Szlovák lapok szerint egy 30 éve húzódó vita érhet véget – a konfliktus Magyarországgal áll fenn, most egy miniszter nyilatkozott

2024. december 31. 19:31

Tomás Taraba a TASR hírügynökségnek adott interjújában beszélt a lehetőségről.

2024. december 31. 19:31
null

Néhány hét kérdése, hogy mikor kerül Szlovákia asztalára a Magyarországgal kötendő megállapodás végleges tervezete a Bős-Nagymaros vízmű rendszer kiépítésével kapcsolatos 30 éve tartó vita lezárásáról – írja a Hospodárske Noviny.

A szlovák környezetvédelmi minisztérium vezetője, Tomás Taraba ezt a TASR hírügynökségnek adott interjújában közölte. 

Taraba szerint a megállapodás végleges tervezetének a legjobbnak kell lennie mindkét fél számára. 

Ezt követően ismerteti a szélesebb politikai spektrummal, és közösen döntenek arról, hogy beleegyeznek-e ebbe a megállapodásba vagy sem. 

A bős–nagymarosi vízlépcső (BNV) – hivatalosan Gabčíkovo–nagymarosi Vízlépcsőrendszer – a Duna magyarországi és szlovákiai közös szakaszának komplex hasznosítására tervezett építmény. A vízlépcső létesítésének célja az energiatermelés, a hajózhatóság biztosítása, az árvízvédelem és területfejlesztés volt. A létesítmény tervezett főbb egységei: a Dunacsún és Dunakiliti mellett létesített két mederzáró duzzasztómű a Körtvélyesi-(Somorjai) víztározóval, a Csallóközön végighúzódó üzemvízcsatorna közepén a bősi erőművel és Nagymaros térségében a nagymarosi vízlépcső, ami végül nem épült meg. A bősi erőmű első ütemét 1986-ban, a nagymarosi erőmű utolsó egységét pedig 1990-ben kellett volna üzembe helyezni. Eredeti formájában végül sosem valósult meg, mivel a magyar kormány a környezetvédők és civilek tiltakozásának hatására 1989-ben leállította a magyar oldalon az építkezéseket, 1992 májusában pedig felbontotta a szerződést a csehszlovák féllel. A csehszlovák oldalon ezt követően 1992 októberében a bősi erőmű csatornájába (vagyis szlovák területre) terelték a Duna vizének 83%-át (és azóta is jogtalanul használja azt). Az ügyben a két ország a hágai Nemzetközi Bírósághoz fordult, amely végül 1997-ben mindkét felet elmarasztalta, és kötelezte őket a helyzet államközi szerződésekkel való rendezésére, ez azonban azóta sem történt meg. Ezzel a Nemzetközi Bíróság által a fennállása óta vizsgált 151 eset közül a bős–nagymarosi a leghosszabb ideje rendezetlenül maradt ügy.

A Pravda.sk kiemelte, hogy a tárcavezető szerint ha nem születik megállapodás, a vita ismét a hágai Nemzetközi Bíróság elé kerülne.

A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a mandiner.hu számára.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: MTI / Koszticsák Szilárd

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Sclerotic
2025. január 01. 17:07 Szerkesztve
Valamikor úgy tíz éve láttam egy olyan tanulmányt, amelyik az előterjesztőik szerint elfogadható lehetne mindenki számára. Úgy mint a két ország és a környezetvédelem számára is. Valami olyasmit próbálnak elmagyarázni benne, hogy az "alsó" lépcsőt nem Nagymarosnál, hanem Helembánál lehetne megépíteni. Ott már a Duna mindkét oldalán "hegynek" lehet támasztani a "lépcsőt". Ezzel elérhetők az eredetileg kitűzött célok szerintük. P.s.: És nem kéne besz@rniuk a villatulajdonosoknak a Duna-kanyarban:)
backsplash
2025. január 01. 01:04
Most egészen jó a kémia a kérdések rendezésére, csak szar a határozat. Meg kéne építeni, most már fejlődött annyit a technológia, hogy nagy környezetpusztítás nélkül egy hatékony erőművünk lehetne. A Paks meg ez, némi napelemfarm az Alföldön (szigorúan hazai kézben) és van egy jó árammix.
véna
2024. december 31. 23:46
Egyetlen megoldás létezik, visszaállítani az eredeti állapotot. Ez Felvidék területére értendő, nem az erőműre.
ekeke1
2024. december 31. 22:56
manitowoc Azért minimum gusztustalan próbálkozás az 1988-as Lányi Andrást, Szelényi Zsuzsannat a mai fideszre rákenni ... Ennyi erővel az összes SZDSZ -be távozottat fel lehetne sorolni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!