Itt a válasz: Moszkva is megszólalt Trump első nyilatkozatairól
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kedden Moszkvában válaszolt újságíróknak.
Úgy néz ki, hogy Donald Trump nem az izolacionista vonalat fogja vinni a külpolitikájában.
Nyitókép: Scott Olson/Getty Images
„Ahogy magam is prognosztizáltam, úgy néz ki, hogy Donald Trump nem az izolacionista vonalat fogja vinni a külpolitikájában, hanem azt a fajta reageni irányt, amely erőpolitikán alapul. A hírek szerint Trump Marco Rubio-t választotta új külügyminiszterének – floridai szenátort, korábbi republikánus elnökjelöltet, aki ezzel az első latin-amerikai külügyminisztere lesz az Egyesült Államoknak.
Rubio egy úgy nevezett héja – aki az Egyesült Államok nemzetközi ellenfeleivel szembeni erős fellépésre buzdított korábban is. Rubio Kínát tartja USA fő ellenfelének, és bírálja annak gazdasági gyakorlatát és az emberi jogok Kína általi megsértését. Rubio szerint az Egyesült Államoknak proaktív szerepet kell vállania a demokrácia nemzetközi védelmében és az autoriter rezsimekkel elleni küzdelemmel. Ő a hagyományos, konzervatív értékek alapú amerikai hatalmi külpolitikát képviseli, amely a hidegháború időszakában jellemezte Washingtont.
Úgy néz ki, hogy a nemzetbiztonsági pozícióra ugyancsak egy héja kerülhet: Mike Waltz. Waltz az amerikai hadsereg különleges erőinél szolgált. Az erőteljes globális amerikai jelenlétnek a híve. Hisz az elrettentés erejében – egy erős alapokon álló USA-nak szerinte el kell riasztania az elelnfeleit a nemzetközi beavatkozástól, és határozottan ki kell állni a szövetségesei mellett. Határozott fellépést sürgetett Kínával, Oroszországgal, Iránnal és Venezuelával szemben. Kínát az egyik legfontosabb fenyegetésnek tartja globálisan nézve. Waltz elképzelését lehetne „békét az erőn keresztül” elvvel is jellemezni – a katonai erő és az aktív diplomácia összekapcsolása mellett érvel az Egyesült Államok és szövetségeseinek az érdekei védelmében.”