Üzenet Moszkvából: minden eddiginél súlyosabb az eszkaláció kockázata
Szijjártó Péter a béke érdekében tárgyalt.
A hároméves költségvetési terv 2026-ra és 2027-re enyhe csökkentést irányoz elő a katonai kiadásokban.
Nyitókép: Ramil SITDIKOV / AFP
Vlagyimir Putyin orosz elnök rekordmagas védelmi költségvetést hagyott jóvá, amely az orosz kormányzati kiadások egyharmadát teszi ki, miközben az ukrajnai háború közel három év után is folyamatosan felemészti mindkét fél erőforrásait – írja a CNN.
A 2025-ös költségvetés, amelyet vasárnap hoztak nyilvánosságra, körülbelül 13,5 billió rubelt (50 ezermilliárd forint) különít el nemzetvédelmi célokra, ami a kormányzati kiadások 32,5 százalékának felel meg. Ez az összeg körülbelül hárombillió rubellel (11 ezermilliárd forint) haladja meg az idei rekordot.
A hároméves költségvetési terv 2026-ra és 2027-re enyhe csökkentést irányoz elő a katonai kiadásokban.
Ezt is ajánljuk a témában
Szijjártó Péter a béke érdekében tárgyalt.
Az ukrajnai háború, amely Európa legnagyobb fegyveres konfliktusa a második világháború óta, továbbra is súlyos terheket ró mindkét országra. Oroszország jelenleg jelentős előrelépéseket tesz a frontvonalak bizonyos részein, miközben az ukránok Kurszk térségében – az idei év egyetlen jelentős katonai sikerének helyszínén – folytatják az ellentámadásaikat.
Bár Ukrajna továbbra is jelentős külső támogatást kap, például Németország hétfőn több mint félmilliárd dollárnyi új katonai felszerelést ígért, az anyagi és emberi erőforrások tekintetében hátrányban van Oroszországgal szemben.
Oroszországnak több fegyvere, lőszere és katonája van, de gazdaságát és lakosságát egyre nagyobb nyomás alá helyezi a konfliktus. A hadikiadások drámai növekedése mellett az orosz gazdaság túlhevülésének jelei mutatkoznak: az infláció magas, és a munkaerőhiány komoly problémát jelent. Ennek kezelésére az Orosz Központi Bank októberben 21%-ra emelte az alapkamatot, amely évtizedek óta nem látott szint.
Ukrajna eközben jelentős nemzetközi katonai támogatást kap. Olaf Scholz német kancellár hétfőn érkezett Kijevbe, ahol több mint 650 millió euró értékű katonai eszköz szállítását jelentette be, beleértve a Patriot légvédelmi rendszert is, amelyet jövőre terveznek Ukrajnába küldeni.
Scholz látogatása előtt ugyanakkor nemrég felhívta Putyint,
ami sok ukrán tisztviselőt felháborított, hiszen ez szembement az európai országok azon törekvésével, hogy politikailag elszigeteljék az orosz elnököt. Scholz kijevi sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy „Ukrajnának független, szuverén nemzetnek kell maradnia,” és hogy „Oroszországnak le kell állítania a háborút, és ki kell vonulnia Ukrajna területéről”.
Ezt is ajánljuk a témában
Úgy tűnik, nem sikerült térdre kényszeríteni az orosz gazdaságot. Közben uniós vezetők Kijevbe látogattak.
Bár Oroszországnak több emberi erőforrása van, mint Ukrajnának, a harctéri veszteségei jelentősek, és az új katonák toborzása egyre nehezebb – írja a CNN. A legutóbbi részleges mozgósítás idején több százezer orosz férfi menekült el az országból.
Volodimir Zelenszkij novemberben azt állította, hogy mintegy 11 ezer észak-koreai katona van jelen Kurszkban. Az ukrán védelmi tisztviselők és a CNN adatai szerint az Ukrajna ellen idén kilőtt ballisztikus rakéták közel harmada Észak-Koreából származik.
Az észak-koreai támogatás időlegesen segítheti Oroszországot, de a konfliktus során elszenvedett anyagi veszteségek pótlása hosszú távon komoly kihívást jelent – véli az amerikai hírportál.