Elkészült a jelentés: Manipulál, dezinformál és globális érdekeket szolgál a Soros által támogatott Transparency International
Igen, ez az a Transparency International, amely előszeretettel jellemzi hazánkat „Európa legkorruptabb országaként”.
A háttérben felsejlik a Soros-hálózat is.
Nyitókép: Getty Images / Douglas Rissing
***
Messziről indulunk.
Szóval: van egy szervezet, úgy hívják, hogy a Szervezett Bűnözés és Korrupció Jelentési Projekt (OCCRP). Ezt a neves-rangos szervezetet 2008-ban alapították a Balkánt sújtó „korrupció és szervezett bűnözés” felderítésére.
Azóta a szervezet egy több mint 200 újságírót alkalmazó konglomerátummá nőtte ki magát, amely évente több tízmillió dolláros költségvetésből gazdálkodik és világszerte több mint 70 médiapartnere akad, köztük olyan befolyásos médiumok, mint a New York Times, a Guardian és a Der Spiegel.
A szervezet mindezek alapján olyannak tűnik, amely, ha meglehetősen egyoldalú is, legalábbis bizonyos sztenderdek szerint működik.
Azonban nemrég kiderült, hogy korántsem ez a helyzet.
Hétfőn a francia Mediapart és partnerei nyilvánosságra hoztak ugyanis egy jelentést. Ez a jelentés pedig rávilágít az OCCRP tulajdonosi hátterére, finanszírozási forrásaira, valódi céljaira és célkitűzéseire, mindarra, ami eddig a tiszteletreméltó nemzetközi szervezet leple alatt folyt.
Már az is beszédes, hogy egyébként az anyag elkésztésében részt vett a német Norddeutsche Rundfunk (NDR) is, ők azonban saját anyagukat nem publikálták, ugyanis kőkemény fenyegetéseket kaptak nem mástól, mint éppen az OCCRP-től.
A többi szervezet ettől függetlenül nyilvánosságra hozta, amit talált.
S ebből kiderült, hogy a magát független oknyomozó újságírói szervezetként bemutatót OCCRP legfőbb finanszírozói közé tartozik az amerikai kormány Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID), a National Endowment for Democracy (NED), valamint – igen – a Soros Alapítvány.
A most publikált jelentés szerint az OCCRP 2008-as megalapítása óta legalább 47 millió dollárt (18,5 milliárd forint) kapott amerikai kormányzati forrásokból.
A már említett NDR-nek Drew Sullivan, az OCCRP társalapítója és kiadója elmondta, az amerikai kormány is döntő pénzügyi támogatást nyújt a szervezet működéséhez. Sullivan azt is kijelentette:
Nagyon hálás vagyok az amerikai kormánynak a támogatásért.”
Persze ez önmagában nem feltétlenül jelentene sokat – számos civil szervezet és médium kap pénzt az amerikaiaktól (itthon itt van mindjárt az amerikai Külügyminisztérium által kistafírozott Telex), azonban a jelentés elég egyértelműen leírja, hogy az amerikai kormány a pénzért cserébe befolyással is rendelkezik a szervezetre.
Azon túl, hogy az Egyesült Államok vezetése egyértelműen meghatározza, hogy aktuálisan éppen mely országcsoportokkal és témákkal foglalkozik a szervezet, Washingtonnak joga van megvétózni a szervezeten belüli kulcsfontosságú személyi döntéseket.
Vagyis megmondják, miről szabad írni, és azt is, hogy miről tilos.
Az OCCRP szerint persze az amerikai kormány sosem él ezzel a jogával. Shannon Maguire, az USAID munkatársa ezt egy nyilatkozatban elismerte, mondván, hogy az ügynökségnek „joga van beleszólni” a személyzeti döntésekbe.
Ezt is ajánljuk a témában
Igen, ez az a Transparency International, amely előszeretettel jellemzi hazánkat „Európa legkorruptabb országaként”.
A szervezet jelentős pénzt kap magánadományozóktól is, ezek közül kiemelkedik a Soros György által alapított Open Society Foundations (OSF).
