Nahát, amint győzött Trump, a románok megint „átálltak”, ezúttal Ukrajna ügyében

2024. november 19. 12:34

A vasárnapi választás előtt vitáztak a román jelöltek és kiderült: még egy korábbi NATO főtitkár-helyettes is feladná a Krímet.

2024. november 19. 12:34
null

Nyitókép: Daniel MIHAILESCU / AFP

Hétfő este televíziós elnökjelölti vitára került sor Romániában. Az országban vasárnap fog sor kerülni az elnökválasztásra.

Klaus Iohannis második ciklusa és egy évtizedes hivatali ideje hamarosan véget ér, és több mint egy tucat jelölt indul a leváltásáért. 

A várhatóan december 8-án tartandó második forduló és a közbeeső parlamenti választások eredményei meghatározhatják, hogy Románia továbbra is támogatja-e Ukrajna Oroszország elleni harcát, vagy tűzszünetet szorgalmaz, amelynek következtében Kijev területeket adna fel – írja a Politico. 

Marcel Ciolacu román miniszterelnök és szociáldemokrata vezető kihagyta a vitát, hogy Brüsszelben találkozzon Mark Ruttéval, a NATO főtitkárával. Nicolae Ciucă volt jobbközép miniszterelnök, aki a román szenátust vezeti pedig az osztrák kancellárral találkozott. A felmérések alapján Ciolacu vezeti a versenyt. 

A vita talán legfontosabb része az ukrajnai háborúra vonatkozott. A vitában részt vevő jelöltek többsége támogatta Donald Trump megválasztott amerikai elnök tervét, hogy tárgyalásokat folytasson a békéről. 

Nyilvánvaló, hogy Ukrajnának nincsenek forrásai arra, hogy az összes elveszített területet visszaszerezze. A Krímet szinte lehetetlen visszaszerezni, Donbászt pedig már oroszosították 

– mondta Mircea Geoană, a NATO volt főtitkár-helyettese, aki függetlenként indul. Geoană szerint a területátadásért cserébe Ukrajnának meg kellene tartania szuverenitását, és nyugatbarátnak kellene maradnia. 

George Simion, aki a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség nevű pártot vezeti megfogadta, hogy elnökké választása esetén távol tartja Romániát minden háborútól. Ezután felemelt egy Bibliát, és kihívta riválisait, hogy ezzel fogadják meg, hogy tiszteletben tartják a románok békéhez és nyugalomhoz való jogát. Ezt egyikük sem tette meg. 

Elena Lasconi a Mentsétek meg Romániát Szövetségtől volt az egyetlen jelölt, aki ellenezte, hogy Ukrajna területeket adjon át, mondván, hogy ezzel felbátorítaná Vlagyimir Putyin orosz elnököt. 

Ha Ukrajna területeket enged át, Putyin nem fog megállni. Segítenünk kell Ukrajnának megnyerni ezt a háborút” 

– mondta. 

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 50 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sentimental
2024. november 19. 14:23
www.kepfeltoltes.eu/images/2024/11/19/303k_pfelv_tel_win_10_Goo.png
sentimental
2024. november 19. 14:10
Nem kell nekik Szuverenitásvédelmi hivatal...
lendvaiildiko
2024. november 19. 14:06
Hogy alakul a megbonthatatlan magyar - ukrán barátság? Ezt olvastam egy felvidéki portálon: "A befogadónyilatkozatának aláírása öt hónapot váratott magára magyar részről, de ez semmi ahhoz képest, hogy egy éve késik a „lövészárkok professzorának” kinevezése ukrán oldalon. Hogy lesz ebből közeledés?" Mi van Sandor Fegyirrel?
gilou-au-clavier
2024. november 19. 14:05
Orkszopó moszkovita szardarabok, hörögjetek: "Az Ukrán Fegyveres Erők hat nagy hatótávolságú amerikai ATACMS rakétával mértek csapást egy katonai létesítményre a brjanszki régióban november 19-én éjjel"
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!