Orbán Viktor: Brüsszel Magdeburgot akar csinálni Magyarországból!
A miniszterelnök inflációról, a magyar uniós elnökség eredményeiről, a gazdaságról, valamint a fantasztikusnak ígérkező 2025-ös évről is beszélt. Összefoglalónk.
Két pontban fogalmazta meg intelmeit a magyar kormányfő.
Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan
Németországról is kérdezték nemzetközi sajtótájékoztatóján Orbán Viktor miniszterelnököt. Egy újságíró a február 23-i németországi előrehozott választás megnyerésére leginkább esélyes kancellárjelölthöz, Friedrich Merz CDU-elnökhöz fűződő kapcsolatáról tett fel kérdést neki.
Ezt is ajánljuk a témában
A miniszterelnök inflációról, a magyar uniós elnökség eredményeiről, a gazdaságról, valamint a fantasztikusnak ígérkező 2025-ös évről is beszélt. Összefoglalónk.
Orbán válaszában úgy fogalmazott: a „német ügy” az újságíró számos külpolitikai kérdése közül a legnehezebb. Felidézte: egyszer találkozott Merz úrral itt nem részletezendő körülmények között, ahol abban egyeztek meg, hogy egyszer majd leülnek egymással beszélgetni. Ugyanakkor tudja, hogy a leendő német kancellárnak nem Magyarország lesz a legfőbb prioritása,
„nem is akarom szaporítani a leendő német kancellár gondjait, mert szerintem ott olyan kihívások vannak, amibe nemhogy egy magyarországnyi, de három magyarországnyi ország bicskája is beletörne”.
A miniszterelnök szerint Németország következő vezetője előtt két súlyos probléma áll. Az egyik a kereskedelmi háború Kínával, ami a „rossz európai politika következménye Németországra nézve”, s olyan precedens nélküli helyzetekhez vezet, mint hogy a kínai elektromos autókra az uniós védővámot Németország tiltakozása ellenére vezette be az Európai Unió.
„Ilyet se láttam még soha, hogy a németek meg akarnak valamit akadályozni Brüsszelben, összegyűjtenek 4-5 országot, és ott a vége, egy blokkoló kisebbséget nem tudnak összehozni”
még egy olyan ügyben sem, ami „a német ipar szempontjából élet-halál” – értékelt a miniszterelnök.
A másik ügy a miniszterelnök szerint az, hogy az egész német gazdasági stratégia alapja, az olcsó orosz energia megszűnt, így a németek ma háromszor-négyszer többet fizetnek, mint a velük versenyző amerikai cégek, s „az a verseny nyerhetetlen”.
„Az új kancellárnak olyan dimenziókban kell kihívásokkal szembesülnie, amihez képest mi, magyarok rendkívül könnyen kezelhető kis ügy vagyunk” – fogalmazott Orbán Viktor. Ugyanakkor jelezte: áll majd az új kancellár rendelkezésére, amint az „átrágta magát a nagy stratégiai kérdéseken, és eljut a Magyarország című dossziéig”.
A kormányfő említett intelmeit az alábbi videóban, 1 óra 25 perctől kezdődően nézheti vissza: