Szíria: honnan és hová? Közel-keleti következmények, „krónikus” kihívások és keresztutak
Vannak a világnak olyan helyei, ahol különösen igaz, hogy a Történelem felkínálta lehetőségek a legkisebbik, a nagyobb és a legnagyobb rossz körére szűkülnek.
A kurd vezetésű Szíriai Demokratikus Erők (SDF) ellentámadásba lendült a Szíriai Nemzeti Hadsereg (SNA) ellen.
A kurd vezetésű Szíriai Demokratikus Erők (SDF) ellentámadásba kezdett a Szíriai Nemzeti Hadsereg (SNA) ellen Szíria északi részén, közel a török határhoz – számolt be az Euronews. Az Aszad-rezsim bukása óta az iszlamista militáns csoportok több területet is elfoglaltak az SDF irányítása alatt álló északkeleti régióban, és most arra törekszenek, hogy visszaszerezzék az ellenőrzést a határ menti övezetek felett.
Az SDF szóvivője hétfőn arról számolt be, hogy sikerült visszaszorítaniuk a török támogatást élvező milíciákat az Eufrátesz folyónál található Tishrin-gát környékéről, ahol egy jelentős vízerőmű is található. A szóvivő hozzátette, hogy az SDF egy tankot is megsemmisített Manbidzs városában, amelyet korábban az iszlamisták elfoglaltak. A Syrian Observatory for Human Rights nevű brit megfigyelőszervezet jelentése szerint az SDF négy falut is visszafoglalt a gát környékén. A szervezet arról is beszámolt, hogy az SNA északi offenzívájának kezdete óta mindkét oldalon több tucatnyi halálos áldozatot követeltek a harcok.
Ezt is ajánljuk a témában
Vannak a világnak olyan helyei, ahol különösen igaz, hogy a Történelem felkínálta lehetőségek a legkisebbik, a nagyobb és a legnagyobb rossz körére szűkülnek.
Bassár el-Aszad rendszere két hét alatt omlott össze, és 24 évnyi uralkodás után bukott meg. A lázadók soraiban több különböző frakció vett részt a harcokban: az iszlamista felkelők először Aleppót, majd Damaszkuszt is elfoglalták északról. Az északkeleti régióban azonban a kurd milíciák dominálta, de arab frakciókat is magába foglaló SDF harcolt a rezsim ellen.
Miután Aszad rendszere megbukott, az SDF a többi milíciacsoporttal került szembe, és azóta is folyamatos összecsapások zajlanak közöttük. Az SDF az Egyesült Államok támogatását élvezi, míg az iszlamista csoportokat Törökország segíti. Törökország célja, hogy távol tartsa a kurdokat a török-szír határtól, ezért 2018 óta támogatja a szíriai iszlamista milíciákat, és újabban török légicsapások is érték az SDF állásait.
Szíria politikai jövője még bizonytalan, jelenleg tárgyalások folynak az ország jövőjéről, amelyeken az SDF képviseli a legprogresszívebb irányvonalat. A hozzájuk tartozó Női Védelmi Egység szóvivője szerint Törökország az SNA-t használja eszközként, hogy csökkentse az SDF befolyását ezekben a tárgyalásokban.
Szíria egy új korszak küszöbén áll, az ország jövőjéről folynak egyeztetések”
– nyilatkozta a szóvivő. Úgy véli, Törökország támadásai arra irányulnak, hogy elvonják az SDF figyelmét, és kizárják őket a tárgyalásokból.
Ezt is ajánljuk a témában
A tüntetők egy része fakereszteket vitt, míg mások az új hatóságok által elfogadott háromcsillagos szíriai függetlenségi zászlót tűzték ki.
Nyitókép: Delil souleiman / AFP