Vezető német lapban méltatta Elon Musk az AFD-t, felmondás lett a vége
Elon Musk Welt-ben megjelent véleményében azt állítja, csak az AfD mentheti meg Németországot a teljes hanyatlástól.
A Wall Street Journal szerint is egyértelmű, hogy a hagyományos, jobbközép és baloldali pártokban már nem bíznak az emberek.
A legtöbb fejlett országban az elmúlt két évtizedben uralkodó progresszív, baloldali politika elvesztette népszerűségét, egyértelmű jobbra tolódás figyelhető meg – olvasható a The Wall Street Journal elemzésében. Az egyik legnagyobb amerikai lap rámutat, hogy az embereknek elegük van az illegális migrációból, a woke ideológiából, a baloldali identitásválságból és leginkább a gazdasági nehézségekből.
A lap több kutatóintézetet is megkérdezett, ezek egybehangzó véleménye szerint a munkásosztály és a vidéken élők elvesztették bizalmukat a politikai és gazdasági elitben. Ennek köszönhetően jelentősen megnőtt a nyugati országokban a jobboldal, kivéve a hagyományos jobbközép pártokat, amelyekre szintén csalódással tekintenek a választók. Példaként említik Európában a német AfD, az Olasz Testvériség vagy a francia Nemzeti Tömörülés eredményeit és egyre növekvő népszerűségüket.
Ezt is ajánljuk a témában
Elon Musk Welt-ben megjelent véleményében azt állítja, csak az AfD mentheti meg Németországot a teljes hanyatlástól.
A folyamat egyértelmű Európában. A lap rámutat, hogy az Európai Parlamentben a júniusi választások eredménye alapján továbbra is a jobbközép Európai Néppárt szerezte a legtöbb szavazatot, ugyanakkor az egyelőre széttagolt jobboldali frakciók összesen már a második legnagyobb erőt jelentik, megelőzve a szociáldemokratákat.
Európa háromnegyedét olyan kormány vezeti, amelynek többségét jobboldali párt adja.
Szintén jó példa Kanada, ahol a közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy a baloldali-liberális kormánypárt kilenc év után biztosan nem nyeri meg a választásokat, noha a konzervatívok első emberének népszerűsége sem töretlen.
A legszembetűnőbb változás a populista fordulatra Donald Trump újabb győzelme. Az amerikaiak nem a két nagy párt egyikére adták le elsősorban szavazatukat, hanem magára Trumpra, az ő programjára és populizmusára voksoltak.
– véli a The Wall Street Journal. A gyors átalakulás kézzelfogható, egyértelmű, hogy a balközép politikai pártokhoz köthető témák, például a klímaváltozás, a társadalmi igazságosság és az identitáspolitika helyett az emberek a nemzeti kérdéseket és saját helyzetüket tekintik elsődlegesnek.
A hidegháború vége óta a nyugati politikát a liberális erők és a patrióta erők küzdelme határozta meg – mondta korábban a Mandinernek adott interjújában a magyar miniszterelnök. 2010-ig a liberálisok uralták a teret, 2010-ben viszont jöttek a magyarok, és az új alkotmányunkkal egy teljesen más jövőképet fogalmaztunk meg. Majd egyre-másra erősödtek meg és arattak győzelmet a hozzánk hasonló patrióta erők. Először a lengyeleknél, aztán 2016-ban győzött Trump, a britek kiléptek az EU-ból, megerősödtek a csehek, most legutóbb az olaszok és a szlovákok. A mindennapok sürgés-forgása fölött, a magasabb horizonton zajlik egy nagy civilizációs küzdelem a nyugati világon belül. Ez a civilizációs vita történelmi sorskérdésekben ölt testet. Ilyen a migráció, a családok jövője, a gender, a keresztény hagyomány, a háború és a béke kérdése, valamint a gazdasági és vállalkozási szabadság ügye. Ha a patrióták vannak többségben a nyugati civilizációban, akkor nincs migráció, nincs gendermarháskodás, nincs háború, van viszont gazdasági és vállalkozási szabadság, és vannak keresztény értékek – fogalmazott Orbán Viktor.
Ezt is ajánljuk a témában
Magyar Péter küldetése ugyanaz, mint az előző, bukott jelölteké volt: brüsszelizálni Magyarországot – mondja Orbán Viktor. A miniszterelnököt a kegyelmi ügy okozta belpolitikai változásokról, Trump győzelméről, Szájer Józsefről és a 2025-ös gazdasági kilátásokról kérdeztük év végi interjúnkban.
Nyitókép: Josh Edelson/AFP