Zöld utat kapott Románia eddigi legköltségesebb hadiipari beszerzése

2024. november 13. 16:04

A korábbi vezérkari főnök szerint a földön is jó hasznát fogja venni az új harcigépeknek a román légierő.

2024. november 13. 16:04

Nyitókép: UK MOD / Edyta Tomaszewicz RAuxAF 

Jóváhagyta a kétkamarás bukaresti parlament szenátusa szerdán, hogy Románia 32 darab ötödik generációs F-35-ös harci repülőgépet vásároljon az Egyesült Államoktól. 

Az erről szóló, hónapokkal ezelőtt közvitára bocsátott törvénytervezetet az amerikai választások után, múlt héten hagyta jóvá a román kormány, kedden pedig – sürgősségi eljárással – a képviselőház is megszavazta. Nicolae Ciuca szenátusi elnök, a román hadsereg korábbi vezérkari főnöke a Romania TV hírcsatornának nyilatkozva rámutatott:

az F-35-ös többcélú harci repülőgépek kivételes képességeit nemcsak a levegőben, hanem a földön, felderítő eszközként is hasznosítani lehet.

„Románia biztonsági és védelmi szempontból függőségi helyzetben van, ezért létfontosságúak számára az Egyesült Államokkal fenntartott diplomáciai kapcsolatok” – jelentette ki a romániai államelnöki választáson is induló házelnök.

Román katonai szakértők szerint az ország légterének hatékony védelméhez három, egyenként 16 vadászgépből álló repülőrajra van szüksége. A most elfogadott törvény az ötödik generációs, többcélú harci repülők beszerzésének első szakaszára vonatkozik.

A román hadsereg eddigi legköltségesebb – a bukaresti védelmi minisztérium által 6,5 milliárd dollárra becsült – beszerzését a román állami költségvetésből és az Egyesült Államok kormánya által felajánlott hitelekből finanszírozzák. Ezért az összegért

Románia 32 darab F-35-ös repülőgépet,

a működtetésükhöz szükséges logisztikai csomagot, kiképzési programot és szimulátorokat, valamint levegő-levegő és levegő-föld rakétákat vásárol az amerikai külföldi katonai értékesítési program (FMS) keretében az Egyesült Államoktól.

A bukaresti védelmi minisztérium távlati tervei szerint egy későbbi szakaszban egy harmadik, 16 harci repülőből álló F-35-ös rajjal egészítenék ki a román légierő flottáját. Az első F-35-ös repülőrajt 2030 után tervezik hadrendbe állítani. Az ötödik generációs harci gépek beszerzéséig a – Portugáliától és Norvégiától használtan vásárolt – negyedik generációs F-16-os harci repülőgépek maradnak szolgálatban.

(MTI)

Ezt is ajánljuk a témában

***

 

Összesen 52 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bunko-jobbos
2024. november 14. 08:31
1. picsa drága 2. csak ennek van értelme. ez konkrétan fenyegetést jelent nekünk is, hiszen a radarok nem látják, nem tudnánk lelőni.
rezeda-kazmer
2024. november 14. 07:18
románia egy területmegtartó, agresszor állam. olyan hibákat nem fognak elkövetni, mint a magyarok kétszer is. kár a jól hangzó, öblös beszólásokért, románia fegyverkezik ezerrel (ellenünk), erre mindig oda fog figyelni.
Aga1
2024. november 13. 22:54
@canadian-deplorable "[...] forumokon olvasgatva a témában jártas vadászpilóták általában egyetértenek abban, hogy egy 5-ik generációs harci gép messze jobb, mint egy 4-ik generációs. a különbség annyi, mint egy első vh kétfedeles gép és egy spitfire között. [...]" a helyzet ennél sokkal bonyolultabb. sokan esnek abba a hibába, hogy ha az egyiknek van x, akkor a másiknak is x kell. egy f-35-ös ellenszere nem egy másik (vagy hasonló) lopakodó. a kérdés mindig az, hogy mi a végrehajtandó feladat. ha van egy ultramodern rakétarendszerem, akkor a potenciális ellenségem nem fogja bevetni a méregdrága lopakodóit. és az f-35-nek van néhány igen kérdéses tulajdonsága, mint pl. hogy lopakodó módban igencsak kevés fegyver fér rá, azokból is többnyire speciális, vagy hogy az elektronikának kapcsolatban kell maradnia az usa-ban lévő szerverekkel... és kutyafülét nem ér az egész, ha az oroszoknak van iszkanderjük, amivel a levegőbe röpítik azt a kevés hangárt, amiben egyáltalán lehet tárolni.
bagyadtsolomon
2024. november 13. 21:59
a saab ab kész beruházni egy magyarországi fejlesztési központba, amely az egyik új generációs vadászbombázó-fejlesztési programnak ad helyet. az eddig nyilvánosságra került tervek szerint az új generációs vadászbombázó 2035-től kerülhet gyártásba, és fokozatosan váltaná fel a meglévő jas–39 gripeneket. amennyiben egy új, úttörő megoldásokat is tartalmazó vadászbombázó kialakítása és benne a magyar részvétel sikeresnek bizonyul, azzal eldőlhet az a kérdés is, hogy milyen harci repülőgépet rendszeresít majd a magyar honvédség a mostani, folyamatosan továbbfejlesztett gripenek után.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!