Térképen a törökök nagy dobása – Magyarország is helyet kaphat az asztalnál
A szíriai események mindent megváltoztattak.
Ausztria és Szlovákia bajban, hazánk gázellátása biztosított.
Január 1-jén magyar idő szerint 6 órakor lejárt az orosz földgáz Ukrajnán keresztüli tranzitjára vonatkozó szerződések érvényessége, és miután az ukrán fél elzárkózott a megállapodások meghosszabbításától, az Ukrajnán keresztül Európába irányuló orosz földgázszállítás a megállapodások lejártával egyidejűleg leállt –adta hírül a Világgazdaság.
Mint írták, az ukrajnai földgáztranzit leállása elsősorban Ausztriát és Szlovákiát érinti, melyek alternatív földgázbeszerzési források és útvonalak után kénytelenek nézni.
Ausztria elsősorban Németország és Olaszország irányából érkező importtal igyekszik pótolni az ukrajnai tranzit megszűnése nyomán kiesett földgázmennyiséget. Szlovákia a nyugatról történő import mellett Magyarország felől juthat alternatív földgázforrásokhoz.
Ezt is ajánljuk a témában
A szíriai események mindent megváltoztattak.
A szlovákok számára az ukrajnai tranzit megszűnése jelentős károkat okoz: a szlovák piaci szereplők összesen körülbelül 177 millió euró tranzitfelárat kénytelenek fizetni az alternatív gázszállítmányok után, miközben az ország elesik az Ukrajnából Szlovákián keresztül nyugati irányba történő földgázgáztranzitból származó korábbi, évi 500 millió euróra becsült bevételtől is, ez pedig felhajthatja a rendszerhasználat tarifáját.
Magyarország földgázellátása a déli irányból érkező importnak és a magas, 67 százalékos hazai tárolói töltöttségi szintnek köszönhetően biztonságban van, függetlenül Ukrajnától.
Ezt is ajánljuk a témában
Miután kútba esett az Európai Bizottság, a szlovák kormány és Ukrajna közös tárgyalása, és leállt a tranzit szenzációs lehetőség adódott, amelyet „most kíméletlenül ki kell használnia Magyarországnak”.
A földgáz kiesése okán felmerült áremelkedésre és a fenti egyéb, régión belüli költségekre, a tranzit leállásának hatásaként valószínűsíthető, hogy felár jelenik meg a földgáz árában.
Ráadásul az előző évekhez képest eddig hidegebb tél miatt, az európai gáztárolók töltöttségi szintje a korábbiaknál gyorsabb tempóban apad, ami a 2025/26-os fűtési szezonra való felkészülés során a tavalyinál nagyobb importkeresletet és magasabb árakat hozhat.
Nyitókép: Getty Images