Szlovák lapok szerint egy 30 éve húzódó vita érhet véget – a konfliktus Magyarországgal áll fenn, most egy miniszter nyilatkozott

2024. december 31. 19:31

Tomás Taraba a TASR hírügynökségnek adott interjújában beszélt a lehetőségről.

2024. december 31. 19:31
null

Néhány hét kérdése, hogy mikor kerül Szlovákia asztalára a Magyarországgal kötendő megállapodás végleges tervezete a Bős-Nagymaros vízmű rendszer kiépítésével kapcsolatos 30 éve tartó vita lezárásáról – írja a Hospodárske Noviny.

A szlovák környezetvédelmi minisztérium vezetője, Tomás Taraba ezt a TASR hírügynökségnek adott interjújában közölte. 

Taraba szerint a megállapodás végleges tervezetének a legjobbnak kell lennie mindkét fél számára. 

Ezt követően ismerteti a szélesebb politikai spektrummal, és közösen döntenek arról, hogy beleegyeznek-e ebbe a megállapodásba vagy sem. 

A bős–nagymarosi vízlépcső (BNV) – hivatalosan Gabčíkovo–nagymarosi Vízlépcsőrendszer – a Duna magyarországi és szlovákiai közös szakaszának komplex hasznosítására tervezett építmény. A vízlépcső létesítésének célja az energiatermelés, a hajózhatóság biztosítása, az árvízvédelem és területfejlesztés volt. A létesítmény tervezett főbb egységei: a Dunacsún és Dunakiliti mellett létesített két mederzáró duzzasztómű a Körtvélyesi-(Somorjai) víztározóval, a Csallóközön végighúzódó üzemvízcsatorna közepén a bősi erőművel és Nagymaros térségében a nagymarosi vízlépcső, ami végül nem épült meg. A bősi erőmű első ütemét 1986-ban, a nagymarosi erőmű utolsó egységét pedig 1990-ben kellett volna üzembe helyezni. Eredeti formájában végül sosem valósult meg, mivel a magyar kormány a környezetvédők és civilek tiltakozásának hatására 1989-ben leállította a magyar oldalon az építkezéseket, 1992 májusában pedig felbontotta a szerződést a csehszlovák féllel. A csehszlovák oldalon ezt követően 1992 októberében a bősi erőmű csatornájába (vagyis szlovák területre) terelték a Duna vizének 83%-át (és azóta is jogtalanul használja azt). Az ügyben a két ország a hágai Nemzetközi Bírósághoz fordult, amely végül 1997-ben mindkét felet elmarasztalta, és kötelezte őket a helyzet államközi szerződésekkel való rendezésére, ez azonban azóta sem történt meg. Ezzel a Nemzetközi Bíróság által a fennállása óta vizsgált 151 eset közül a bős–nagymarosi a leghosszabb ideje rendezetlenül maradt ügy.

A Pravda.sk kiemelte, hogy a tárcavezető szerint ha nem születik megállapodás, a vita ismét a hágai Nemzetközi Bíróság elé kerülne.

A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a mandiner.hu számára.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: MTI / Koszticsák Szilárd

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Sclerotic
2025. január 01. 17:07 Szerkesztve
Valamikor úgy tíz éve láttam egy olyan tanulmányt, amelyik az előterjesztőik szerint elfogadható lehetne mindenki számára. Úgy mint a két ország és a környezetvédelem számára is. Valami olyasmit próbálnak elmagyarázni benne, hogy az "alsó" lépcsőt nem Nagymarosnál, hanem Helembánál lehetne megépíteni. Ott már a Duna mindkét oldalán "hegynek" lehet támasztani a "lépcsőt". Ezzel elérhetők az eredetileg kitűzött célok szerintük. P.s.: És nem kéne besz@rniuk a villatulajdonosoknak a Duna-kanyarban:)
manitowoc
2025. január 01. 13:29
ekeke1 2024. december 31. 22:56 "Azért minimum gusztustalan" NEM LÁTNOD Bős-Nagymaros harcos ELLENZŐI KÖZÖTT a "FIDESZ"-t, SZÖVEGBEN IS és KÉPEKEN IS az általam linkkel megadott, két forrásban. "Azért minimum gusztustalan" ELHALLGATNOD, - hogy az első link a FIDESZ ÁLTAL SZERVEZETT, háromezres, vízilépcső ellenes tüntetésről szól, amin Lányi András csak felszólaló volt (nem ő szervezte a tüntetést) - hogy a második link a FIDESZ Madzsar Alice csoportja ÁLTAL SZERVEZETT, hatszáz fős, vízilépcső ellenes tüntetésről szól, aminek Szelényi Zsuzsanna csak az EGYIK megnevezett szervezője volt, a további három megnevezett szervező Handó Tünde, Pelle Andrea és Honecz Ágnes. Négyük közül te "taktikusan" NEM Handó Tündét, vagy Honecz Ágnest említetted. Ők ugye, NEM lettek volna jók az ööögyes "ellenérvelésedben", hiszen ők NEM távoztak az SZDSZ-be, hanem ellenkezőleg: a Fidesz 2010-es hatalomra kerülése után mindketten fontos POZÍCIÓKAT KAPTAK.
Akitlosz
2025. január 01. 01:11
Minél több az ország annál több a nemzetközi konfliktus.
backsplash
2025. január 01. 01:04
Most egészen jó a kémia a kérdések rendezésére, csak szar a határozat. Meg kéne építeni, most már fejlődött annyit a technológia, hogy nagy környezetpusztítás nélkül egy hatékony erőművünk lehetne. A Paks meg ez, némi napelemfarm az Alföldön (szigorúan hazai kézben) és van egy jó árammix.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!