Azonnal reagált a Kreml az amerikai béketervre: új korszak veheti kezdetét
„Készek vagyunk megfontolni a konfliktus kiváltó okainak megszüntetésére irányuló konstruktív javaslatokat” – mondta Marija Zaharova.
Donald Trump három szakértőjének is vannak tervei az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban, a Hír TV Napi aktuális című műsorában pedig ezekről beszélt a szakértő.
Nyitókép: Diego Herrera Carcedo / ANADOLU AGENCY / Anadolu via AFP
„A három tervben az a közös, hogy gyakorlatilag Ukrajna NATO-tagsága teljesen lekerült a napirendről” – kezdtek bele a felek a beszélgetésbe, ahol Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő végigvette a lehetséges forgatókönyveket. Először Kellogg tábornok, a vietnámi háború hősének verziója került szóba, amely alapján meghúznák a jelenlegi határokat. Erről a szakértő úgy nyilatkozott, hogy az elmúlt két és fél évben
az Ukránok egyetlen eset kivételével stratégiai áttörést nem értek el; a jelenlegi helyzetben az oroszok lassan, de biztosan mennek előre; az orosz hadiipar három hónap alatt annyit állít elő termékben, amit az egész Európai Unió egy év alatt.
Ezt is ajánljuk a témában
„Készek vagyunk megfontolni a konfliktus kiváltó okainak megszüntetésére irányuló konstruktív javaslatokat” – mondta Marija Zaharova.
Nógrádi azokkal a fejleményekkel folytatta a felsorolást, amikről ritkán beszélünk: „Lengyelország délkeleti részén létrejött egy olyan bázis, ahova tegnap a norvégok áttelepítettek 100 norvég katonát és 3 F35-ös gépet azzal, hogy biztosítsák az utánpótlás szállítását Ukrajnába”, miközben szerinte az események több esetben is „ütköznek a NATO-elvekkel”. A szakértő elmondása alapján az orosz alap az, hogy
atomfegyvere nem lehet Ukrajnának, és Ukrajna nem léphet be a Nato-ba. Ma ezt mondja minden amerikai vezető, demokrata és republikánus egyaránt.
Nógrádi arra a felvetésre, hogy ha Ukrajnának le kell mondania területeiről, azért kérni fog valamit, úgy reagált, hogy „nincs meg a megfelelő erejük.” Szerinte „minél tovább tart a háború, annál nagyobb területeket fog veszíteni Ukrajna.” Szóba került ezután J.D. Vance terve, ami arról szól, hogy demilitarizált zónákat hozzanak létre, mint a két Korea között, amiről a szakértő véleménye az, hogy „rengeteg ilyen van, de ezek a demilitarizált zónák mindig időlegesek.”
Mit mondanak az oroszok? Hogy nem kell demilitarizált zóna, mert abból jó hosszú távon soha nem sül ki. Tehát mit mondanak? Kérjük azokat a területeket, ahol orosz többség van. Nem kérik Kijevet, nem kérik Harkivot, nem kérik Odesszát.
Richard Grenell eközben azt mondja, hogy autonóm területeket kell létrehozni Kelet-Ukrajnában, ami Nógrádi szerint már szóba került, de ez nem működőképes koncepció, ami két éve sem jött be. A NATO-tagság a szakértő szerint azonban jó alkualap lehet, viszont a mai orosz álláspont az, hogy „amíg Zelenszkij van, addig nem lehet megállapodni.”
Zelenszkij népszerűsége azonban rendkívül alacsony, de a törvény szerint a háború alatt marad az elnök, így Zelenszkij érdeke az, hogy ez ne változzon.
Ezt is ajánljuk a témában
A jelek szerint Antony Blinken egyáltalán nem foglalkozik az emberi életekkel.
Nógrádi végül azt is elmondta, hogy „január 20-szal jön Trump. Én azt látom, hogy mindenki megpróbálja Trumpot akadályozni.” Szerinte az amerikai vezetés „elképesztő mennyiségű fegyvert adott át Ukrajnának az elmúlt 48 órában.” Közben elmondása szerint a német kancellár is 700 valahány millió euró értékű fegyver szállításáról állapodott meg az országgal, az Európai Unió pedig havi 1 milliárd fölötti összeget ad Ukrajnának. De „nagyon komoly problémák vannak a létszám-utánpótlással… itt tartunk.”
A teljes beszélgetés alább nézhető és hallgatható végig: