Zelenszkij számára nem sokat ér az emberélet: újabb három hónap pokol vár több ezer állampolgárra
Szörnyű döntést hozott kedden az ukrán elnök.
Ukrajna egyre kevésbé képes megvédeni stratégiai vagy műveleti fontosságú területegységeit.
Nyitókép: Getty Images
A győzelem a hadviselés egyik legfontosabb alapfogalma, és talán éppen ezért még a szakértők számára is számottevő nehézséget okoz a meghatározása. A hadelméletből ismert általános meghatározások segítenek, de az aktualizálásuk egy konkrét háború politikai és katonai környezetére sokkal bonyolultabb, mint amilyennek első látásra tűnik.
A napjainkban felbukkanó elemzések igen gyakran a fogalmak franciasalátáját kreálják az obligát számvarázsöntettel leöntve.
Mindez persze még homályosabbá teszi a gomolygó füsttel megtöltött kristálygömböt, és semmit sem tesz hozzá a kérdés megértéséhez.
Ha gyakorlatiasan akarunk a győzelem kérdésköréhez nyúlni, akkor a következő kérdéseket kell megválaszolnunk:
A második Öböl-háborút követő iraki sajnálatos események alatt az amerikai hadvezetés a szakértők egész hadseregét alkalmazta
(a katonák nyelvén ők az úgynevezett „Doctors Without Orders”), akiknek a feladata a győzelemre releváns változók beazonosítása és a mérőszámokkal való zsonglőrködés volt. Hogy ez a vállalkozás mennyire volt sikeres, az a háború kimenetelén lemérhető.
A kérdés azonban továbbra is releváns marad: mik azok a mérőszámok, amiken le lehet mérni napjaink háborúinak, köztük az orosz-ukrán háborúnak az alakulását?
Az egyik ilyen mérőszám, amihez előszeretettel nyúlunk, az elpusztított haditechnika, illetve az élőerőbeli veszteségek. A probléma ezekkel a változókkal az, hogy függetlenül ellenőrizhető adatok nem állnak rendelkezésünkre, és ami a különböző szakértők és think tankek szakvéleményét illeti:
sohasem lehet tudni pontosan, hol megy át a tudás jóhiszemű tévedésbe, a jóhiszemű tévedés pedig szemérmetlen propagandába.
Talán nem véletlen, hogy a háború elején tündöklő Oryx adatbázis egy adott pillanatban behúzta a zászlaját, még mielőtt a hihetősége retroaktíve is helyrehozhatatlan csorbát szenvedett volna.
Egy másik ilyen mérőszám az elfoglalt területek mérete.
Ezzel a mérőszámmal azonban egy igen komoly probléma van. Az orosz-ukrán háború logikája egy attríciós, az ellenfél erőforrásait és politikai akaratát felőrlő háború logikája, nem pedig egy területszerző háborúé.
Az első világháború ebből a szempontból intő példaként szolgálhat. Aki pusztán a telekkönyvi kivonatok adatain át szemlélte a háborút, arra igen durva meglepetés várt 1918. november 11-én. Annak ellenére, hogy a németek jelentős francia, illetve belga területeket tartottak megszállás alatt, és nem fordítva, Németország volt az, aki bedobta a törölközőt.
Létezik-e olyan mérőszám, amit követve hozzávetőleges képet kaphatunk arról, hogy hol is áll a háború menete? Mégpedig egy olyan mérőszám, amit nem lehet sem titkosítással, sem dezinformációval elérhetetlenné tenni a széles közönség számára?
Én úgy gondolom, létezik.
Ezt a mércét alkalmazva a háború utóbbi 12 hónapjára azt látjuk, hogy Oroszország képes tartani azokat a területegységeket, amelyeket műveletileg vagy esetleg stratégiailag fontosnak ítélt (lásd Szurovikin-vonal),
Ukrajna viszont egyre kevésbé képes megvédeni a saját, hasonló fontosságú területegységeit.
Ami pedig az utóbbi hónapok eseményeit illeti, az általam javasolt mérőszám segítségével empirikusan lemérhető, hogy Oroszország stratégiai szempontból közömbös területeket cserél el Ukrajna számára jelentős stratégiai fontossággal bíró területeire.
A szerző az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója