Az Aszad-rezsim kiiktatása ajándék Izraelnek – de Törökország és az USA is jól járt vele

2024. december 15. 15:24

Ami tizenhárom év alatt nem, az tizenhárom nap alatt sikerült: iszlamista felkelők megdöntötték Bassár el-Aszad hatalmát Szíriában. Korábban hatszázezer ember halt meg a polgárháborúban, a véreskezű elnök kitartott, most azonban rendszere elvesztette külső és belső támasztékait.

2024. december 15. 15:24
null
Maráczi Tamás

Az Aszad-éra ötvenhárom évig tartott: Szaddám Huszein, Muammar al-Kaddáfi, Hoszni Mubárak, Ali Abdullah Száleh és Zín el-Ábidín Ben Ali sorsára jutott a térség sokadik diktátora, Bassár el-Aszad is. Az arab tavaszt túlélte, de nem tudhatjuk, hogy bukása nem a második arab tavasz nyitánya-e.

Háfez el-Aszad és fia, Bassár is negyed évszázadot kapott a történelemtől – dinasztikus nemzeti mintaállamról álmodtak, rendőrállam lett belőle. A szíriai valóság adatai szomorúak: propaganda lett a szabad sajtó helyett, a korrupció átszőtte a közigazgatást, a drogkartellek összenőttek az állami nómenklatúrával, az Aszad-klán és klientúrája elfoglalta a gazdasági élet főbb posztjait, a gyülekezési és politikai jogok pedig szűkültek. A mindennapok része lett az ellenzékiek üldözése, bebörtönzése, a rendszerellenes tüntetések brutális leverése, a polgárháború idején pedig a civil lakosságot nem kímélő bombázás is.

Zsákutcában

Az Aszad-klán az 1970-es években a baaszizmus ideológiai gyökereire építve egy baloldali nacionalista államot hozott létre, amelyben a vezérkultuszt szolgálta a vallás, a militarizmus és az állami bürokrácia is. Egypártrendszer lett, az államapparátust felekezeti vonalak mentén alakították ki: a politikai elit a síita iszlám oldalágát jelentő alavita vallást követő kisebbség tagjaiból került ki, ők töltötték be a katonai, titkosszolgálati, biztonsági és államigazgatási tisztségek nagy részét, a szunnita és más vallású szakemberek pedig a politikai intézmények élére kerültek.

A kormányzat a hetvenes években a maronita keresztény erők oldalán beavatkozott a libanoni polgárháborúba, a nyolcvanas évek elején a libanoni befolyásért összetűzésbe került Izraellel, Irak és Irán háborújában pedig utóbbi pártjára állt, ekkor erősödött meg Teherán szíriai befolyása. Szintén ebben az időben verte le a rezsim a Muszlim Testvériség lázadását, a hamái mészárlás során a felkelők mellett több ezer helyi szunnita lakost legyilkoltak a szíriai kormányerők.

Bassár az állam irányítását apja 2000-es halála után vette át, de a várt reformokat, a finomhangolást nem végezte el, sőt a rendszer elnyomó jellege felerősödött: ellenzékiek ezreit kínozták a börtönökben, a közéletben a félelem és az igazodás kényszere uralkodott, a sajtót megbénították, a hadsereg társadalomalkotó szerepe megnőtt, a gazdasági mutatók és velük az életszínvonal pedig romlott.

Fotó: AFP/Delil Souleiman

A 2011-es utcai tüntetésekre a hatalom ideges, erőszakos választ adott: a demonstrációk szervezőit letartóztatták, a kormánycsapatok belelőttek a tömegbe. Az arab tavasz elfojtásában való felelőssége miatt az Egyesült Államok és az Európai Unió lemondásra szólította fel Aszadot, de ő maradt, beleállt a harcokba, amelyekből tíz évig tartó, 600 ezer halálos áldozatot követelő polgárháború alakult ki. Később az ENSZ vizsgálatai megállapították, hogy a hadsereg több ízben vegyi fegyvert vetett be, és háborús bűnök gyanújával letartóztatási parancsot adtak ki Aszad ellen, de ennek természetesen nem tudtak érvényt szerezni.

