Politikai válság Romániában: a magyargyűlölő politikusok megóvták az Alkotmánybíróság döntését
George Simion beadványában azt állította, hogy az Alkotmánybíróság (CCR) december 6-i döntése rendkívül veszélyes precedenst teremt.
A román alkotmánybíróság pénteken úgy döntött: meg kell ismételni az elnökválasztás teljes folyamatát.
Nyitóképen: Calin Georgescu (DIGI24/INQUAM PHOTOS/Octav Ganea)
Miután két héttel ezelőtt vasárnap lezajlott a román elnökválasztás első fordulója, majd előző vasárnap megtörtént a parlamenti szavazás is, most pénteken, két nappal a vasárnapi, második fordulós elnökválasztás előtt a román alkotmánybíróság úgy döntött:
az elnökválasztás eredményeit megsemmisítik, új választást kell tartani.
A döntés újabb hatalmas fordulat az eddig is rendkívüli román politikai helyzetben. Az első fordulót ugyanis Calin Georgescu, egy gyakorlatilag kívülállónak és korábban esélytelennek tartott, radikális jobboldali nézeteket valló független jelölt nyerte meg, aki a román vasgárdista hagyományokkal is szimpatizált kijelentései szerint. Vele szemben pedig Elena Lasconi liberális ellenzéki politikusnő jutott a második fordulóba.
A két forduló közötti előrejelzések szerint Georgescunak esélye volt arra, hogy megnyerje a második fordulót.
Az alkotmánybíróság mostani döntése viszont arról szól: az első forduló eredményét megsemmisítik, és meg kell ismételni a teljes elnökválasztási folyamatot, első és második fordulót.
Az alkotmánybíróság indokként az elnöki hivatal által szerdán nyilvánosságra hozott, a hírszerzés által a Legfelsőbb Védelmi Tanácshoz (CSAT) eljuttatott információkat hozták fel, amelyek szerint
egy külső – vélhetően állami – szereplő beavatkozott a választási folyamatba
annak érdekében, hogy a szélsőjobboldali jelölt, Călin Georgescu nyerje meg az első fordulót.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, aki maga is – elbukott – jelölt volt az elnökválasztás első fordulójában, ezt írta az alkotmánybíróság döntése után:
„Az elnökválasztás törléséről szóló alkotmánybírósági határozat az egyetlen igazságos megoldás, miután a CSAT-ülés dokumentumai nyilvánosságra kerültek, és kiderült, hogy a románok szavazási eredményét Oroszország beavatkozása miatt nyilvánvalóan eltorzították. Az elnökválasztást meg kell ismételni. Ugyanakkor a hatósági vizsgálatoknak ki kell deríteniük, hogy kik a bűnösök az elnökválasztás eredményének tömeges befolyásolására tett kísérletben. A románoknak egyértelmű, szilárd bizonyítékokon alapuló válaszokra van szükségük a hatóságoktól, mert az állami intézményekbe és az ország működését megalapozó demokratikus folyamatokba vetett közbizalom alapvetően ettől a vizsgálattól függ” – idézte a Krónika.ro a román kormányfőt
Közben Klaus Iohannis államfő mandátuma december 20-án lejár, és kérdéses, mi lesz az elnöki tisztség sorsa.