Tényleg véget vethet Trump az orosz–ukrán háborúnak? Íme a szakértő véleménye (VIDEÓ)

2024. november 11. 19:14

Robert C. Castel szerint három külpolitikai irányvonal van a Republikánus Párton belül.

2024. november 11. 19:14
Robert C. Castel

Nyitókép: Képernyőfotó/YouTube

Az Európai Uniónak nem az a problémája Magyarországgal, hogy energiát vásárol az oroszoktól – számos állam nagyobb üzleteket köt velük –, az európai elit ellenérzése ideológiai természetű, a birodalom ugyanis nem tűri el a nemzetállamokat, s ez így volt mindig a történelem folyamán – mondta el az Ultrahang, Bécsben rögzített közönségtalálkozóján Robert C. Castel.

A biztonságpolitikai szakértő, az Alapjogokért Központ elemzője kijelentette, Európa azért van jó és kivételezett helyzetben például a Közel-Kelet országaihoz képest, mert itt kialakultak nemzetek, ezzel távolabb kerültek a háborúk, ezért

nagy hiba volna a nemzeteket felszámolni, mint amire egyébként érzékelhető a törekvés elsősorban a brüsszeli bürokraták részéről.

A szakértő azt mondta, ha valaki azt kérdezi, miként fog alakulni az amerikai külpolitika Donald Trump második elnöksége alatt, akkor a becsületes válasz az, hogy nem lehet tudni. Van 11 olyan személy a leendő elnök környezetében, akik meghatározzák a gondolkodását, és három irányvonal van a Republikánus Párton belül.

A három irányvonal

Az egyik a régi, klasszikus, birodalmi, amelyet Mark Pompeo képvisel, eszerint Amerikának erősnek, dominánsnak kell lenni, meg kell őriznie a pozícióit a világban, ahogy eddig volt. A második Elbridge Colbyhoz köthető. A volt helyettes államtitkár azt állítja, Amerika nem lesz képes három konfliktust egyszerre menedzselni, ehhez nincsenek meg az erőforrásai, egyedül Kínára kell koncentrálni, Ukrajna az európaiak problémája.

A harmadik képviselője, szócsöve Tucker Carlson, aki az izolacionizmus, az elszigetelődés politikáját hirdeti, az USA-nak nem kell törődnie semmivel,

van két óceánja, amelyek megvédik őket, a világban pedig mindenki csináljon azt, amit akar, Amerika menjen haza mindenhonnan.

Castel megjegyezte, ez utóbbi nagyon attraktív, de naiv, megvalósíthatatlan elképzelés, s közölte, nem lehet megjósolni, a három közül melyik irányvonal fog érvényesülni a trumpi külpolitikában. A demokrata elnökségek alatt Amerika ideológiai dzsihádokat viselt. Ezzel szemben Trump tranzakciós politikát folytat, „valamit adok neked, ezért cserébe szeretnék mást kapni” – fogalmazott, s kijelentette, ez sokkal épeszűbb, pragmatistább, a józan érdekeken alapuló politika.

Az orosz–ukrán háború kapcsán Castel azt állította, saját szempontjából mindkét harcoló félnek igaza van.

Korábbi forgatókönyvek

Korábban négy lehetőség volt szerinte a háború kimenetelét illetően, az egyik, hogy az ukránoknak nyugati fegyverekkel önerőből sikerül megnyerniük vagy legalább döntetlenre hozniuk a háborút. A második, hogy kompromisszumot kötnek a felek, a harmadik, hogy Ukrajna összeomlik, a negyedik pedig, hogy Ukrajna összeomlását megakadályozandó, a NATO beleavatkozik a háborúba. Mára az első opciót kizárhatjuk, jelentette ki a szakértő, a másodiknak csökken a realitása 

ahogy az oroszok egyre több hadisikert érnek el, 2022 novembere óta ugyanis Ukrajna csak veszít.

A negyedik lehetőség, a NATO beavatkozása közel hozná az atomfegyverekkel megvívott harmadik világháborút. A szakértő szerint szükség Trump józanságára, mert ő nem ideológiai, hanem gyakorlati alapon tárgyal az oroszokkal, és ez kritikus lehet a túlélésünk szempontjából – fejezte be a közönségtalálkozót Robert C. Castel.

A felvételt itt tudja megtekinteni:

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.

Összesen 32 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nitsahon
2024. november 12. 22:13
Egyszer WÉGET ÉR...
Gordon.
2024. november 12. 09:06
Ha röviden és sarkosan kell megfogalmazni a három alapvető irányzatot az USA külpolitikáját illetően, akkor ül a dolog! De a Trump féle valóság egy vegyes svédasztal lesz, mert a valóság ennél összetettebb, és még Trump is felfogja, hogy minden összefügg mindennel. Ami nyilván történni fog, az a jelenlegi arányok eltolódása az említett három fő elképzelés alkalmazása között. Az USA részben visszavonul ill. visszavesz több több területen az engazsáltságból (pl. környezetvédelem, NATO, gazdasági megállapodások, Ukrajna, feltehetően közel-kelet és más területek), de nem hagyja figyelmen kívül a hosszabb távú érdekeit - ahogy ezt Trump és a tanácsadói elképzelik - helyesen, vagy sem. A konkrétumokat illetően: Ukrajnát hanyagolja, Izrael mellett kiáll, Irán ellen határozottabb lesz, a kereskedelmi kapcsolatokban "illiberális", védővámokkal és a hazai ipar/termelés ösztönzésével. Valahogy így...
DrPepper
2024. november 12. 04:04
Az ukrán összeomlás a legvonzóbb. Nyilván ez sem jelenti, hogy az oroszok az egész országot elfoglalják, de rezsim bukása megnyitná az utat a tárgyalások és a felosztás felé, ami megoldaná magát az Ukrajna nevű problémát.
Nasi12
2024. november 12. 03:17
Az elsö kettö kombinációja lesz. Azonban mivel ez a háború alapvetöen jó amerikának gazdasági és stratégiai szempontból és kínának sem rossz, nem lesz 24 órán belül vége. De legalább világháború tuti nem lesz belöle.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!