Várhatóan egy későbbi időpontban tartják meg azt a Brüsszelben keddre tervezett háromoldalú találkozót, amelyen az Európai Bizottság (EB), a szlovák kormány és Ukrajna küldöttsége vett volna részt, hogy a január elsejével leállított ukrajnai gáztranzit ügyéről tárgyaljon – jelentette be a pozsonyi kormányhivatal az MTI-nek is eljutatott közleményében hétfőn.
A pozsonyi kormányhivatal szerint a találkozó azért maradt el, mert az ukrán fél nem vesz rajta részt.
Robert Fico még a múlt héten jelentette be, hogy tárgyalni készülnek Brüsszelben a kialakult helyzettel kapcsolatban. A szlovák miniszterelnök kilátásba helyezett lehetséges válaszintézkedései között az Ukrajnába történő elektromosáram-szállítás leállítását, valamint a Szlovákia területén tartózkodó ukrán állampolgárok támogatásának korlátozását említette.
A gáztranzitos fejleményeknek Magyarország számára hatalmas stratégiai jelentősége van
Az Index piaci forrása így nyilatkozott: „Leállt az orosz földgázszállítás Ukrajnán át Európába, ezzel viszont a magyar gázrendszer értéke a háromszorosára emelkedett”. A névtelenséget kérő forrás úgy látja,
szenzációs lehetőség alakult ki a geopolitikában, amit most kíméletlenül ki kell használnia Magyarországnak,
tudjuk meg, hiszen „Magyarországból egy gázkereskedelmi csomópont lehetne”.
Mint a portál forrása rámutat: „jelenleg már csak Szlovénia Magyarország egyetlen olyan szomszédja, amellyel nincs összekötve az ország gázvezetékrendszere, ezt a hiányt a 2023 októberében Budapesten aláírt magyar–szlovén megállapodás orvosolja.”
Emlékezetes: „Mivel az Északi Áramlat 1-2 és a többi gázvezeték” Európa és Oroszország között kvázi kiesett a szolgálatból, napjainkban már csak a Török Áramlat képes oroszt gázt szállítani az EU-ba, amely éppen a magyar–szerb határon lép be az unióba.
Ennek köszönhetően pedig „Magyarország lehet most a nevető harmadik, köszönhetően a kiépített interkonnektoroknak” – olvasható az Index forrásának elemzésében, amelyben hozzáteszik:
„Magyarországból egy gázkereskedelmi csomópont lehetne.”
Ráadásul mint hozzátette: „a szlovák tranzit leállítása egy szenzációs lehetőséget dobot a magyaroknak, így a magyar gázrendszerből most tényleg regionális bajnok lehet, csak ehhez jobb es kiszámíthatóbb szabályzási környezet kellene” – mondta a nemzetközi piaci forrásunk.