A francia rendőrök kezére került a Telegram vezérigazgatója
Egy repülőtéren tartóztatták le a 39 éves férfit.
Brüsszel szerint a dezinformációtól védik a polgárokat.
Nyitókép: Getty Images / rob dobi
Meglepő kijelentést tett Pavel Durov a Telegram nevű alkalmazás alapítója – írta a Magyar Nemzet. Durov szerint az orosz felhasználók nagyobb szabadságot élveznek a platformon, mint európai társaik. Durov a Telegram-csatornáján közzétett üzenetben azt is hozzátette, bizonyos orosz médiacsatornák elérhetőségét korlátozták az Európai Unióban szemben Oroszországgal, ahol az összes nyugati médiához tartozó Telegram-csatorna szabadon elérhető maradt.
Ki gondolta volna, hogy 2025-ben az orosz Telegram-felhasználók nagyobb szabadságot élveznek majd, mint az európaiak?
– írta Durov saját Telegram-csatornáján.
Ezt is ajánljuk a témában
Egy repülőtéren tartóztatták le a 39 éves férfit.
A Magyar Nemzet emlékeztetett, hogy az elmúlt időszakban több orosz hírügynökség, köztük a RIA Novosti és az Izvesztyija is jelezte, hogy Telegram-csatornáikat blokkolták az EU területén. A felhasználók egy üzenetet látnak, miszerint ezek a csatornák megsértették a helyi törvényeket. Az Európai Unió Tanácsa májusban tiltott be több orosz médiumot is, mivel Brüsszel szerint „háborús propagandát” terjesztenek.
Az EU-s döntéshozók azzal indokolták a lépést, hogy Oroszország „szisztematikus nemzetközi kampányt folytat a média és az információ manipulálására, a beavatkozásra és a tények súlyos eltorzítására”. Ugyanakkor hangsúlyozták, hogy az intézkedés nem akadályozza meg a médiaorgánumok munkatársait abban, hogy az EU-ban tevékenykedjenek, kivéve a műsorszórást.
Ezt is ajánljuk a témában
Csatornáin egyrészről a belarusz tiltakozásokat szervezik, másrészről ide menekültek még Trump hívei is.
Moszkva többször is hangsúlyozta, hogy a nyugati szankciókat törvénytelennek tartja, és tagadja a médiával való manipuláció vádját. Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője szerint az orosz médiacsatornák blokkolása „az információs tér kompromisszummentes megtisztítása”, amelynek hátterében Washington áll, hogy elzárja a „kényelmetlen információk” forrásait.
A Magyar Nemzet szerint Durov bejegyzése jól rávilágít arra a kettősségre, hogy az EU igyekszik megvédeni polgárait a feltételezett „dezinformációtól és propagandától”, másrészt ezek az intézkedések könnyen a szólásszabadság korlátozásaként is értelmezhetők.
Az EU lépései a dezinformáció elleni küzdelem jegyében születtek, de felvetik a kérdést: hol húzódik a határ a véleménynyilvánítás szabadsága és a káros tartalmak elleni védelem között? Ez a dilemma várhatóan a jövőben is központi téma marad a digitális szabályozás terén – írta a lap.
Ezt is ajánljuk a témában
Folytatódik a Telegram vezérigazgatója letartóztatása miatti egyre durvább purparlé az oroszok és a franciák között.
Ezt is ajánljuk a témában
Tagadta, hogy a Telegram „valamiféle anarchikus paradicsom” lenne.
***