Kialudt a közlekedési lámpa – így bukott meg a német kormánykoalíció

2024. december 28. 15:15

Költségvetési válság, népszerűtlenség: dicstelen véget ért Olaf Scholz kancellársága 2024-ben.

2024. december 28. 15:15
Pataki Zoltán
Pataki Zoltán

Nyitókép: Tobias SCHWARZ / AFP

A német politikai évad Olaf Scholz kancellár bukásával ért véget 2024-ben, miután

december 16-án a Bundestag többsége megvonta a bizalmat a szociáldemokrata vezetőtől.

De hogyan jutottunk idáig?  

Bundestag
Beszédes arcok. Robert Habeck (Zöldek) szövetségi gazdasági és éghajlatvédelmi miniszter és Christian Lindner (FDP) szövetségi pénzügyminiszter. 
Forrás:  AFP

Nem lehet azt mondani, hogy unalmasan telt volna az év Németországban, de az Európa-bajnokságot kísérő rövid uborkaszezont követően szeptemberben gyorsultak fel az események.

Ezt is ajánljuk a témában

Leszerepeltek a kormánypártok 

Rögtön a hónap első napján választásokat tartottak Németország két keleti tartományában, Türingiá­ban és Szászországban, később szeptember 22-én pedig a szintén keleti Brandenburgban.

A kormánykoalícióban résztvevő mindhárom párt – Szociáldemokrata Párt (SPD), Zöldek és a Szabad Demokrata Párt (FDP) – katasztrofális eredményeket ért el.

Az SPD Szászországban az ötödik helyen (7,7 százalék), Türingiában a negyedik helyen (8,2 százalék) végzett. Az SPD Brandenburgban tudott nyerni egyedül (26,2 százalék), de ehhez is az kellett, hogy az AfD győzelmétől rettegő centrista pártok támogatói átszavazzanak a szociáldemokratákra.

A többi párt ennél még rosszabb eredményt ért el, az FDP-nek a türingiai tartományi parlamentbe sem sikerült bejutni (5 százalék),

a másik kettő tartományi parlamentből már korábban kiesett, Szászországban 4,5 százalékot, Brandenburgban pedig 4,1 százalékot ért el. A Zöldeknek a három tartományi parlamentből kettőből sikerült kiesniük, Szászországban 8,6 százalékot kaptak, Türingiában 5,2 százalékot, Brandenburgban pedig 10,8 százalékot értek el.

A választások legnagyobb győztesei – a két rendszerellenes párt – az Alternatíva Németországért (AfD), valamint Sahra Wagenknecht párja, a BSW volt.

Brandenburgban az AfD a szavazatok 29 százalékát szerezte meg. A BSW) 13,5 százalékkal debütált, ezzel pedig a Kereszténydemokrata Uniót (CDU) is maga mögé szorította. Szászországban az AfD 27,5 százalékot szerzett a CDU mögött, A BSW itt is először indult és 12 százalékot szerzett.

A hagyományos pártoknak az igazi mélyütést a türingiai választás jelentette, itt az AfD lett a legnagyobb párt a szavazatok 33 százalékával, ez az eddigi legjobb eredménye pártnak, és ez volt az első alkalom, hogy első helyen végzett egy tartományi választáson Németországban.

A BSW a harmadik helyen debütált 16 százalékkal.

Christian Lindner 

A tartományi választási eredményeket követően leglátványosabban az FDP kezdte ki a kormánykoalíciót, de a választások  után még a szakértők sem számítottak arra, hogy a kormánykoalíció felbomlik, és előrehozott választásokat kell tartani Németországban.

Ezt is ajánljuk a témában

Persze a kormánykoalíció válsága nem ezzel kezdődött, mondhatni, az első szöget a szövetség koporsójába a német alkotmánybíróság verte be tavaly, amikor is a bíróság egyetlen döntéssel ütött hatalmas lyukat a német költségvetésen.

Ez aztán az egész elmúlt évre rányomta a hatását, és számos más következményekkel is járt, részben a kormány kiigazítási tervei miatt fogyott el a német gazdák türelme is.

