Megsemmisített választások, TikTok-hálózat és titkosszolgálati botrány: mi történik Romániában?

2024. december 06. 18:33

Szakértő: A román Alkotmánybíróság döntése még azokat is képes elképeszteni, akik már sok mindent láttak.

2024. december 06. 18:33
null
Veress Csongor Balázs

Nyitókép: INQUAM Photos

Románia alkotmánybírósága történelmi döntést hozott: érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját, és elrendelte az egész választási folyamat újraindítását. A döntést a kilenc alkotmánybíró egyhangúlag hozta meg egy ötórás tanácskozás után. Az ítélet azonnali hatályú, a kormányt pedig kötelezi egy új választási dátum kitűzésére, valamint a kampány és az előkészületek újrakezdésére.

A döntés előzménye Klaus Iohannis elnök azon lépése volt, hogy feloldotta a Legfőbb Honvédelmi Tanács (CSAT) titkosított dokumentumainak minősítését. 

Ezekből kiderült, hogy Călin Georgescu kampányát egy külföldi hatalom, vélhetően Oroszország, manipulációs technikákkal támogatta. 

A hírszerző szolgálatok szerint Georgescu TikTok-kampányát egy több mint 25 ezer fiókból álló hálózat segítette, amely már 2016-ban létrejött, és az orosz hibrid hadviselés eszközeit alkalmazta. Több mint 85 ezer kibertámadást regisztráltak a választási rendszerek ellen, amelyeket fejlett, anonim technológiákkal álcáztak.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Politikai reakciók: transzparenciától a káoszig

Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a döntést példátlannak nevezte,

és teljes átláthatóságot követelt. „Az alkotmánybíróság indoklása mellett szükséges, hogy az elnöki hivatal, a hírszerzés és az ügyészség részletesen tájékoztassa a közvéleményt. Ellenkező esetben a polgárok bizalma az állami intézményekben végérvényesen elveszhet” – figyelmeztetett.

Elena Lasconi, az Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltje, aki bejutott a második fordulóba, élesen bírálta a döntést. „A román állam lábbal tiporta a demokráciát. Önök anarchiába taszítják az országot!” – nyilatkozta indulatosan.

Valószínűleg Lasconi a legnagyobb vesztese az alkotmánybírósági döntésnek, hisz – felmérések szerint – ő nyerte volna a most vasárnapra kitűzött elnökválasztás második fordulóját.

Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke viszont helyeselte a döntést, hangsúlyozva, hogy az orosz beavatkozás komolyan torzította a választási eredményeket. Ugyanakkor sürgette, hogy a felelősöket vonják felelősségre.

Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetője higgadtságra intett: „Egy ilyen helyzet nehéz próbatétel demokratikus intézményeink számára, de meg kell őriznünk a nyugalmat és az egységet”.

George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke szimpatizánsait nyugalomra intette. „Ennek a rendszernek demokratikusan kell megbuknia” – írta közösségi oldalán, elutasítva az utcai tüntetéseket.

Ezzel szemben Diana Șoșoacă

az SOS Románia vezetője élesen bírálta az alkotmánybírákat, akiket letartóztatással fenyegetett. Véleménye szerint a választások már akkor érvénytelenek voltak, amikor őt kizárták az elnökjelöltek közül.

Cristian Diaconescu szerint Romániát támadás érte, és a demokratikus folyamatok védelme érdekében helyes döntés született az elnökválasztás érvénytelenítésével. A független jelölt hangsúlyozta, hogy az agresszor felelősségre vonása és az intézmények iránti bizalom helyreállítása elengedhetetlen a jövőbeni támadások elkerüléséhez.

Hogyan tovább?

Az új választási időpont kijelölése a kormány feladata, és legkésőbb márciusra várható. 

Klaus Iohannis elnök addig hivatalban maradhat, de az Alkotmány értelmezése szerint mandátuma csak az új elnök eskütételével ér véget. Egyes szakértők szerint fennáll annak a veszélye, hogy az ország vezetése átmenetileg a szenátus elnökére hárulhat.

Cristian Tudor Popescu politológus szerint azonban botrányos lenne, ha Georgescu ismét indulhatna a választásokon. „Hogyan lehetne őt újra jelöltként elfogadni, amikor éppen az ő manipulált kampánya miatt kellett érvényteleníteni az eredményeket?” – tette fel a kérdést.

A politikai paletta megosztott, a helyzet bizonytalan, és az események kimenetele alapjaiban határozhatja meg Románia jövőjét. Egy biztos: az elkövetkező hónapok kulcsfontosságúak lesznek az ország stabilitása szempontjából.

A szakember hozzászól

Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső szakértője kérdésünkre azt mondta:

A román alkotmánybíróság néhány órával ezelőtti döntése még azokat is képes elképeszteni, akik – mint jómagam – már sok mindent láttak és annak az ellenkezőjét is.

De még ebben a sokat megtapasztalt országban sincs példa arra, hogy az Alkotmánybíróság – egyelőre nem ismert okokból, és indokok, bizonyítékok alapján megsemmisítsen egy választási eredményt, különösen úgy, hogy az első fordulót néhány nappal ezelőtt érvényesnek nyilvánította!”

Majd folytatta: ráadásul maga az Alkotmánybíróság sem segíti annak a káosznak a felszámolását, melyhez – többek között – saját maga is hozzájárult azzal az erősen megkérdőjelezhető korábbi döntésével, mellyel kizárta Diana Şoşoacă jelöltet az elnökválasztásból. Ugyanis a már említett, összesen három pontból álló sajtóközlemény egy szót sem említ sem az okokról, sem a bizonyítékokról, hanem csak rögzíti, hogy megsemmisíti az egész elnökválasztási folyamatot (1. pont), valamint hogy az új választás időpontjára vonatkozó döntés a kormány hatásköre és feladata (2. pont), és hogy a határozat végleges és általánosan kötelező.

Pászkán: „Fontosnak tartjuk rögzíteni, hogy a november 23-24. időszakban zajló első forduló szavazási folyamatát sem akkor, sem azóta nem kérdőjelezte meg senki!”

A szakértő továbbá kifejtette: tehát mindazok az értelmezések, melyek a döntés óta eltelt órákban a nyilvánosságban úgy a román (és nyugati!) politikusok, mint ahogy a szakértők vagy a média képviselői részéről megjelentek, beleértve az Oroszország állítólagos érintettségére, a Tiktok szerepére, valamint a román titkosszolgálatok által készített és a titkosítás alól csak 2024. december 4-én, azaz az elnökválasztás után 8 nappal feloldott dokumentumok alkotmánybírósági döntésben játszott szerepére vonatkoznak, sokkal inkább tűnnek a titkosszolgálatok által az alkalmatlanságuk elleplezésére gyártott alibiteremtő fércműveknek, mint komoly és megalapozott nyomozások eredményeinek.

Pászkán szerint még ha igaz is lenne, hogy az Alkotmánybíróság ezen dokumentumok alapján írta felül az első fordulót érvényesnek (!) kimondó előző döntését, az még nagyobb káoszt okozna, hiszen a nyilvánosságra hozott, a Román Hírszerző Szolgálatnak (SRI), a Külföldi Hírszerző Szolgálatnak (SIE) és a Belügyminisztérium (MAI) titkosszolgálatának tulajdonított dokumentumok olyan gyenge minőségűek (különösen a SIE-anyaga), hogy ezekkel még a média-kommunikáció szak első félévében is alig lehetne elégségesnél jobb érdemjegyet kapni!

Úgy véli, ha egy folyamatban lévő választást le lehet amiatt fújni, mert „oroszországi tévés politikai vitaműsorokban az orosz újságírók felvetik azt, hogy a romániai oroszbarát erők több mint 30 százalékot szerezhetnek a parlamenti választáson” (SIE-anyag), vagy azért, mert egy kitakart nevű személy „fiókjában több olyan fénykép látható, melyeken a választási kampány vége előtt egy nappal (kiemelés tőlünk – a szerk.), melyek a független jelöltet népszerűsítik és – ettől külön – olyan régebbi fényképek, melyek az Orosz Föderáció elnökét, Vlagyimir PUTYIN-t népszerűsítik. A Facebook-profil szerint, az illető 2018-2019 környékén Moszkvát jelölte meg tartózkodási helyeként” (MAI-anyag), illetve azért, mert az „»Egyensúly és Gerincesség« információs kampány azonos az Orosz Föderáció által Ukrajnában folytatott »Testvér Testvér mellett« kampánnyal, mindkettő legitim mikroinfluenszerek manipulálásával valósulva meg”, akkor Romániában bármi lehetséges, hiszen a fentebb felsorolt „bizonyítékok” nem árulnak el semmit arról, hogy azoknak bármi közük lenne a jelöltek bármelyikéhez! Ha viszont ennél több információ áll a rendelkezésre, akkor ennek a „kivonatnak” a nyilvánosságra hozása nemcsak felesleges volt, de tovább mélyítette a román állam intézményeivel szembeni bizalmatlanságot.

