Orbán Balázs: A liberális világrend véget ért

2024. november 19. 22:06

A demokráciák és nem demokráciák polarizációja helyett az államok közötti pragmatikus kapcsolatok lehetnek a kulcs a globális békéhez – hangzott el a Danube Institute panelbeszélgetésén.

2024. november 19. 22:06
null
Veress Csongor Balázs

Nyitókép: A szerző saját felvétele

*** 

A globális világrend jelentős átalakuláson megy keresztül, amely mélyreható hatással van a nemzetközi kapcsolatokra és a geopolitikai egyensúlyra. 
A liberális világrend hanyatlása, a blokkosodás és a demográfiai változások mind olyan tényezők, amelyek új stratégiákat és megközelítéseket követelnek meg a nemzetközi politikai színtéren.

Danube Institute által szervezett harmadik panelbeszélgetés a globális világrend átalakulását és annak következményeit vizsgálta. A beszélgetésen kiemelkedő szakértők vitatták meg a geopolitikai és gazdasági kihívásokat, amelyek a liberális világrend hanyatlásával járnak. A panel résztvevői között szerepelt Orbán Balázs, Magyarország miniszterelnökének politikai igazgatója; John Tsagronis, az Institute of World Politics professzora; valamint Doug Stokes, az Exeteri Egyetem nemzetközi biztonság és stratégia professzora. A beszélgetést Kiss István, a Danube Institute ügyvezető igazgatója moderálta.

Orbán Balázs beszédében hangsúlyozta, hogy a liberális világrend véget ért, és a világ egy átmeneti időszakot él, amelyet az „új szuverenitás” korszaka követhet. Elmondta, hogy 

a neoliberális struktúrák többé nem képesek meghatározni a globális politikai és gazdasági folyamatokat. 

„A neoliberális világrend a politikától a gazdaságon át a kultúráig dominált, de ma már nyilvánvaló, hogy ez a modell nem fenntartható” – fogalmazott.

Kiemelte, hogy a jelenlegi globális átrendeződés során a nyugati országok újra blokkosodást próbálnak létrehozni, amely demokratikus és nem demokratikus országokra osztja a világot. Szerinte azonban ez a logika nem tükrözi a világ komplexitását, és nem szolgálja a kisebb államok érdekeit. 

Magyarország és sok más kisebb ország nem akar részt venni egy új hidegháborúban. A cél a kölcsönösen előnyös gazdasági együttműködés és a békés átmenet”

 – hangsúlyozta.

A beszédében az „új szuverenitás” fogalmát is részletesen kifejtette. 

Ez szerinte a nemzeti érdekek előtérbe helyezésén alapul, amely lehetőséget ad az államoknak, hogy saját útjukat járják, és ne legyenek alárendelve a nagyhatalmi érdekeknek.

 „A blokkosodás és az ideológiai szembenállás helyett az államok közötti pragmatikus, kölcsönösen előnyös kapcsolatokra kell összpontosítani” – tette hozzá.

Kitért arra is, hogy a kisebb államok, például Magyarország, különösen érzékenyek a globális gazdasági átrendeződés következményeire. Orbán Balázs szerint a nemzeti érdekek védelme mellett Magyarországnak az is fontos célja, hogy a geopolitikai változások közepette megőrizze gazdasági stabilitását. Az energiafüggetlenség és a külpolitikai szuverenitás fenntartása ebben központi szerepet játszik.

Végezetül figyelmeztetett, hogy a globális blokkosodás és polarizáció konfliktusokhoz vezethet, amelyek elkerülhetők lennének, ha az államok a kölcsönös tisztelet és párbeszéd útját választanák. Az „új szuverenitás” korszaka szerinte lehetőséget kínál arra, hogy az országok újragondolják helyüket a globális rendben, és saját érdekeik mentén alakítsák ki kapcsolataikat, elkerülve a végletekig polarizált világrend veszélyeit.

Ezt is ajánljuk a témában

Trump 2.0: ez vár Európára

Donald Trump győzelme nemcsak az Egyesült Államok, hanem a globális konzervatív mozgalmak számára is új lehetőségeket nyit. A Danube Institute konferenciája a NATO, Ukrajna és Izrael kapcsán vizsgálta a lehetséges változásokat.

John Tsagronis úgy vélte, hogy az Egyesült Államok világrendben betöltött szerepe továbbra is meghatározó marad, de a fókuszpontok átrendeződhetnek. „Az Egyesült Államok külpolitikájának fő célja mindig is a saját alkotmányos rendjének megőrzése volt” – hangsúlyozta. Szerinte a Trump-adminisztráció alatt az amerikai politika jobban illeszkedhet az aktuális kihívásokhoz, különösen Kína felemelkedésének kezelése és az európai szövetségek erősítése terén.

Doug Stokes a világrend átrendeződésének demográfiai és gazdasági tényezőire hívta fel a figyelmet. Kiemelte, hogy a demográfiai hanyatlás, különösen Németországban és Kínában, alapvetően befolyásolhatja a globális gazdasági egyensúlyt. „A kínai népességcsökkenés és Németország energiafüggősége hosszú távon aláássa ezeknek az országoknak a gazdasági modelljét” – mondta Stokes. 

Hozzátette, hogy a NATO jövője vagy az együttműködés erősítésén, vagy a fragmentáción múlhat.

A panelbeszélgetés résztvevői egyetértettek abban, hogy a világrend átrendeződése elkerülhetetlen, és az országoknak új stratégiákra van szükségük a változások kezelésére. 

Orbán Balázs hangsúlyozta a nemzeti érdekek védelmét és a szuverenitás jelentőségét, míg Tsagronis és Stokes a globális együttműködés és a stratégiai alkalmazkodás fontosságát emelte ki.

A Danube Institute eseménye fontos hozzájárulást nyújtott a világrend átalakulásának megértéséhez, rávilágítva a különböző nézőpontok közötti párbeszéd szükségességére.

 

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
istvanpeter
2024. november 20. 13:19
A hölgy felmegy a férfi lakásra és nézegeti berendezést és felszerelést. Rámutat az asztalra, ez miből van, koráll kapja a választ, a székre, szintén, a szivartartóra tartóra, a cipő kanálra, a válasz mindig ugyan az. Erre fel kifakad, mondja már barátom, magánál minden koráll.
falcatus-2
2024. november 20. 10:22
" A liberális világrend véget ért.." A liberálist és a világot is értem, de mi volt ebben a rend? Bár végül is egy kuplerájban is találni "rendet". pl. ott, ha nem megy az üzlet nem a bútort cserélik ....pl. marxizmust liberalizmusra
pipa89
2024. november 20. 07:46
Hümm, szerintem ez csak akkor jelenthető ki, ha: 1. 2025. január végéig nem tör ki a világháború a globalista pénzhatalom eszkalációs kísérletei ellenére sem. 2. Ha Brüsszington visszavedlik Brüsszellé, azaz a globalista pénzhatalom emberei visszaszorulnak az intézményen belül. 3. Ha a NATO-t az új amerikai hatalom nem használja külpolitikai eszközként és az európai nemzetállamok saját védelmi politikát, szervezetet állítanak össze. A széljárás még nem fordult meg! Ez csak az előszele és sajnos két hónapig még ez a helyzet rendkívül veszélyes, különösen a még hivatalban lévő demens ember miatt, aki egyértelműen a globális pénzhatalom kesztyűbábja... Summa summarum, nem látjuk a háborúban utazók kezében lévő forgatókönyvet, így nem tudhatjuk, hogy mekkora háborúban utaznak valójában a kezdetektől! Az Északi Áramlat felrobbantása nem egy sima orosz-ukrán háborút sejtetnek. Szóval hol vagyunk még a győzelemtől?!
gyzoltan-2
2024. november 20. 07:16
"Orbán Balázs: A liberális világrend véget ért" Hihetetlen balgaság a kijelentés, ha valóban megtörtént.., főleg a maradék martalék Magyarországon! Semmiből sem tanultunk, tanulunk..! 1919-ben is ábrándozhattunk róla, hogy a zsidó bolsevik-kommunista rémuralmat felszámoltuk..! Ezzel szemben... -hát ezt nem részletezném... Meghagyom a témát az elfogulatlan U.K. szintűeknek...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!