Nyitóképen: Palesztina-párti tüntetők Amszterdamban. Fotó: Shutterstock
A Hamasz 2023. október 7-én Izrael ellen elkövetett terrorakciója amellett, hogy nemzeti tragédiát okozott az izraelieknek, és kiindulópontja lett az azóta is tartó közel-keleti háborúnak, katalizátorává vált egy olyan folyamatnak, amely az Európában élő zsidók életét is érzékelhetően beárnyékolja. Az izraeli–palesztin konfliktus mindig is ott lappangott valamennyi országban, ahol ugyanabban a társadalomban él egymás mellett zsidó és arab származású populáció. A közel-keleti háborúk okozta pusztítás, a sok tízezer áldozat, a helyzet okozta traumák és a felfokozott indulatok téren és időn túl minden érintett közösségben feltörnek, és mint egy utórezgés, sérüléseket, károkat okoznak Európa utcáin is
A második világégés után az európai államok mindent megtettek, hogy szembenézzenek a zsidóüldözés, a holokauszt szörnyűségeivel, feltárják eredetét, pusztításait, vállalják a morális és jogi felelősséget. Az antiszemitizmus egy időre leginkább a szélsőjobboldali szubkultúrába szorult vissza, és a zsidózó sztereotipizálást a társadalom nagy része a tragédia emléke miatt nem tartotta szalonképesnek.
A bevándorlók saját származási régiójuk indulatait importálták Európába”
Ez a percepció nagyban meggyengült azzal, hogy az eltelt évtizedekben jelentős számú muszlim bevándorló telepedett le a kontinensen legális vagy illegális módon, így velük a 2020-as évekre jelentősen megnövekedett az anticionizmus, az Izrael-, sőt a zsidóellenesség híveinek a száma és a hangja. A bevándorlók saját származási régiójuk indulatait importálták Európába, és ezek a feszültségek egyre inkább a származási régiókban tapasztalható mindennapi valóság, a garázdaság, a tettlegesség, az erőszakos bűncselekmények megjelenését eredményezték a befogadó társadalmakban is.
Az Európai Unió Alapjogi Ügynöksége (FRA) adatai szerint az utóbbi egy évben többszörösére növekedett az antiszemita indítékú bűncselekmények száma a kontinensen. A szervezet tavaly nyolcezer zsidó személy megkérdezésével közvélemény-kutatást végzett abban a tizenhárom EU-tagállamban, ahol az európai zsidóság 96 százaléka él. A megkérdezettek 80 százaléka szerint öt év alatt drámaian nőtt az antiszemitizmus: 90 százalékuk nyilatkozta azt, hogy a megelőző egy évben netes felületeken rendszeresen találkozott zsidóellenes gyűlölködő tartalmakkal, 56 százalékuk pedig azt, hogy a hétköznapi életben is tapasztalt antiszemita megnyilvánulásokat. A felmérésben részt vevők 37 százaléka állította azt, hogy zsidó származása, kulturális ismertetőjegyei, legfőképpen öltözete miatt érte már zaklatás a nyílt utcán. A 60 százalékuk aggódott gyermekei biztonsága miatt, és a 75 százalékuk úgy találta, hogy zsidó származása miatt környezete felelősnek tartja őt az izraeli kormány döntéseiért. A kutatásban részt vevő zsidók 76 százaléka azt mondta, mindezek arra késztetik, hogy elrejtsék etnikai-vallási identitásukat, 24 százalékukat pedig arra, hogy a származásukkal kapcsolatban semmilyen adatot ne adjanak ki magukról a közösségi médiában.