Tusk ráfekszik a migrációra, de csak belpolitikai céljai vezérlik
A lengyel miniszterelnök azzal szeretné visszaszorítani a lengyel jobboldalt, hogy elveszi az egyik fő témájukat: a migrációt.
„Teljes jogi anarchiához vezette Donald Tusk és hatalmi gépezete Lengyelországot” – jelentette ki Rosonczy-Kovács Mihály a vasarnap.hu-nak.
Nyitókép: AFP/Wojtek Radwanski
Rosonczy-Kovács Mihály, a Nézőpont Intézet külügyi igazgatója interjút adott a vasarnap.hu-nak. A lengyel-olasz szakértő a beszélgetés során kijelentette,
teljes jogi anarchiához vezette Donald Tusk és hatalmi gépezete Lengyelországot,
kihasználva a médiafölényt, és azt a külső védőernyőt, amelyet Ursula von der Leyen testesít meg”.
Hozzátette, az Ursula von der Leyen és Donald Tusk között kialakult véd- és dacszövetségnek köszönhetően ma a Tusk-kormánynak mindent elnéz Brüsszel, legyen szó migrációs vagy jogállamisági kérdésekről.
Ezt is ajánljuk a témában
A lengyel miniszterelnök azzal szeretné visszaszorítani a lengyel jobboldalt, hogy elveszi az egyik fő témájukat: a migrációt.
Rosonczy-Kovács Mihály a varsói Felczak Intézet (Lengyel–Magyar Együttműködési Intézet) tervezett bezárására is reagált. Mint fogalmazott, van két egymástól jogilag független intézmény, a lengyel Felczak Intézet, meg a Wacław Felczak Alapítvány Budapesten. A lengyelt a lengyel kormány finanszírozza, a magyart pedig a magyar. A névegyezés természetesen nem véletlen,
egyazon politikai akarat hívta őket életre 2018-ban azzal a céllal, hogy a magyar-lengyel barátságot erősítsék,
és továbbadják a jövő nemzedékeinek.
A szakértő szerint annak valóban szimbolikus üzenete van, hogy Donald Tusk kormánya meg kívánja szüntetni a lengyel intézményt. felfogható a készülő döntés: mivel mind a Felczak Intézet, mind a Felczak Alapítvány nagyon széles spektrumon működik, a tevékenység egy jelentős része kulturális területen zajlik: zenei, képzőművészeti és irodalmi, valamint oktatási programok formájában, testvértelepülési kapcsolatok kiépítéséhez és fenntartásához nyújtott segítség formájában. „A varsói Felczak Intézet felszámolása durva lépés lenne a lengyel fél részéről. Megjegyzendő, hogy még nincs aláírva a törvény” – hangsúlyozta.
Ezt is ajánljuk a témában
A budapesti Wacław Felczak Alapítvány tiltakozott lengyel testvérintézményének bezárása ellen. A magyar kormánnyal nem túl jó viszonyt ápoló Donald Tusk az intézet megszüntetésére készül.
Arra a kijelentésre, hogy „a mélyponton álló magyar-lengyel diplomáciai kapcsolatokat ugyanakkor ez a bejelentés már lefelé sem volt képes elmozdítani”, Rosonczy-Kovács Mihály azt mondta, „még, ha egyesek számára így is tűnhet, és a magyar–lengyel államközi kapcsolat most valóban kihívásokat él is meg, de azért a kérdést feltétlenül árnyalnám.
Ezeréves barátságról beszélünk, amelynek szövete a társadalom szintjén továbbra is erős.
Majd azzal folytatta, hogy magyar kormánypártok viszonya kifejezetten jó a Jog és Igazságosság párttal (PiS), hiába történtek kísérletek arra, hogy a két párt közé az orosz–ukrán háború apropóján éket verjenek. „A kapcsolat, mondhatjuk úgy, hogy helyreállt, vagy visszaerősödött” – húzta alá.
Ezt is ajánljuk a témában
Bár az utóbbi években többen „temették” a magyar és lengyel nép közötti évszázados köteléket, a mindennapok erre rácáfolnak. Olga Lengyel vagy Olka Polka, két Budapesten élő lengyel lány a közösségi médiában is sokat tesz azért, hogy a népek közötti barátság fennmaradjon és még tovább erősödjön. Velük beszélgettünk.
A Nézőpont Intézet külügyi igazgatója arra is rámutatott „tavaly Lengyelországban egy olyan szivárványkoalíció került hatalomra, amelynek a víziói számos kérdésben jelentősen különböznek a magyarétól, és a választási kampány során maga Donald Tusk is többször negatívan minősítette a magyar miniszterelnököt. A Felczak Intézet bezárására tett kezdeményezés ebben kontextusban értelmezhető, annak az ideológiának a tükröződése, amelyet a lengyel kormány követ”.
Az interjú vége felé szóba került Lengyelország jövője is. Elhangzott,
Lengyelország középtávú jövőjében meghatározó lesz a köztársasági elnökválasztás
jövő év májusában. „Ha Tuskéknak sikerül elhódítani az elnöki palotát is, amelyet most a PiS ural, akkor megszerzik azokat az eszközöket, amelyekkel mostani politikai akaratukat törvényekbe is foglalhatják. De ha jobboldali jelölt nyer, úgy továbbra is marad egy választói kötőfék Donald Tuskon, még ha arról nem is akar tudomást venni” – vázolta fel a lehetséges forgatókönyveket.