A kutató kiemeli: ha a román államnak nem sikerül sürgősen és teljes mértékben tiszta vizet önteni a pohárba, és megdönthetetlen, szakmailag alátámasztható és egyéni felelősségeket feltáró bizonyítékokkal előállni, akkor nemcsak a megismételt elnökválasztást (és talán még a parlamenti választást is, hiszen a hiperprogresszív zsebpárt, a DREPT képviselője, Vlad Gheorghe mostanra ez utóbbi eredményét is megtámadta!), de az összes romániai választást is a gyanú árnyéka és az általános bizalmatlanság fogja beárnyékolni, és akkor igazán és joggal mondhatjuk azt, hogy a román (!) „párhuzamos állam” eltörölte a sérült és bicebóca romániai szabad választások utolsó nyomát is.

Márpedig egy olyan államban, melyben a román állam intézményeit néhány TikTok-fiókkal (állítólag!) térdre lehet kényszeríteni, egy számos – sovén és passzív-agresszív módon magyarellenes román és a magyar kormány elleni ideológiai harcban a határon túli magyar közösségeket is feláldozni hajlandó „progresszív” magyarországi és határon túli magyar – irányból szorongatott romániai magyar közösség nem sok védelemben bízhat Bukarest részéről!

 Ez, különösen december 5-e után egy nappal, felelős cselekvésre felszólító figyelmeztetés! – zárta gondolatait a szakértő.

Összesen 173 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
2xli
2024. december 07. 14:45
Úgy látszik, ezentúl felesleges választásokat tartani. Majd az USA és az EU megmondja ki legyen demokratikusan a győztes!
polárüveg
2024. december 07. 10:21
I. Tisztelt rasdi 20:38! Köszönöm a sorait! Ismereteim szerint az epiruszi királyságban uralomra kerülő Moloch kereskedő dinasztia idején hozták a királyságba az ibiri nevű közel-keleti hapiru törzset. Más népek sok néven nevezték őket, de összefoglalóan "hegyi görögök"nek címkézték őket a hegyi pásztorkodásuk után, ma pedig menglorománoknak hívják őket. Nevet, vallást, kultúrát mindig úgy változtattak, ahogy abból a legtöbb haszonra szert lehetett tenni adott helyzetben. A pásztorkodó és a letelepült földművelők között bármelyik terjeszkedése esetén törvényszerű volt a konfliktus, ez régi trükk a letelepült népek sakkban tartására. Az epiruszi királyságnak volt egy terjeszkedési szakasza, amikor egészen keletre a bizánci határokig kinyúlt, és egy politikai vákumhelyzetben ez a nép a bulgáriai Rodope hegyeire húzódott vlach/oláh néven. A maradékuk szétszóródott a Balkánon és ma mengloromán néven ismert.
polárüveg
2024. december 07. 10:21
II. Az emberirtó mongol hadjárat után pedig a Kárpátok alá költöztek, és onnan terjeszkedtek Moldvába, és tovább. Az asszimilációs képességük a régi keleti tapasztalatok alapján lett olyan erős, hogy minden befolyásuk alá került népet asszimiláltak rövid idő alatt, kivéve az erdélyi magyarságot és a maradék moldvai csángókat. Ennek gyökereihez közel 5000 évet kell visszalapozni Mezopotámia történetében, hogy érteni lehessen a történteket. A mai migráció körülményeit is Mezopotámiánál lehet megtanulni. A török korban a görögországi nem görög adószedők kegyetlen embertelenségei miatt szöktek át Erdélybe nagyszámban. A kiadatási kötelezettség miatt nem maradhattak ott, hanem a partiumi részekre költöztek. A cigány és a vlach nép nagyszámú megjelenése a Kárpát-medencében a török Portához, ill. a mögötte bújó hatalomhoz köthető.
polárüveg
2024. december 07. 10:20
III. A török Porta európai része Rumélia, ezután kapták a Rum-án, rumán nevet. Ezt változtatták Romániá-ra, hogy a betűváltoztatással a római magaskultúrához kapcsolják. Akkor még a dáko-román elmélet nem létezett. A Római Birodalom jelentős ellensége volt a szkíta származású, Ázsiából a szkíták nagykirálya által az aranybányás Transzilvánia őrzésére ide vezényelt magaskultúrájú tahae/dahae/dák nép, - és a románok az eredetüket hozzájuk kapcsolták, noha ennek sem régészeti, sem archogenetikai bizonyítéka egy darab sincs. Bár Erdélyből a dákokat kiirtották, kiűzték az aranybányákért, - a Kárpátokon kívüli maradékuk még jelentős csatákat vívott később a rovásírás miatt fordított olvasatú "kvád" néven a markomannokkal közösen. Épp a dákok leszármazottainak, rokonainak gúnyolásából lett a "tahó" minősítés. Amúgy Kárpát-medencei római -"barbár" csatározásokat nem lehet függetleneül a római-parthus csatározásoktól függetlenül vizsgálni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!