A szankciók működnek: online cenzúrában már lekörözte Oroszországot az Európai Unió

2025. január 01. 16:32

Brüsszel szerint a dezinformációtól védik a polgárokat.

2025. január 01. 16:32

Nyitókép: Getty Images / rob dobi

Meglepő kijelentést tett Pavel Durov a Telegram nevű alkalmazás alapítója – írta a Magyar Nemzet. Durov szerint az orosz felhasználók nagyobb szabadságot élveznek a platformon, mint európai társaik. Durov a Telegram-csatornáján közzétett üzenetben azt is hozzátette, bizonyos orosz médiacsatornák elérhetőségét korlátozták az Európai Unióban szemben Oroszországgal, ahol  az összes nyugati médiához tartozó Telegram-csatorna szabadon elérhető maradt. 

Ki gondolta volna, hogy 2025-ben az orosz Telegram-felhasználók nagyobb szabadságot élveznek majd, mint az európaiak?

– írta Durov saját Telegram-csatornáján.

Ezt is ajánljuk a témában

A Magyar Nemzet emlékeztetett, hogy az elmúlt időszakban több orosz hírügynökség, köztük a RIA Novosti és az Izvesztyija is jelezte, hogy Telegram-csatornáikat blokkolták az EU területén. A felhasználók egy üzenetet látnak, miszerint ezek a csatornák megsértették a helyi törvényeket. Az Európai Unió Tanácsa májusban tiltott be több orosz médiumot is, mivel Brüsszel szerint „háborús propagandát” terjesztenek.

Az EU-s döntéshozók azzal indokolták a lépést, hogy Oroszország „szisztematikus nemzetközi kampányt folytat a média és az információ manipulálására, a beavatkozásra és a tények súlyos eltorzítására”. Ugyanakkor hangsúlyozták, hogy az intézkedés nem akadályozza meg a médiaorgánumok munkatársait abban, hogy az EU-ban tevékenykedjenek, kivéve a műsorszórást.

Ezt is ajánljuk a témában

Moszkva többször is hangsúlyozta, hogy a nyugati szankciókat törvénytelennek tartja, és tagadja a médiával való manipuláció vádját. Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője szerint az orosz médiacsatornák blokkolása „az információs tér kompromisszummentes megtisztítása”, amelynek hátterében Washington áll, hogy elzárja a „kényelmetlen információk” forrásait.

A Magyar Nemzet szerint Durov bejegyzése jól rávilágít arra a kettősségre, hogy  az EU igyekszik megvédeni polgárait a feltételezett „dezinformációtól és propagandától”, másrészt ezek az intézkedések könnyen a szólásszabadság korlátozásaként is értelmezhetők.

Az EU lépései a dezinformáció elleni küzdelem jegyében születtek, de felvetik a kérdést: hol húzódik a határ a véleménynyilvánítás szabadsága és a káros tartalmak elleni védelem között? Ez a dilemma várhatóan a jövőben is központi téma marad a digitális szabályozás terén – írta a lap. 

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

***

 

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
MaBaker
2025. január 02. 01:32
A történelem folyamán mikor álltak a jó oldalon azok akik korlátozták a szólásszabadságot?
Salitis
2025. január 02. 00:14
"...Európai Unió Tanácsa májusban tiltott be több orosz médiumot is, mivel Brüsszel szerint „háborús propagandát” terjesztenek..." Ny-Európában mindenki hülye? Az Ukrajna háborús erőfeszítéseit észnélkül támogató háborús uszítók másokra mutogatnak, hogy háborús uszítók???
Csigorin
2025. január 01. 19:41
az igazi demokraciaban valasztas sincs mert fennall a veszelye hogy nem jo jelolt is nyerhet - ld ukrajna
Laszlo63
2025. január 01. 19:05
Dániában is nagy a felháborodás, az "éttermiség" egy része szeret több forrásbol tájékozódni, de ezt most csak egy VPN előfizetéssel tudja megtenni. Egy volt parlamenti képviselő is kiakadt emiatt, nem érti hogyan akarjuk legyőzni az oroszokat azzal hogy még napluk is nagyobb mediadiktaturát vezetünk be.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!