pakisztáni származású férfiakhoz.
A bangladesiek esetében hasonló arány figyelhető meg. Más ázsiai csoportok esetében jóval alacsonyabb ez az arány: például a kínaiak a népesség körülbelül egy százalékát teszik ki, náluk mégis alig találni ilyen esetet.
A grooming bandák tagjainak jellemrajzával kapcsolatban elmondható, hogy
többségében délkelet-ázsiai muszlim gyökerű férfiak, akik a táradalom alacsonyabb státuszú, lecsúszott rétegét képviselik.
A sokszor kiszolgáltatott és hátrányos helyzetű lányok sérelmére elkövetett szexuális visszaélések mellett jellemző rájuk a kábítószer-kereskedelem és a prostitúció. Vagyis a bandatagok nem vallásgyakorló muszlimok, amit tesznek a nők sérelmére, azt nem vallási indíttatásból teszik.
Ezt is ajánljuk a témában
Vérfagyasztó jeleneteket ír le a jegyzőkönyv, az életkedv elszökik az emberből, ha elolvassa.
A kutató hangsúlyozta, hogy a hatóságok előtt a fiatal nők és lányok sérelmére elkövetett szexuális visszaéléseknek valószínűleg csak egy töredéke ismert.
A különböző etnikai csoportokon belül előforduló esetek túlnyomó része nem válik ismertté, hiszen a közösség vagy a szűkebb család nyomására a sértettek nem keresik fel a rendőrséget és más hatóságokat sem. Ráadásul a többségi társadalom berkein belül sem derül fény a szexuális visszaélések többségére.
A Center of Expertise on Child Sexual Abuse jelentése kiemeli, hogy konzervatív becslések szerint évente akár félmillió, gyermekek sérelmére elkövetett szexuális visszaélés is történhet Anglia és Wales területén, és 10-ből 1 gyerek a 16. életéve betöltése előtt valószínűleg valamilyen szexuális visszaélés áldozatává válik.
Az első nagyobb botrányok a 2000-es évek elejéhez kötődnek, de jelentések ebben a témában már az 1990-es évek végén is születtek. Az egyik leghírhedtebb banda a Huddersfield sex abuse ring néven vált ismertté. Ez a banda a Nyugat-Yorkshire-ben található, 150 ezres Huddersfield városban volt aktív.
Tagjai 2004 és 2011 között követtek el szexuális visszaéléseket, és 2021-ig összesen nagyjából 40 embert ítéltek az ügyben.
A tagok többnyire harmincas éveikben járó pakisztáni származású muszlimok voltak, bár a vezetőjük szikh volt.
Ők többnyire egy taxitársasághoz tartoztak, és ezt kihasználva követtek el bűncselekményeket fiatal nők ellen.
Ezt is ajánljuk a témában
A kiskorú áldozatoktól megtagadták az igazságszolgáltatást és az állam védelmét, hogy megőrizzék a sikeres multikulturális társadalom képét.
Hogy miért cikkezik a sajtó a grooming bandákról? A szakértő úgy véli, azért, mert ezeket a szexuális visszaéléseket (amik sok esetben tömeges nemi erőszakot jelentenek) a többségi társadalom sérelmére követik el, így a média is többet ír róla. A felkapottságát másrészt az is adja, hogy
a jelenség szoros kapcsolatban áll a tömeges, és sokszor ellenőrizetlen bevándorlással, valamint a bevándorlóhátterű közösségekben tapasztalható integrációs problémákkal.
Harmadrészt pedig a brit hatóságok tartottak az etnikai ellentétek felerősödésétől, ezért az ügyeket gyakran eltussolták. A politikai korrektségre való törekvés azonban erős ellenérzéseket váltott ki a társadalom széles rétegeiben.
A témával egyik legtöbbet foglalkozó brit aktivista Tommy Robinson, ő ezt a jelenséget a széles nyilvánosság elé tárta. A bandákat muszlim grooming bandáként aposztrofálta, és nem pakisztáni vagy ázsiai grooming bandaként, ezzel is elkerülve, hogy rasszizmussal vádolják. Robinson többek között tudósított a szexuális visszaéléssel megvádolt bandatagok bírósági tárgyalásáról a közösségi médiában, a videófelvételein a vádlottak arcát is látni lehetett – avatott be Kmeczkó Sára.
Nyitókép:GODONG / AFP
Egy angol nyelvű dokumentumfilmet itt nézhet meg a felkavaró témáról: