Orbán Viktor: Romániában veszélyes helyzet jött létre, mérsékelt politikára van szüksége a magyaroknak
„Mi egy dolgot tudunk tenni, mi próbálunk baráti viszonyt kialakítani Romániával” – hangsúlyozta a kormányfő.
Kormányra készül a romániai magyar párt; Csoma Botond szóvivő lapunknak azonban kifejtette, ha nem tudnak sikerrel kormányozni, 2028-ban a Simion és Georgescu nevével fémjelezett magyargyűlölő pártok akár többséget is szerezhetnek.
Nyitókép: RMDSZ
A decemberi romániai parlamenti választások eredménye nem hozott meglepetést: a kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) szerezte meg az első helyet. Második helyen az ultranacionalista AUR végzett, míg a harmadik helyet a PSD koalíciós partnere, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) foglalta el.
Az erdélyi magyarság pártja, az RMDSZ is sikeres volt: 6,45 százalékos eredményt ért el, így ismét biztosította helyét a román parlamentben.
Romániában nagy parlamenti többséggel rendelkező, többpárti koalíció kezdi meg a kormányprogram kialakítását, ám a különböző elképzelések összehangolása komoly kihívást jelent majd – jelentette ki Kelemen Hunor, az Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke.
Az RMDSZ vezetője kifejtette, hogy a koalíció a szociáldemokratákból, nemzeti liberálisokból, az RMDSZ képviselőiből, a nem magyar nemzeti kisebbségekből, valamint a Mentsük meg Romániát párt tagjaiból áll.
Ez a nagykoalíció 63-64 százalékos parlamenti többséggel rendelkezik, és már szerdán megkezdi a kormányprogram kidolgozását.
Kelemen javasolta, hogy a román alkotmánybíróság által érvénytelenített elnökválasztást márciusban ismételjék meg. Az új kormány feladata kettős lenne: először az elnökválasztásig készítené el a programját, majd egy hosszabb távú tervet dolgozna ki a négyéves ciklus végéig.
Az RMDSZ elnöke hangsúlyozta, hogy a közös kormányprogramnak a gazdaság, a biztonság, az oktatás és a családpolitika megerősítésére kell koncentrálnia. Kiemelte, hogy a társadalom számos problémával küzd, mint például az elvándorlás, a családok szétszakadása és az elöregedés.
December 1-jén a román szavazók új parlamentet is választottak. Egy négy pártból álló széles koalíció alakíthat kormányt, amely kijelöl egy miniszterelnököt, akit a hivatalban lévő elnöknek kell jóváhagynia. Klaus Iohannis mandátuma eredetileg december 21-én járt volna le, azonban közölte, hogy addig marad hatalmon, amíg utódját be nem iktatják.
A koalíciós egyeztetések nem lesznek egyszerűek, minden résztvevőtől kompromisszumokra lesz szükség. Kelemen Hunor példaként említette, hogy míg az RMDSZ egységes adókulcsot támogat, addig a szociáldemokraták progresszív adózást preferálnak.
Hasonló nézetkülönbségek vannak a mezőgazdaság, a feldolgozóipar és a kis- és középvállalkozások támogatásának kérdésében is, amelyeket az RMDSZ prioritásként kezel, szemben más pártok nagyipar fejlesztési terveivel. A közigazgatási reform terén is eltérőek az elképzelések.
A pártelnök továbbá kiemelte, hogy
a parlamentbe bekerült szélsőséges, magyarellenes erők – amelyek a képviselők több mint 30 százalékát adják három frakcióban – különösen nagy kihívást jelentenek az RMDSZ számára.
Ennek fényében elsődleges feladatának tekinti a magyar közösség védelmét és boldogulásának elősegítését szülőföldjén, amit a munkahelyek védelme és a családpolitika követ.
Az elnökválasztással kapcsolatban Kelemen úgy véli, hogy a nagykoalíciónak közös jelöltet kell állítania, aki képes szélesebb rétegeket megszólítani, mint egy-egy párt saját jelöltje.
Szerinte a jelenlegi kormánykoalíció hibát követett el, amikor két külön jelöltet indított, mivel egyikük sem jutott a második fordulóba. Ugyanakkor elismerte, hogy a közös jelölt kiválasztása nem lesz egyszerű feladat.
