Hegyezheti a fülét Von der Leyen: Budapesten született meg a terv az illegális migráció teljes felszámolására
Sürgető politikai nyilatkozatot fogadtak el pénteken.
Az EU úgy alakította át a pénzmosás elleni szabályozást, hogy az kedvezzen Didier Reyndersnek.
Az Európai Parlament 2024 áprilisában fogadta el azt a szabályozást, amely a nemzeti lottótársaságokat kivonja a szigorú pénzmosás elleni közösségi szabályok alól. A törvény elfogadása azért érdekes, mert Didier Reynders korábbi uniós igazságügyi biztos épp a héten bukott le azzal, hogy tisztázatlan eredetű pénzeket mosott tisztára a belga nemzeti lottótársaság játékain – írja a Magyar Nemzet.
Egyelőre nem világos, hogy a gyanúba keveredett biztos hogyan próbálta befolyásolni a szabályozás elfogadását.
Ismert: a Reynders körüli botrány azután pattant ki, hogy kiderült, a belga rendőrség őrizetbe vette Ursula von der Leyen egyik legfontosabb korábbi beosztottját. A gyanú szerint a politikus a belga nemzeti lottótársaságon keresztül mosott tisztára bizonytalan eredetű pénzeket. Reynders pedig pontosan tudta, hogy mit csinál, hiszen 2007 és 2011 között ő vezette a céget.
Ezt is ajánljuk a témában
Sürgető politikai nyilatkozatot fogadtak el pénteken.
Az első hírekkel ellentétben a korábbi biztos valószínűleg nem kizárólag lottószelvényeket használt ehhez, igénybe vehetett kaparós sorsjegyeket is, amelyek jóval jövedelmezőbbek. Ez azt jelenti, hogy ha Reynders 10 eurónyi, bűncselekményből származó pénzből vásárolt ilyen termékeket, akkor átlagosan 6,3-7,8 eurónyi, immár legális jövedelemre tehetett szert nyeremény formájában. A megtérülési arány a belga lottójáték esetében 55 százalékos.
A pénzmosás témája 2019-ben került át Reynders igazságügyi főigazgatóságától a McGuinness-féle Pénzügyi Stabilitás, Pénzügyi Szolgáltatások és Tőkepiaci Unió Főigazgatóságához. A legfrissebb hírek arról nem szólnak azonban, hogy a két uniós biztos között volt-e valamilyen összejátszás.
Mindenesetre az ügy nem vet jó fényt az EU vezetésére. A Reynders körüli gyanú különösen Lengyelországban és Magyarországon keltette fel a figyelmet, ahol a konzervatív kormányok összeütközésbe kerültek a politikussal a jogállamisági vita kapcsán – jegyzi meg a Brussels Signal.
A Fideszt is a sorai között tudó Patrióták Európáért képviselőcsoport közleményében megjegyzi: Reynders igazságügyi biztosként gyakran mutogatott ujjal azokra a kormányokra, amelyek szembementek Brüsszellel bizonyos kérdésekben.
Nyitókép: URS FLUEELER / POOL / AFP