Németország lépett: annyira elrettentő a magyar példa, hogy törvényt hoztak ellene

2024. december 20. 16:34

A Bundestag történelmi lépést tett, hogy megakadályozza a szélsőséges politikai erők befolyását: új törvény garantálja az Alkotmánybíróság függetlenségét és működésének zavartalanságát.

2024. december 20. 16:34
Federal Constitutional Court hears case on US drone missions via R

Nyitókép: Uli Deck/AFP 

A német parlament, a Bundestag, olyan törvénymódosítást fogadott el, amely megerősíti a Szövetségi Alkotmánybíróság függetlenségét és védelmét a politikai befolyással szemben – véli a Deutsche Welle

A törvény célja, hogy megakadályozza a szélsőjobboldalinak nevezett Alternatíva Németországnak (AfD) párt esetleges hatalomgyakorlási próbálkozásait. 

A módosítás többek között rögzíti a bíróság szerkezetét, a bírák számát (16 fő), mandátumuk hosszát (12 év) és a maximális életkort (68 év). Az új szabályok értelmében a bírák addig folytathatják munkájukat, amíg nem választanak utódot, és a bíróság belső működése teljesen autonóm marad.

Kapcsolódó vélemény

undefined

Dobrowiecki Péter

Magyar–Német Intézet

Idézőjel

A november óta kisebbségben kormányzó Scholz-kormány immár végérvényesen megbukott.

Az új törvény azzal is biztosítja a bíróság működését, hogy megakadályozza a parlamenti kisebbségek „blokkoló” magatartását a bírák kinevezésében. 

Ha például a Bundestagban nem sikerül kétharmados többséget elérni egy bíró megválasztásához, akkor a Bundesrat jogosult kinevezni a bírót.

A törvénymódosítást széles politikai támogatottsággal fogadták el, beleértve a szociáldemokratákat, a zöldeket, a konzervatív CDU/CSU-t, az FDP-t és a baloldali pártot, míg az AfD ellenezte.

Ezt is ajánljuk a témában

Az intézkedés hátterében a nemzetközi tapasztalatok állnak: Lengyelország és Magyarország példája – ahol a DW szerint a kormányok aláásták az igazságszolgáltatás függetlenségét – erőteljesen befolyásolta a német döntéshozókat.

Lengyelországban például a Jog és Igazságosság (PiS) párt bírósági reformjai komoly EU-s bírálatokat váltottak ki. 

Németország jogászai ezért sürgettek olyan reformokat, amelyek megakadályozzák az alkotmánybíróság politikai manipulációját.

Ugyanakkor a reformokkal kapcsolatban kritikus hangok is megjelentek. Egyes szakértők szerint óvatosan kell bánni az alkotmányos változtatásokkal, mert ezek akár újabb problémákat is generálhatnak, például a parlamenti blokádok megkerülésére vonatkozó mechanizmusok létrehozásával. 

Ezt is ajánljuk a témában

Mindezek ellenére a törvény célja egyértelmű: megvédeni Németország alkotmányosságát és demokratikus rendszerét az autoriter és populista törekvésekkel szemben – gondolja a német lap.

Összesen 45 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Vasalo
2024. december 20. 20:23
És vajon melyik biroság hozhat törvényeket a nagyvilágban - mert a német ezt megteheti. Ez a jogállamiság pofonköpése amit most csináltak.
Szerintem
2024. december 20. 19:58
Hogy mi? Hogy széleskörű politikai támogatottsággal fogadták el? Egyáltalán nem. Több, de azonos nézetű pártok fogadták el. Az azonos nézet, csak szűk politikai kört jelent.
Szerintem
2024. december 20. 19:54
Németországban bírók, alkotmánybírók is, aktívan politizáló párttagok is lehetnek. Az úgy marad?
vandras-2
2024. december 20. 19:41
Ha már magyar példával dobálóznak akkor tessék:Végre választmány neveztetett ki Budára menendő, s a helytartótanácsot fölszólítandó, hogy a censurát rögtön eltörölje, Stancsicsot szabadon bocsássa, s a katonságnak rendeletet adjon, miszerint ügyeinkbe semmi szín alatt be ne avatkozzék. A választmány tagjai: Egresi Sámuel, Gyurkovics Máté, Irányi Dániel, Irinyi József, Kacskovics Lajos, Klauzál Gábor, Molnár György, Nyári Pál, Petőfi Sándor, Rottenbiller Leopold, Staffenberger István, Tót Gáspár, Vasvári Pál. A választmány legalább 20.000 ember kíséretében fölment Budára a helytartótanácshoz és előadta kívánatait. A nagyméltóságú helytartótanács sápadt vala és reszketni méltóztatott, és öt percnyi tanácskozás után mindenbe beleegyezett. A katonaságnak kiadatott a tétlenség iránt a rendelet, a censura eltöröltetett, Stancsics börtönajtaja megnyílt. Tehát ne bízzák el magukat!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!