Fico elutasítja Ukrajna NATO-csatlakozását
A szlovák kormányfő szerint Ukrajnát nem fogják meghívni a NATO-ba.
Tomás Taraba a TASR hírügynökségnek adott interjújában beszélt a lehetőségről.
Néhány hét kérdése, hogy mikor kerül Szlovákia asztalára a Magyarországgal kötendő megállapodás végleges tervezete a Bős-Nagymaros vízmű rendszer kiépítésével kapcsolatos 30 éve tartó vita lezárásáról – írja a Hospodárske Noviny.
A szlovák környezetvédelmi minisztérium vezetője, Tomás Taraba ezt a TASR hírügynökségnek adott interjújában közölte.
Taraba szerint a megállapodás végleges tervezetének a legjobbnak kell lennie mindkét fél számára.
Ezt követően ismerteti a szélesebb politikai spektrummal, és közösen döntenek arról, hogy beleegyeznek-e ebbe a megállapodásba vagy sem.
A bős–nagymarosi vízlépcső (BNV) – hivatalosan Gabčíkovo–nagymarosi Vízlépcsőrendszer – a Duna magyarországi és szlovákiai közös szakaszának komplex hasznosítására tervezett építmény. A vízlépcső létesítésének célja az energiatermelés, a hajózhatóság biztosítása, az árvízvédelem és területfejlesztés volt. A létesítmény tervezett főbb egységei: a Dunacsún és Dunakiliti mellett létesített két mederzáró duzzasztómű a Körtvélyesi-(Somorjai) víztározóval, a Csallóközön végighúzódó üzemvízcsatorna közepén a bősi erőművel és Nagymaros térségében a nagymarosi vízlépcső, ami végül nem épült meg. A bősi erőmű első ütemét 1986-ban, a nagymarosi erőmű utolsó egységét pedig 1990-ben kellett volna üzembe helyezni. Eredeti formájában végül sosem valósult meg, mivel a magyar kormány a környezetvédők és civilek tiltakozásának hatására 1989-ben leállította a magyar oldalon az építkezéseket, 1992 májusában pedig felbontotta a szerződést a csehszlovák féllel. A csehszlovák oldalon ezt követően 1992 októberében a bősi erőmű csatornájába (vagyis szlovák területre) terelték a Duna vizének 83%-át (és azóta is jogtalanul használja azt). Az ügyben a két ország a hágai Nemzetközi Bírósághoz fordult, amely végül 1997-ben mindkét felet elmarasztalta, és kötelezte őket a helyzet államközi szerződésekkel való rendezésére, ez azonban azóta sem történt meg. Ezzel a Nemzetközi Bíróság által a fennállása óta vizsgált 151 eset közül a bős–nagymarosi a leghosszabb ideje rendezetlenül maradt ügy.
A Pravda.sk kiemelte, hogy a tárcavezető szerint ha nem születik megállapodás, a vita ismét a hágai Nemzetközi Bíróság elé kerülne.
A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a mandiner.hu számára.
Ezt is ajánljuk a témában
A szlovák kormányfő szerint Ukrajnát nem fogják meghívni a NATO-ba.
Nyitókép: MTI / Koszticsák Szilárd