Olaf Scholz bizalmi szavazást kért maga ellen

2024. december 11. 08:11

Előrehozott választások jöhetnek az országban.

2024. december 11. 08:11
null

Nyitókép: Sascha Schuermann / AFP

Olaf Scholz német kancellár rendhagyó lépésre szánta el magát: bizalmi szavazást kér a Bundestagtól, amelyről a Reuters értesülései szerint a parlament szerdán tárgyal – írta meg a Reuters. A kancellár ezzel a lépéssel a saját kormányának jövőjét teszi mérlegre, miután a szociáldemokrata, liberális és zöld pártokból álló törékeny koalíció idén novemberben összeomlott. A bizalmi szavazás nemcsak a politikai helyzet tisztázása érdekében szükséges, hanem jogi előfeltétele annak, hogy előrehozott választásokat lehessen tartani.

A bizalmi szavazást december 16-ra tervezik, ám Scholz számára ez a szavazás várhatóan vereséget jelent, mivel kormánya elvesztette parlamenti többségét. A kancellár már megállapodott az ellenzékkel abban, hogy az előrehozott választásokra február 23-án kerül sor, így Németország egy rövid, de intenzív választási kampány előtt állhat.

A közvélemény-kutatások szerint jelenleg az ellenzéki konzervatívok a legesélyesebbek, akik a szavazatok 31 százalékára számíthatnak. A második helyen a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (ADF) áll 18 százalékkal, míg Scholz pártja, a Szociáldemokrata Párt (SPD) csupán 17 százalékon áll. A Zöldek 13 százalékos támogatottsággal követik őket, míg a liberális FDP és az újonnan alapított Sahra Wagenknecht Szövetség 4-4 százalékon áll – alig maradva el az 5 százalékos parlamenti bejutási küszöbtől.

Elemzők szerint azonban a politikai helyzet továbbra is bizonytalan. A közvélemény-kutatások dinamikusan változhatnak, hiszen a választók lojalitása csökkent az utóbbi években. Példaként említik a 2021-es választási kampányt, amikor a konzervatívok néhány hónap alatt jelentős előnyüket veszítették el. Az idei kampányban a konzervatívok esélyeit tovább ronthatja, hogy Friedrich Merz, a kancellárjelöltjük, gyakran vét bakikat, és lobbanékony természetéről ismert – ez pedig a szakértők szerint hátrány lehet a választók meggyőzésében.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kovsa2
2024. december 11. 09:54
"A közvélemény-kutatások szerint jelenleg az ellenzéki konzervatívok a legesélyesebbek," És itt a CDU/CSU nevű pártformációkra gondolnak. Nekik kb. annyi közük van a konzervativizmushoz, mint Hitlernek vagy Mussolininek. Semmi. Pontosabban, azért van különbség. A CDU és a CSU valamikor valóban konzervatív pártok voltak, ellentétben a két nevezett egyénnel. Ők sosem voltak konzervatívok.
patriota-0
2024. december 11. 09:52
A nemzetközi helyzet egyre fokozódik.
iphone-13
2024. december 11. 09:42
EZ A GENYÓ TÖNKRE VÁGTA NÉMETORSZÁGOT REMÉLEM FELKÖTIK A TETVET!
auditorium
2024. december 11. 09:09
Semmi különös: a bizalmi szavazás jogi előfeltétele az előrehozott választásoknak, melyet már lefixáltak febr.23-ra. Merz lenne az esedékes, de azért majd meggondolják a németek, mert nagyon forrófejű, lobbanékony. Hiába kap a jobbközép akár 3O%-ot, az AfD-t nem fogadják be, ezt már többször kinyilvánitották, mert volt náluk hosszú évtizedekig "Entnazifizierung" és az AfD-t szélső jobbos náci" pártnak tartják. Elképzelhető, h. szavazóik egyrésze átnyergel a CDU-ra és az SPD-vel plusz FDP-vel, a liberálisokkal kötnek koaliciót. A Zöldeket nem vennék be, mert a német ipart már eléggé tönkretették, folytatódnak most is az elbocsátások - nemcsak Németo-ban, hanem pl. Olaszo-ban is, mert sok leányvállalatuk van az EU-tagországokban. Európa zöld akar lenni, a legkörnyezetszennyezőbbek pedig termelnek ( USA, India, Kina ).
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!