Az OCCRP szoros kapcsolatban áll a Globális Korrupcióellenes Konzorciummal (GACC), amely az Egyesült Államok Külügyminisztériuma által társfinanszírozott program. Ebben többek között részt vesz az a a Transparency International (TI) is, amelyről nemrég a Szuverenitás Védelmi Hivatal kiderítette, manipulál, dezinformál és globális érdekeket szolgál.
A hivatal megállapította, a Transparency International (TI) nemzetközi hálózatának magyarországi alapítványa egy globális lobbihálózatba illeszkedve, politikai nyomásgyakorló tevékenységet fejt ki.
A TI nemzetközi hálózatának magyarországi alapítványát döntően külföldről pénzelik. A nagy támogatóik között szerepelnek például Soros György Nyílt Társadalom Alapítványai és az Európai Bizottság. De nyugati országok közvetlenül is támogatják őket.
A GACC elsődleges feladata egyébként, hogy az OCCRP cikkei alapján bírósági vizsgálatokat, szankciós eljárásokat és
a civil társadalom mozgósítását indítsa el, utóbbit éppen a Transparency 65 országban jelen lévő helyi szervezeteinek támogatását felhasználva.
Mike Henning, az USAID munkatársa szerint az OCCRP munkája az amerikai külpolitika előmozdításának kulcsfontosságú eszköze.
A finanszírozásnak összhangban kell állnia az Egyesült Államok külpolitikai és gazdasági érdekeivel, és elő kell mozdítania azokat”
– tette hozzá.
Az USAID pedig Magyarországi szervezetek számára is bőkezűen osztogatja a forrásokat.
Ahogy arról a Mandiner is beszámolt, Samantha Power volt amerikai ENSZ-nagykövet vezetésével újraindította tevékenységét Magyarországon az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID).
Az utóbbi években nagyjából összesen 1,2 milliárd forint landolt magyarországi szervezeteknél.
A USAID vezetője februárban bejelentette, csatlakoznak az Amnesty International Magyarország, a Magyar Helsinki Bizottság és a Budapest Pride tevékenységéhez.
A Soros-féle Közép-európai Egyetemnek (CEU) 2014-ben közel 24 ezer dollárt, azaz több mint 8 millió forintot folyósított olyan nem túl költséges dolgokra is, mint például környezetvédelmi hallgatói csoportok hálózatának kiépítésére.
A baloldali aktivista, Gulyás Márton által vezetett Partizán csatorna két amerikai pályázaton összesen 67 millió forint nyert el.
A USAID-el az a National Endowment for Democracy (NED) is szorosan együttműködik, amely szintén biztosított forrásokat az Egyesült Államokban bejegyzett Action for Democracy nevű szervezet részére, amely négymilliárd forinttal támogatta a magyar baloldalt, illetve annak szereplőit a 2022-es választási kampány során.
Ezt is ajánljuk a témában
Bemutatták a tengerentúlról érkező dollárok felhasználási módját, a kedvezményezetteket és azt is, milyen módon próbálnak Magyarországra nyomást gyakorolni.
Ezek után már nem nehéz rájönni, hogy mi is valójában az OCCRP.
Az amerikai kormány eljuttatja a megfelelő információkat az OCCRP-hez, a szervezet ezeket megfelelően „tálalva” továbbítja a médiapartnereihez.
Ezzel indokot szolgáltatva az amerikai hírszerző ügynökségeket és kormányzati szerveket beavatkozáshoz.
Az OCCRP honlapján Magyarországra rákeresve jelenleg is számos olyan cikket találhatunk, amelyek a magyar korrupcióról szólnak, megkérdőjelezik a magyar választások tisztaságát, vagy éppen a szólás- és médiaszabadság kapcsán fogalmaznak meg éles bírálatokat.
Ami éppen egybevág azokkal a vádakkal, amelyeket az éppen távozó amerikai nagykövet David Pressman is előszeretettel hangoztatott.
***