Nem zsarolhatnak többé az ukránok, Törökország szállít földgázt Magyarországra
Jelentős lépés történik hazánk energiabiztonságának biztosításában.
A szíriai események mindent megváltoztattak.
A régóta leállított Katar-Törökország földgázvezeték nemcsak az energetikai kihívások megoldására, hanem a regionális együttműködés előmozdítására is alkalmas – jelentette ki Imraan Minty energetikai szakértő az Anadolu török hírügynökségnek.
A Katar-Törökország földgázvezeték
A Katar és Törökország közötti (Szaúd-Arábián, Jordánián, Szírián keresztül futó) földgázvezeték építésének ötlete először 2009-ben merült fel, de különböző technikai, gazdasági és geopolitikai kihívások miatt elvetették. Akkoriban a projekt célja az volt, hogy Katar hatalmas földgázkészleteit Törökországon keresztül az európai piacokra szállítsa. A Szírián keresztül tervezett útvonal azonban nem valósult meg a térség politikai instabilitása miatt.
A Katar-Törökország földgázvezeték segíthet az energiaproblémák megoldásában és a regionális együttműködés előmozdításában – mondta Minty, majd hozzátette: „Azzal, hogy a vezetéket úgy alakítjuk ki, hogy valamennyi érdekelt fél számára közös gazdasági előnyöket biztosítson, katalizátorként működhet a geopolitikai feszültségek csökkentésében”.
„A kulcsfontosságú tranzitországok, mint például Szíria és Irak, profitálhatnának a tranzitdíjakból, a foglalkoztatási lehetőségekből és az energiához való hozzáférésből, ezáltal összehangolva érdekeiket Katar és Törökország érdekeivel” – mondta.
A szakértő ugyanakkor megjegyezte, hogy a projekt megvalósíthatóságához számos kihívást kell leküzdeni, elsősorban a geopolitikai akadályokat.
„A hosszú ideje feszült kapcsolatokkal rendelkező érdekelt felek közötti konszenzus megteremtéséhez erőteljes diplomáciai erőfeszítésekre és kölcsönösen előnyös megállapodásokra lenne szükség” – vélte a szakértő.
Kiemelte, a földgázvezeték terve összhangban van Európa energiadiverzifikációs céljaival is, azonban alapvető fontosságú, hogy a projekt ne függjön túlzottan az európai kereslettől.
Minty hangsúlyozta, hogy a gázvezeték útvonala politikailag instabil régiókon haladna keresztül, ami jelentős biztonsági és infrastrukturális beruházásokat tesz szükségessé a projekt szabotázstól vagy konfliktusokkal kapcsolatos zavaroktól való védelme érdekében.
Bár ez a csővezeték komoly kihívásokkal nézne szembe, Minty szerint végül több lehet, mint egy egyszerű csővezeték.
„A kulcsfontosságú közel-keleti országok regionális energiaigényének kielégítésével a projekt erősítheti a gazdasági kapcsolatokat és elősegítheti a stabilitást. Ez alapvető fontosságú, mivel a gázvezeték előnyei széles körben megoszlanak, ami ösztönzőleg hat az együttműködésre” – jegyezte meg.
Ezt is ajánljuk a témában
Jelentős lépés történik hazánk energiabiztonságának biztosításában.
Esőre talán távolinak tűnik hazánk érintettsége a projektben, de ez egyáltalán nincs így, mind Törökország, mind Katar kulcsfontosságú szereplő Magyarország energiabiztonságának szempontjából. Tavaly
Magyarország lett az első olyan Törökországgal nem szomszédos ország, ahova Törökország földgázt kezdett exportálni.
A Törökországgal folytatott energetikai együttműködés gyümölcse az is, hogy hazánknak sikerült kiváltani az éppen nem rég leállított ukrajnai gáztranzitot. Így Nem zsarolhatnak többé az ukránok.
Orbán Viktor miniszterelnök tavaly jelentette be azt, hogy ezentúl Magyarország is vásárol gázt Katartól.
Jó perspektíva nyílt meg a katari-magyar gazdasági együttműködés előtt”
– tette hozzá a kormányfő.
Jelenleg a katari gáz azonban csak tengeri úton cseppfolyósított földgát (LNH) formájában tud eljutni Európába, amely jóval drágább, mint a vezetékes szállítás. Egyértelmű, mekkora előnyhöz jutna Magyarország, ha a jövőben közvetlenül vezetéken is importálhatna gázt Katarból. Arról már nem is beszélve, hogy mennyivel megnövelné hazánk jelentőséget,
ha rajtunk keresztül juthatna el a vezetékes katari gáz az Európai Unió többi tagállamába.
Ezt is ajánljuk a témában
A kormányfő az arab országról egyebek közt elmondta, hogy „kiemelkedő gazdasági teljesítményt nyújt” és a béketáborhoz tartozik.
A Mandineren nemrég megjelent cikkében Hernádi Zsolt, a MOL vezérigazgatója is arról írt, Szíriai kulcsfontosságú terepe lehet a magyar olajvállalatnak, amennyiben stabilizálódik a helyzet a közel-keleti országban.
Hernádi emlékeztetett, a MOL a polgárháború előtti időkben – az Inával együtt – jelen volt az ország közepén fekvő olajmezők kitermelésében. A vezérigazgató szerint amennyiben a helyzet stabilizálódik, akkor – a magyar külpolitikának hála – most Magyarország és a Mol is helyet kaphat az asztalnál. Ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy hazánk kiváló kapcsolatokat tart fent Közép-Ázsiával, a Türk Államok Szervezetével, benne Törökországgal is.
Ezt is ajánljuk a témában
Sok függ a szír lakosságtól és politikai erőktől, a globális nagyhatalmi szereplőktől. De az mindenképpen ígéretes, hogy Magyarország egész más helyzetben van most, mint a 2000-es évek elején.
Nyitókép: TOMAS BENEDIKOVIĆ / AFP
***