„Csalódást kell okoznom a németeknek!” – ünneplő szíreket kérdeztek a Welt újságírói, de nem erre számítottak
Tömeges hazatérés Németországból? A szíriai menekültek reakciója mindent elárul.
A szíriai felkelők villámgyors előretörése megdöntötte az Aszad-dinasztiát – egy különös hadjárat története.
Két hét alatt a szíriai lázadók olyan gyorsan törtek előre, hogy megtörték a több mint egy évtizedes polgárháború által hátrahagyott patthelyzetet, és véget vetettek az Aszad-dinasztia több mint öt évtizedes uralmának – számolt be képekben gazdag cikkében a The New York Times.
Az előrenyomulás sebessége és következményei megdöbbentették a világot.
Ezt is ajánljuk a témában
Tömeges hazatérés Németországból? A szíriai menekültek reakciója mindent elárul.
A felkelők november 27-én Idlibből indították meg támadásukat Aleppó irányába, néhány nap alatt elfoglalták a várost, és ezzel megdöntötték az Aszad-rezsim uralmát Szíria második legnagyobb városában.
Míg a szíriai és orosz légierő bombázta a lázadók pozícióit, a felkelők a földön szinte ellenállás nélkül haladtak előre. Aleppó elfoglalása után a felkelők dél felé törtek, elérve Hamát, amely korábban soha nem került a lázadók kezére.
A város, amely 1982-ben a Hafez al-Aszad által elrendelt brutális mészárlás helyszíne volt, most az Aszad-rezsim bukásának szimbólumává vált.
A helyiek közül sokan visszatértek otthonaikba, és ünnepelték az új kezdetet, miközben a lázadók vezetője, Ahmed al-Shara, bosszú nélküli győzelmet ígért.
December 7-én a lázadók bejelentették Homs elfoglalását, amely stratégiai fontosságú város mindössze 160 kilóméterre fekszik a fővárostól, Damaszkusztól. Az iráni és orosz támogatás gyengülése mellett az Aszad-rezsim maradékai képtelenek voltak ellenállni.
December 8-ra a felkelők szinte harc nélkül jutottak el Damaszkuszba, ahol katonai ellenállás híján gyorsan átvették az irányítást, és bejelentették az Aszad-rezsim bukását.
A lázadók katonai vezetése ünnepélyesen bejelentette a győzelmet a damaszkuszi Omajjád-mecsetnél, miközben az Aszad-dinasztia szimbólumait, például Hafez al-Aszad szobrát ledöntötték. Hamarosan érkezett a hír, hogy Basár al-Aszad lemondott, és Moszkvába menekült. Eközben a lakosok a hírhedt Sednaya börtönnél keresték eltűnt szeretteiket, ahol az Aszad-rezsim kegyetlen rendszerében több tízezer embert tartottak fogva és gyilkoltak meg.
Ezt is ajánljuk a témában
Több tucat légicsapást hajtott végre az izraeli légierő Szíriában, köztük a fővárosban, Damaszkuszban is.
A damaszkuszi eufóriát azonban bizonytalanság árnyékolta be a lázadók jövőbeli szándékait illetően.
A felkelők bejelentették, hogy az új kormány azonnal munkához lát, de nem részletezték, kik fogják alkotni a vezetést. Az ország jövője továbbra is kérdéses, miközben a lakosok a szabadság és a stabilitás reményében ünnepelték a győzelmet.
Fotó: Sami Boudra / Middle East Images / Middle East Images via AFP