A 2020-as tűzszüneti egyezség értelmében a kormányzat kezén maradt az ország nagy része; a kurdok kezén lévő északnyugati, illetve a szunnita iszlamista csoportok kontrollálta északkeleti régiókat a kormányerők nem tudták elfoglalni, így állammá váltak az államban. A rezsim viszonylag stabilizálódott, külkapcsolatai helyreálltak, de legitimitása, belső támogatottsága, a hadsereg és az államapparátus lojalitása súlyosan erodálódott, az állami intézményrendszer diszfunkcionálissá vált – ezt mutatta a november végén kezdődő eseménysor, ahogy a rendszer néhány nap alatt darabjaira hullott.

Szövetségek, szembefordulások

A társadalom etnikai, kulturális, vallási heterogenitása, a hagyományok, a klánbeli konvenciók alapján a fél évszázados diktatúra után csak olyan államberendezkedés tud megszilárdulni és működni, amely a közmegegyezésen alapul. Arab, kurd és türkmén etnikai, szunnita, síita, alavita, keresztény és drúz vallási kiegyezésre lenne szükség a társadalmi békéhez.

Szíria háromnegyede szunnita arab, ezért nem kérdés, melyik etnikum, illetve felekezet dominálja majd a közéletet. A rendszert a Szervezet Levante Felszabadításáért (Hajat Tah­rír as-Sám – HTS) nevű szunnita iszlamista arab csoport döntötte meg. Bár szalafista ideológiája miatt nem, etnikai és felekezeti hovatartozása okán bírhatja a többségi társadalom támogatását vagy legalábbis figyelmét.

A HTS elődjét 2011-ben hozták létre Front Levante Meghódításáért (Dzsabhat an-Nuszra) néven az Al-Káida terrorszervezet szövetségeseként. Szoros összeköttetésben állt az Iszlám Állam vezetőjével, Abu Bakr al-Bagdadival is 2013-ig, amikor utóbbi szakított az Al-Káidával. A szervezet a szíriai polgárháborúban végig a harcok sűrűjében volt, 2013-ban felszámolta az együttműködést a Szabad Szíriai Hadsereggel, 2016-ban pedig megszakította a kapcsolatot az Al-Káidával is.

2017-ben vette fel a mai nevét, politikai célja pedig a kalifátus megteremtése helyett egy iszlám köztársaság létrehozása Szíriában. Jelenleg megvallott nézetei szerint már nem üldözné a vallási kisebbségeket, hanem az uralkodó államvallás, az iszlám oltalma alá helyezné őket – ezzel esélye lenne a nemzetközi diplomáciai elismerésre is.

Az állam mint geopolitikai játékszer

Szíria elhelyezkedése és történelmi szerepe miatt az összes regionális hatalom érdekérvényesítésének homlokterében áll. 

A rezsim beomlásának fő oka az volt, hogy két fő külső támogatója, Irán és Oroszország erőit saját konfliktusai kötötték le: 

az orosz hadsereg az ukrajnai háborúra koncentrál, az iráni pedig az izraelivel készül átfogó háborúra. Az Iránhoz bekötött libanoni politikai-katonai szervezet, az Isten Pártja (Hezbollah) szintén meggyengült, miután izraeli támadásokban vezetőinek zömét meggyilkolták, katonai infrastruktúrájának nagy részét pedig lebombázták. Szíriában az iráni Forradalmi Gárda helyi erői és az orosz haditechnika csak abban az esetben tudott volna érdemben segíteni a hatalomnak, ha a kormányerő ütőképes – de szervezetlen és demoralizált volt.

Az Aszad-rezsim kiiktatása ajándék Izraelnek, 

hiszen az iráni fegyverszállítmányok Szírián keresztül érkeztek a Hezbollahhoz Libanonba és az Iszlám Ellenállási Mozgalomhoz (Hamasz) Gázába – az iráni köldökzsinór most elszakadt. Ráadásul Izrael az exlex állapotot kihasználva átvette az ellenőrzést a Golán-fennsíkon húzódó demilitarizált övezet felett, mondván, a szíriai kormány megszűntével érvényét vesztette a köztük lévő tűzszüneti megállapodás.

Az Egyesült Államok presztízsét növelte, hogy két ellen­fele, Oroszország és Irán is megszégyenült a szíriai helyzetet illetően: nem tudták megvédeni patronáltjukat. Washington azonban attól tart, hogy a szír rezsim vegyi, biológiai fegyverei szélsőséges csoportok kezére kerülnek, ezért ezt megpróbálja megakadályozni valamilyen módszerrel.

