Elon Musk: Csak az AfD mentheti meg Németországot
Megnevezte kedvenc német pártját a világ leggazdagabb embere.
A Bundestag történelmi lépést tett, hogy megakadályozza a szélsőséges politikai erők befolyását: új törvény garantálja az Alkotmánybíróság függetlenségét és működésének zavartalanságát.
Nyitókép: Uli Deck/AFP
A német parlament, a Bundestag, olyan törvénymódosítást fogadott el, amely megerősíti a Szövetségi Alkotmánybíróság függetlenségét és védelmét a politikai befolyással szemben – véli a Deutsche Welle.
A törvény célja, hogy megakadályozza a szélsőjobboldalinak nevezett Alternatíva Németországnak (AfD) párt esetleges hatalomgyakorlási próbálkozásait.
A módosítás többek között rögzíti a bíróság szerkezetét, a bírák számát (16 fő), mandátumuk hosszát (12 év) és a maximális életkort (68 év). Az új szabályok értelmében a bírák addig folytathatják munkájukat, amíg nem választanak utódot, és a bíróság belső működése teljesen autonóm marad.
Kapcsolódó vélemény
A november óta kisebbségben kormányzó Scholz-kormány immár végérvényesen megbukott.
Az új törvény azzal is biztosítja a bíróság működését, hogy megakadályozza a parlamenti kisebbségek „blokkoló” magatartását a bírák kinevezésében.
Ha például a Bundestagban nem sikerül kétharmados többséget elérni egy bíró megválasztásához, akkor a Bundesrat jogosult kinevezni a bírót.
A törvénymódosítást széles politikai támogatottsággal fogadták el, beleértve a szociáldemokratákat, a zöldeket, a konzervatív CDU/CSU-t, az FDP-t és a baloldali pártot, míg az AfD ellenezte.
Ezt is ajánljuk a témában
Megnevezte kedvenc német pártját a világ leggazdagabb embere.
Az intézkedés hátterében a nemzetközi tapasztalatok állnak: Lengyelország és Magyarország példája – ahol a DW szerint a kormányok aláásták az igazságszolgáltatás függetlenségét – erőteljesen befolyásolta a német döntéshozókat.
Lengyelországban például a Jog és Igazságosság (PiS) párt bírósági reformjai komoly EU-s bírálatokat váltottak ki.
Németország jogászai ezért sürgettek olyan reformokat, amelyek megakadályozzák az alkotmánybíróság politikai manipulációját.
Ugyanakkor a reformokkal kapcsolatban kritikus hangok is megjelentek. Egyes szakértők szerint óvatosan kell bánni az alkotmányos változtatásokkal, mert ezek akár újabb problémákat is generálhatnak, például a parlamenti blokádok megkerülésére vonatkozó mechanizmusok létrehozásával.
Ezt is ajánljuk a témában
Több ellenzéki képviselő úgy vélekedett, hogy a törvényjavaslat kísérlet az alkotmánybíróságnak az AfD-től való elszigetelésére.
Mindezek ellenére a törvény célja egyértelmű: megvédeni Németország alkotmányosságát és demokratikus rendszerét az autoriter és populista törekvésekkel szemben – gondolja a német lap.