Mindenki megpróbálja Trumpot akadályozni – Nógrádi az orosz-ukrán békéről (VIDEÓ)
Donald Trump három szakértőjének is vannak tervei az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban, a Hír TV Napi aktuális című műsorában pedig ezekről beszélt a szakértő.
Egyre több ukrán menekült választja a Berlinben való letelepedést, miközben a német szociális rendszerben számos visszaélésre derül fény.
Nyitókép: Robert Nemeti / ANADOLU / Anadolu via AFP
A Berlinben tartózkodó ukrán menekültek körében egyre nő azok aránya, akik a német fővárost állandó otthonukként képzelik el – derül ki a Tegel sürgősségi szállón végzett felmérésből. A válaszadók 65 százaléka úgy nyilatkozott, hogy hosszú távon Berlinben kíván letelepedni, ami jelentős változást mutat az egy évvel korábbi adatokhoz képest, amikor többen tervezték a hazatérést a háború lezárulta után. Erről számolt be a V4NA nemzetközi hírügynökség.
Úgy látjuk, hogy fordult a kocka”
– mondta Mark Seibert, a berlini menekültügyi hivatal (LAF) elnöke a Remix Newsnak, hivatkozva a Welt német lapra.
Hozzátette, hogy mindez a nyelvtanfolyamok iránti növekvő érdeklődésben és az álláskeresők hosszú sorában is megmutatkozik. Az orosz–ukrán háború 2022-es kitörése óta becslések szerint 50-60 ezer ukrán él Berlinben, közülük körülbelül kilencezren állami szálláshelyeken, mint például a Tegel sürgősségi szállón. Az ukrán menekültek különleges jogállásuknak köszönhetően könnyen hozzáférhetnek munkalehetőségekhez, egészségügyi szolgáltatásokhoz és szociális juttatásokhoz, ami sokuk számára megkönnyíti a maradást.
A helyzetet azonban visszaélések is terhelik. Tavaly egy ukrán család például 40 ezer euró támogatást vett fel Németországban, miközben hazájukban éltek. A család havi 3200 eurónyi szociális juttatást, lakbért és fűtéstámogatást kapott, de 2023 elején visszaköltöztek nyugat-ukrajnai otthonukba. A turpisság csak akkor derült ki, amikor téli visszatérésükkor gyermekük iskolai helyet igényelt.
Steffi Ebert, egy thüringiai munkaügyi központ vezetője szerint az ukrán menekültek által megadott adatok ellenőrzése nehézkes. Az esetek egy részében a német állami hivatalok közötti gyenge kommunikáció vezet ahhoz, hogy a rendszer kijátszhatóvá válik.
Jelenleg mintegy 700 ezer ukrán menekült részesül állampolgári segélyben Németországban, és csupán 19 százalékuk dolgozik. Matthias Jendricke, egy thüringiai tanácselnök, „kiábrándítónak” nevezte a helyzetet, mivel a várakozásokkal ellentétben az ukrán menekültek alig akarnak részt venni a munka világában. Joachim Walter, a CDU egyik politikusa szerint a segélyezési rendszer csökkenti a munkavállalási hajlandóságot.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Donald Trump három szakértőjének is vannak tervei az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban, a Hír TV Napi aktuális című műsorában pedig ezekről beszélt a szakértő.
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
A Ruta rakéta sikeres tesztelése jelentős előrelépést jelenthet Ukrajna önálló fegyvergyártásában és az oroszokkal szemben védekezésben.
Ezek közül bármelyik megvalósulása beláthatatlan következményekkel járna.
Jelentős változások történtek.