Ezt is ajánljuk a témában

A kegyelemdöfést aztán végül a jövő évi költségvetés körüli vita vitte be.

Hosszas vita után Christian Lindner nem egyezett bele az adósságfék-szabály kikerülésébe.

Végül Olaf Scholz november hatodikán kérte Frank-Walter Steinmeier köztársasági elnöknél Christian Lindner gazdasági miniszter mellett Marco Buschmann igazságügyi miniszter, illetve Bettina Stark-Watzinger oktatási és kutatási miniszter felmentését. Rajtuk kívül még egy FDP-s miniszter volt a kormányban, Volker Wissing, aki a digitális ügyekért és a közlekedésért felelős, ő azonban kilépett pártjából és a kormányban maradt – a rossz nyelvek szerint azért, mert még nem érte el a miniszteri nyugdíjhoz szükséges hivatali időt.

A kormánykoalíció szétesése szimbolikus módon egyébként éppen egybeesett Donald Trump újraválasztásával.

Scholz eredeti elképzelése szerint az idei évet még kihúzta volna, az SPD, a Zöldek, és s CDU szavazataival kisebbségből kormányozva – többek között elfogadták volna a 2025-ös költségvetést is. A CDU ugyanakkor a bizalmi szavazás mihamarabbi megtartását tűzte feltételül, így jutottunk el december 16-ig, amikor is a Bundestag megvonta Olaf Scholztól a bizalmat. Az előrehozott választásokra február második felében fog sor kerülni.

Question of confidence - Federal Chancellor to the Federal President
2024. december 16., Berlin: Steinmeier szövetségi elnök (l) a Bellevue-palotában fogadja Olaf Scholz szövetségi kancellárt (SPD). 
Forrás:  AFP

Ezt is ajánljuk a témában

A következő koalíció sorsa is az FDP-n múlhat

A mostani adatok szerint az első helyen a CDU fog befutni 32 százalék körüli eredménnyel. A legkiélezettebb verseny valószínűleg az AfD (18 százalék) és az SPD (16 százalék) között fog kialakulni. A harmadik helyért minden valószínűség szerint a Zöldek és a BSW fog megküzdeni, mindkét párt 10 százalék körüli támogatottságon áll. A Bundestagba való bejutásért pedig az FDP és a Linke fog küzdeni. Az, hogy a CDU egyedül is tudjon kormányozni, aligha látszik esélyesnek,

a párt leginkább az FDP sikerében bízik, a választások után hátha meg tudják ismételni a CDU-FDP koalíciót,

az adatok szerint ugyanakkor még ez sem lenne elég az abszolút többséghez. Sokak szerint a most megbukott „közlekedési lámpa-koalíció” már megalakulásakor kudarcra volt ítélve, azt pedig semmi sem garantálja, hogy a következő választás eredményének nyomán nem egy hasonlóan életképtelen koalíció fog kialakulni. Mivel Merz kizárta az együttműködést a radikális jobboldali AfD-vel, a szociáldemokratákkal vagy a Zöldekkel való együttműködés tűnik a legvalószínűbbnek, amennyiben az FDP nem ér el elég jó eredményt. 

Ezt is ajánljuk a témában

***

 

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
lacika-985
2024. december 28. 22:19
A nyugati csicska libernyák társadalomnak buknia kell - Most vagy az agyhalott állampolgáraik is buknak velük vagy kiszitálják a pelyvát maguk közül és ők életben maradnak - az ő döntésük -- lehetne ha nem lennének agymosottak
zabszem
2024. december 28. 21:42
Ez a liberális CDU ugyanolyan sz@r, mint a mostani német csürhe... Sőt a migránsok mellé, még az ukránoknak a támogatását is növelni fogják... De hát ez van... Aki hülye, az így járt...
hátakkor
2024. december 28. 20:20
Persze annnalena, meg esztéta Robi, de a fő harakirit a náluk is népszerübb Mürkül vitte be.
pipa89
2024. december 28. 18:40
Ugyan már, ez csak Scholz, pontosabban a BlackRock előre menekülése. Újra ott lesz a kormányban, még az is lehet, hogy az új kancellár is ő lesz. Szarból fosba esnek a németeknek és Európa is.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!