Bécs, Berlin, Dortmund: szírek tömegei vonultak az utcára (VIDEÓK)
Hasonló képsorok érkeztek több településről is.
Tömeges hazatérés Németországból? A szíriai menekültek reakciója mindent elárul.
Nyitókép: Sami Boudra / AFP
A szíriai közösség tagjai eltérően vélekednek arról, hogy hazájukban bekövetkezett politikai fordulat hatására tömegesen visszatérnek-e a Németországban élő menekültek Szíriába – számolt be a Welt.
A fordulat óriási lelkesedést váltott ki: tízezrek vonultak az utcára Németország különböző városaiban, hogy örömüket fejezzék ki.
Ezt is ajánljuk a témában
Hasonló képsorok érkeztek több településről is.
Essenben például 11 ezren, Münchenben hatezren, Berlinben pedig ötezren demonstráltak.
Az eseményeket helyenként erőszakos cselekmények is kísérték. A tüntetők szíriai ellenzéki zászlókat lengettek, és a forradalom sikerét ünnepelték.
Az ünneplők között sokan úgy gondolják, megszabadultak egy elnyomó rendszertől. A 2011 óta Németországba érkezett közel egymillió szíriai menekült többsége azért hagyta el hazáját, mert Basár el-Aszad rendszere elől menekült. A berlini Mirvat Nasser szerint a december 8-a az új kezdet napja Szíria számára. „Ez olyan, mintha Szíria újjászületett volna” – mondta a 47 éves tanárnő, aki 17 éve él Németországban. Szerinte minden szíriai boldogságot és megkönnyebbülést érez, hogy a rémálom véget ért.
Ezt is ajánljuk a témában
Leállítják a családegyesítéseket is.
Az általános öröm mellett azonban komoly vita bontakozott ki arról, hogy vajon tömeges hazatérés várható-e. Egyesek, mint például Nasser, úgy vélik, sokan vissza fognak térni, mivel remélik, hogy nem jön létre egy iszlamista kormány. Szerinte a forradalom vérontás nélkül érte el célját, ami reményt keltő. Ő maga is tervezi, hogy visszalátogat Szíriába, amint lehetséges, és úgy tudja, sok menekült már útnak indult a török vagy libanoni határon keresztül.
Mások, például Sami Alkomi, egy arámi keresztény, pesszimistábban látják a helyzetet.
Alkomi szerint nem forradalom történt, hanem Szíria reiszlamizálása zajlik. Úgy véli, hogy a szekuláris Aszad-rezsim bukásával egy iszlamista állam épül, amely veszélyt jelent a kisebbségekre és a nők jogaira.
„Szíriában minden meghódított városnál, minden meghódított negyednél azt kiáltják, hogy »Allahu Akbar«. Aszad kormánya diktatórikus volt, de világi. Ezt most felbomlasztják. Amit látunk, az egy teokrácia létrehozása” – mondja. Szerinte az új vezetés antiszemita ideológiákat is követ, és Szíria végleg elveszítette arámi-szíriai identitását. Alkomi nem hisz a menekültek tömeges visszatérésében sem, mivel a szíriai társadalomban a visszatérés a kudarccal azonosítható.
Hozzátette: „A kisebbségeket a jövőben kiűzik és elnyomják Szíriában. És itt is csalódást kell okoznom a németeknek: Szíriában nem lesznek női jogok.”
Holger Michel, egy német segélyszervezet tagja, szerint a legtöbb szíriai menekült egyelőre az eufória hatása alatt áll, és nem gondolkodnak azon, milyen irányba alakul hazájuk jövője. Aláhúzta: sokan tíz év alatt beilleszkedtek Németországban, és nem terveznek visszatérni.
Egy 2021-es esseni tanulmány is azt mutatja, hogy a helyi szíriaiak kétharmada hosszú távon Németországban szeretne maradni.
Ezt is ajánljuk a témában
Ez már az Iszlám Állam 2.0? Jönnek vagy éppen mennek majd tőlünk a migránsok? Mi lesz a kurdokkal vagy épp a keresztényekkel? Hát Európával? Csicsmann Lászlóval összeszedtük, mit tudunk az Aszad-rezsimet megbuktató lázadókról.