Ezért arra számít, hogy az elnökválasztáson összesen négy-öt jelölt fog indulni, köztük függetlenek is. A következő időszak a kompromisszumok és a közös megoldások kereséséről fog szólni, hogy a koalíció eredményesen tudjon együttműködni a román társadalom érdekében.
Ezt is ajánljuk a témában
„Mi egy dolgot tudunk tenni, mi próbálunk baráti viszonyt kialakítani Romániával” – hangsúlyozta a kormányfő.
Csoma Botond képviselő és pártszóvivő elmondta, hogy az RMDSZ részt vesz egy négypárti koalíció megalakításában, amely a december elsejei parlamenti választások után jöhet létre.
A koalíció legfontosabb célja, hogy elszigetelje a magyarellenes nacionalista erőket Románia parlamentjében.
Hozzátette, hogy az idei választásokon ezek az erők jelentősen megerősödtek a 2020-as választásokhoz képest: „Míg korábban körülbelül kilenc százalékot értek el, most három ilyen párt is bejutott a parlamentbe, és együttesen 35-37 százalékos támogatottságot élveznek. Ez komoly aggodalomra ad okot”.
Csoma szerint ezért kulcsfontosságú egy olyan koalíció létrehozása, amely képes ezeket az erőket kiszorítani a döntéshozatalból.
A képviselő kiemelte, hogy az RMDSZ jelenleg is fáradzoik a kormányprogram kidolgozásán, amelynek célja az állampolgárok életminőségének javítása, az állami szolgáltatások fejlesztése és a közbizalom erősítése.
„Romániában az egyik legnagyobb probléma, hogy az állami intézmények iránti bizalom nagyon alacsony, ami mind a román, mind a magyar közösséget érinti” – mutatott rá.
A szóvivő szerint különösen fontos, hogy a kormányprogramban helyet kapjanak az erdélyi magyar közösség érdekei: „Kiemelt jelentőséggel bír a nyelvhasználati és szimbólumhasználati jogaink megőrzése.”
Hozzátette, hogy a magyarellenes erők továbbra is támadni fogják a közösséget, még akkor is, ha nincs parlamenti többségük, ezért az RMDSZ-nek és koalíciós partnereinek fel kell készülnie az ilyen törekvések megakadályozására.
A politikus szerint az lenne az ideális, ha a koalíció még az év vége előtt megalakulna, lehetőleg karácsony előtt, hogy az új kormány mielőbb elfogadhassa a költségvetést és elkezdhesse a munkát.
„Ez a kormány akkor lesz sikeres, ha képes hatékonyan működni, ugyanis ha kudarcot vall, a szélsőséges erők tovább erősödhetnek, és 2028-ban akár parlamenti többséget is szerezhetnek” – figyelmeztetett.
Ezt is ajánljuk a témában
És azt a kérdést senki fel sem teszi magának, hogy ez az ország egyébként miért is kap EU-s pénzeket – vagy ha ők kapnak, akkor velünk pontosan mi is a baj. Kohán Mátyás írása.
Csoma Botond kitért az Alkotmánybíróság döntésére is, amely érvénytelenítette a korábbi elnökválasztást. „Ez példátlan Románia történetében” – mondta, hozzátéve, hogy az indoklásban külföldi beavatkozásra hivatkoztak, de a nyilvánosság számára nem mutattak be elegendő bizonyítékot.
„Ez sokakban azt az érzést keltette, hogy a háttérben más okok húzódhatnak meg” – jegyezte meg.
A képviselő hangsúlyozta, hogy mielőbb ki kell tűzni az új elnökválasztás időpontját, és meg kell egyezni egy közös jelöltben, hogy elkerüljék az állami intézmények iránti bizalom további csökkenését.
Végezetül leszögezte:
az RMDSZ prioritása, hogy hatékonyan lépjen fel a magyarellenes szélsőséges erőkkel szemben, miközben olyan intézkedéseket dolgoz ki, amelyek garantálják az erdélyi magyar közösség jogainak és jólétének megőrzését.
Ezt is ajánljuk a témában
Szakértő: A román Alkotmánybíróság döntése még azokat is képes elképeszteni, akik már sok mindent láttak.
Kelemen Hunor RMDSZ elnökkel az M1 készített interjút, amit az alábbiakban nézhet meg: