Most az orosz-ukrán háború rajzolta újra a térképet, ennek jeleit láthatjuk jelenleg. Meloni pedig, ahogy választott külügyminisztere is, atlantista, a fegyverszállítások mellett áll. „Weber pozíciói gyengülnek, és nem tudjuk, mi lesz 2024-ben, de logikus, hogy most szövetségest keres, hogy frakcióvezető maradhasson” – véli Nagy.
A sajtóban olyan elképzelések is felmerültek, miszerint
Angela Merkel mintájára új arcot akarnának faragni az EPP-nek Melonival.
Ezt az elemző nem tartja valószínűnek. „Inkább az ECR feldarabolása lehet a cél”, amit segít a megnövekedett átjárás: hiszen már Olaszországban sikerült megoldani a kormányalakítással, hogy az EPP-hez tartozó Forza Italia, az ECR-es Olasz Testvérek és a tőle is jobbra álló ID-pártcsaládhoz tartozó Lega koalíciós kormányban működnek együtt, „hangzatosan azt is mondhatnánk, Weberék az olasz modellt próbálhatják érvényesíteni az EU-ban 2024-ben”.
Hogy a magyar kormány vagy a Fidesz mozgásterét hogyan befolyásolja mindez, nem feltétlenül magától értetődő. Felvetésünkre, hogy most a bevándorlás kérdéséhez képest abszolút kisebbségi álláspontot képvisel az EU-ban a kormány, Nagy rávágja: 2015-ben ugyanilyen kellemetlennek tűnt a helyzet a bevándorlási krízis tekintetében, ma viszont változott annyit a helyzet, „hogy Orbán Viktorék álláspontja nem tűnne ennyire outsidernek”.
A magyar külpolitika pedig alapvetően nem ideológia-, hanem érdekvezérelt, s bár az orosz-ukrán háború az eddig építgetett szövetséget megrengette például a lengyelekkel is, még mindig vannak kérdések, amikben együtt tudunk működni: például a bevándorlás kérdésében, vagy a jogállamisági brüsszeli kihívások kapcsán.
Ugyanakkor azt kizártnak tartja Nagy, hogy Meloni frontálisan nekimenjen Orbánnak
– már csak azért is, mert egyelőre az EPP-n belül is megosztottak Melonival szemben. Inkább itt is az ügyek mentén való közös fellépés lehet a kulcs, „amit természetesen a magyar kormánnyal való kapcsolat megszenvedhet”. Azt sem gondolja, hogy Meloni a bevándorlás kérdésében engedne az EPP nyomásának, hiszen az önmaga felszámolását jelentené – az EPP-n belül már inkább vannak hangok, például az Osztrák Néppárté, amelyek másként szólnak az illegális migráció kérdésében. Ha Weber összehozná a szövetséget, abból rendkívül sokat profitálna, hiszen sikerként adhatná el.