Az Aszad-rezsim kiiktatása ajándék Izraelnek – de Törökország és az USA is jól járt vele
Korábban hatszázezer ember halt meg a polgárháborúban, a véreskezű elnök kitartott, most azonban rendszere elvesztette külső és belső támasztékait.
Szerintük Aszad rezsimjéhez kapcsolódnak az oroszok.
A szíriai átmeneti kormány, amely Basár el-Aszad bukását követően vette át a hatalmat, egyértelmű üzenetet küldött Oroszországnak: „Nincs helye az orosz jelenlétnek Szíriában”.
Obeida Arnaout kormányszóvivő hangsúlyozta, hogy Moszkva érdekei eddig az Aszad-rezsimhez kötődtek, de most újra kellene gondolniuk jelenlétüket, és lehetőséget kellene keresniük a szíriai néppel való kapcsolatok javítására – számolt be az Euronews.
Oroszország érdekei egy bűnös rezsimhez kötődtek. Lehetőségük van megmutatni, hogy nem tekintik ellenségüknek szíriai népét, és hogy Aszad korszakának vége.”
– mondta Arnaout.
Ezt is ajánljuk a témában
Korábban hatszázezer ember halt meg a polgárháborúban, a véreskezű elnök kitartott, most azonban rendszere elvesztette külső és belső támasztékait.
Moszkva két fontos bázist üzemeltet Szíriában: a Khmeimim légi bázist és a tartuszi haditengerészeti bázist, amelyek kiemelt stratégiai jelentőségűek Oroszország számára.
Az orosz csapatok mozgása megnövekedett az utóbbi időben. Egy orosz katonai konvojt észleltek Latakia partvidékéről délre, Tartusz városába tartva. Nyugati elemzők szerint Oroszország nagyszabású csapatkivonást készít elő, bár a Kreml ezt hivatalosan nem erősítette meg.
A fejlemények kapcsán az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság már bejelentette, hogy tárgyalásokat kezdett az Aszad bukásában kulcsszerepet játszó Hayat Tahrir al-Sham (HTS) lázadócsoport által vezetett új kormánnyal.
Az EU is lépéseket tesz a normalizáció felé, de továbbra is óvatosságra int, hangsúlyozva, hogy a csoportnak „tettekkel is bizonyítania kell” a változást.
A HTS továbbra is terrorista szervezetként van nyilvántartva az ENSZ és az EU által, elsősorban korábbi al-Kaidához kötődő szövetsége miatt. Ugyanakkor a csoport vezetése igyekszik megváltoztatni ezt a képet, mondván, „a HTS új tevékenységei az egység és igazságosság jegyében zajlanak”.
Ezt is ajánljuk a témában
Kaja Kallas külügyi főtárgyaló vigyázó szemeit Szíriára vetette.
Bár a HTS megígérte, hogy a háború sújtotta országot a szabadpiaci gazdaság irányába mozdítja el, a csoport továbbra is emberi jogi visszaélések vádjával küzd, köztük blaszfémiáért és házasságtörésért végrehajtott kivégzésekkel, amelyek a szigorú iszlám törvénykezés részei.
Szíria sokszínű vallási és etnikai összetétele (szunniták, síiták, alaviták, keresztények, kurdok, drúzok) miatt komoly kérdések merülnek fel az új vezetés képességeivel kapcsolatban, hogy képes lesz-e biztosítani a pluralizmust és toleranciát Aszad bukása után.
A közeljövő kulcsfontosságú kérdése, hogy Oroszország távozik-e Szíriából, és a nemzetközi közösség elfogadja-e a HTS-t az ország legitim új vezetőjeként.
Ezt is ajánljuk a témában
A szíriai elnöki hivatal Telegram-csatornáján jelent meg egy Aszadnak tulajdonított üzenet.
Nyitókép: Bakr ALKASEM / AFP