Miben hisznek az Európai Konzervatívok?
A képviselőcsoportot 2009-ben alapították és saját leírásuk szerint céljuk, hogy az „EU visszatérjen a józan ész által diktált megoldásokhoz”.
Továbbá az ECR-ben fontosnak tartják a „decentralizációt”, a „szabadpiaci érékeket”, és kijelentik, hogy egy biztonságos Európát szeretnének. Alapvető nézeteik között sorolják fel a „nemzeti kormányok tiszteletét” .
A pártcsalád két legnagyobb tagja jelenleg a volt lengyel kormánypárt, a PiS, valamint a Giorgia Meloni olasz miniszterelnök által vezetett Fratelli d'Italia. De ide tartozik még a spanyol Vox is.
A csoport 67 képviselőt számlál, de valószínűleg
a júniusi EP választásokat követően ez a frakció megerősödhet, különösen, ha a Fidesz csatlakozik.
Az elemzők arra számítanak, hogy az ECR ha nem is egyesül, de szorosan együtt fog működni az Identitás és Demokrácia (ID) euroszkeptikus képviselőcsoporttal, amelynek vezető pártja Marie Le Pen Nemzeti Tömörülés pártja, de idetartozik a német AfD is.
Az Euronews-nak nyilatkozó elemzők elmondták: ha a két csoport együttműködik, akkorák lesznek, mint az Európai Néppárt, így pedig komoly befolyással lehetnek az olyan kérdésekre, mint például a közös migrációs politika.
Mit szólnak a konzervatívok?
Ahogy arról beszámoltunk,
Mateusz Morawiecki azt nyilatkozta, nyitott arra, hogy a Fidesz csatlakozzon az Európai Konzervatívok és Reformerek frakciójához.
Mindeközben még az a hír is felröppent január végén, hogy a pártcsalád egyik legfontosabb tagját, Giorgia Melonit nagy erőkkel próbálják csábítgatni az Európai Néppárt (EPP) vezetői.
Nem az ECR az egyetlen pártcsalád, amely szívesen látta volna a Fideszt: a radikális jobboldali pártokat gyűjtő Identitás és Demokrácia (ID) csoport is jelezte, hogy örülne a magyar kormánypártnak, amely 2021-ben lépett ki az Európai Néppártból.
Nyitókép: Attila KISBENEDEK / AFP