A szíriai rendszerváltás másik nyertese Törökország, hiszen az Oroszországgal és Iránnal szövetséges damaszkuszi rezsim mind ez idáig közel-keleti befolyása növelésének akadálya volt. Emellett a török biztonságpolitika prioritását jelentő kurd ügynél is az útjába feküdt, megtűrte az észak-szíriai kurd erőket az állama területén. Ezek az erők fontos szerepet játszottak az Al-Káida és az Iszlám Állam elleni harcban – ebben az amerikaiak is támogatták őket –, de megerősödve fenyegetést jelenthetnek a dél-törökországi kurd szeparatista szervezetekkel való szoros kapcsolatuk miatt.

Szíria nem Afganisztán

Sayfo Omart, a Migrációkutató Intézet kutatási vezetőjét kérdeztük.

Egyes elemzők pozitív eseményként tálalják a diktatúra bukását, mások arra figyelmeztetnek, hogy az iszlamista csoportok térnyerésével rosszabb lesz a helyzet. Miért ez az eltérő értékelés?
A szíriai és általában a közel-keleti kultúrába nincs belekódolva a nyugati típusú demokrácia. Ezért ha lesz is valamiféle demokratikus átmenet az országban, előbb vagy utóbb az új rendszer is autoriterré válik majd. Abban lehet most bízni, hogy Aszad bukásával Szíria külkapcsolatai rendeződnek, megnyílnak a csapok, stabilizálódik a belpolitikai helyzet, a menekültek pedig hazatérnek. Az arab tavasz tanulságait a Nyugat már rég levonta: a Közel-Keleten nem demokráciát akarnak, hanem stabil államokat. Ami az iszlamista veszélyt illeti: tény, hogy a felkelők derékhadát adó HTS az Al-Káida helyi szervezeteként indult, de 2016-ban megtagadta a múltját, és azóta meglepően pragmatikus alapokon működik. Érthető a vele szembeni bizalmatlanság, de nem benne kell bízni, hanem abban a tényben, hogy Szíria nem Afganisztán. A szervezet tagjai és vezetői maguk is a kulturálisan sokszínű Szíriában szocializálódtak, és kellőképp józanok ahhoz, hogy belássák, csakis a kisebbségek bevonásával, a velük való társadalmi szerződések megkötésével fogják tudni vezetni az országot. Eddig úgy tűnik, mindezt felismerték.

Hogyan lehetséges, hogy egy ilyen gyors és elsöprő erejű offenzívát sem a kormányerők, sem az orosz, sem az iráni szövetséges erők nem mértek fel előre?
Irán a Hezbollah meggyengülésével elvesztette azt a proxiját, amelyen keresztül a leghatékonyabban tudta védeni Aszadot. Emellett Izrael Szíria területén is végrehajtott csapásokat iráni érdekeltségek ellen. Moszkva az ukrajnai helyzet ellenére is kitartott volna a rezsim mellett. A lázadók előretörése láttán segítséget ígért, de amikor látta, hogy a szír hadsereg összeomlik, úgy döntött, egyedül nem vívja meg Aszad háborúját.

Mik voltak a rendszer népszerűtlenségének főbb gazdasági és társadalmi okai?
Szíria lakosságának kilencven százaléka az éhezés szélén áll. Egy közalkalmazottnak, egy katonának a havi bére három-öt napi megélhetésre elegendő. Az emberek belefáradtak a harcokba, és elvesztették a reményüket, hogy a gazdaság fellendülhet. Nemcsak a többségi szunniták fáradtak el, hanem a keresztények és az alaviták nagy része is.

Kik lehetnek a HTS politikai szövetségesei, ha kormányzati szerepre készül? Megteremthető az iszlám köztársaság mint államberendezkedési forma Szíriában?
A felkelők derékhadát a HTS adja, de ott vannak még a törökök által támogatott nem iszlamista fegyveresek, a déli milíciák, amelyek soraiban drúzok is harcolnak. A HTS-nek társadalmi beágyazottsága csak Idlibben van, de a belső menekültek hazatérésével máshol is ki fog alakulni. Ha a szervezet hatalmat akar, ki kell egyeznie az állig felfegyverzett alavitákkal – akikkel eddig kölcsönösen dehumanizálták egymást – és a keresztényekkel is. Utóbbi lesz a könnyebb, hiszen a keresztények nem jelentenek veszélyt a hatalmára, és a velük való jó bánásmódon keresztül a nemzetközi közvélemény előtt mérsékelt erőnek tud mutatkozni. Iszlám köztársaság egyelőre biztosan nem lesz. Ha hosszabb távon előtérbe kerülnek is a konzervatívabb nézetek, Szíria karaktere miatt nem lesz szó arról, hogy a keresztény nőket burkába csavarják, vagy levágják a tolvajok kezét.

Hogyan változhat meg a közel-keleti erőegyensúly a szíriai események következtében?
Irán most épp elfoglalt, egyhamar aligha fog labdába rúgni. Elsősorban a török és az amerikai, részlegesen pedig az orosz érdekek fognak dominálni. A török zászlók alatt harcoló Szíriai Nemzeti Hadsereg igyekszik kiszorítani az Egyesült Államok által támogatott, kurd többségű Szíriai Demokratikus Erőket Kobániból és más északi területekről. Célja az, hogy a kurd fegyveresek adják fel állásaikat északon, a török határ mentén, és vonuljanak vissza az ország keleti részébe, ahol Ankara már nem tekint rájuk biztonsági veszélyként. Ez bizonyára sikerülni fog. Az Egyesült Államok alighanem meg fogja őrizni jelenlétét és így befolyását a kurd területeken. Ami az oroszokat illeti, kérdés, hogy megtarthatják-e tartúszi kikötőjüket. Ezt Moszkva és az új washingtoni kormány alkuja, tágabban pedig az Ukrajnáról zajló tárgyalások fogják eldönteni.

Nyitóképen: Győztes felkelők iszlamista lobogóval Damaszkusz utcáin december 9-én
Fotó: AFP/Omar Haj Kadour

Összesen 50 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
steinamanger-2
2024. december 27. 14:15 Szerkesztve
Fölösleges ilyen cikket írni, a magyaroknak (=fideszeseknek, a többi nem az) bőven elég bizonyíték hogy Putyin befogadta, ez is bizonyítja hogy Aszad jó enber
Szvv
2024. december 16. 13:12
Micsoda összeesküvés elméletek! Jobb mint a moziban. Olyan jókat röhögök a hsz-eken. Folytassátok!
Nasi12
2024. december 16. 11:53
Trump szlogene a józan ész. Rá is fér a világra. Mert -Aranykoporsóba temetnek egy Floyd nevü bűnözöt. -LMBTQ... védi a fajfentartás ellenségeit. -A keresztény EU támogatja a vallási ellenfeleit, becsalogatja a muszlimokat. -A szíriaiak ünneplik azt, hogy Izrael lebombázta a haderejük 70 %-át (szárazföldi, légi, vizi erejét). 15 évig dolgozatnak amíg visszaérnek a szétvert szintre. -Ukrajna ünnepli az ország tönkretevőjét, egy zenebohócot. Nekik hosszabb időbe kerül majd a korábbi szinvonal visszaállítása, még ha az alacsony szinten is volt. A taposóaknákat évtizedekig nyögig majd az ukrán gyerekek. -stb. Jöjjön már végre a józan ész !!!!! Nálunk Orbán szerencsére már megtestesíti jó ideje.
trokadero
2024. december 16. 02:14
2025 -ben ,elkerülhetetlen a konfliktus ,Törökország és az Usa között a kurd kérdés tekintetében. Fidan ,az új török külügyminiszter nagyon elszánt / kemény legény/egykori hírszerző főnök Erdogan nem különben.Trump viszont ,északkelet Szíria/Rojava ,/ -a kurdok területe-témában nem tesz engedményeket.Az óriási olajmezők nem fognak török kézre kerülni .Ebben Netanjahu támogatására is számíthat .Trump cserébe Izraelt ,támogatja hogy a Golán fennsíkon ,maradjanak még egy jó ideig. al Dzsoláni szerepe --- a 3 nagyfiú /Usa Izrael Törökország/ szorításában ---másodlagossá válik.Az sem ördögtől való gondolat ,hogy ettől a Szíria nevű entitásról,néhány év múlva már nem fogunk hallani.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!