Ki az a J. D. Vance, akit Trump az alelnökjelöltjévé választott?
Magyarbarátságán túl is számos izgalmas részlet van az amerikai szenátor életrajzában.
Scheiring Gábor, az LMP és a Párbeszéd társalapítója hosszú-hosszú publicisztikában ad tanácsokat az Egyesült Államoknak demokráciáról és a Donald Trumpra ható ellenszerről.
Nyitókép: AFP/Allison Robbert
Néztem, ahogyan Orbán Viktor lerombolja a demokráciát Magyarországon. Íme az én tanácsom a Trump-érához. Az autokrácia gépezetének szétszedéséhez előbb meg kell értenünk, hogyan működik – ezzel a címmel közölte a Politico Scheiring Gábor publicisztikáját.
Akinek esetleg elsőre nem ugrik be a korábbi országgyűlési képviselő neve:
a Lehet Más a Politika alapítói között volt, majd társaival a kilépést követően megalapította a Párbeszédet is – hasonló sikersztori mindkettő.
A szerző mindenesetre nem önkritikus, hogy gyakorlatilag láthatatlan magyar pártok tagja volt, hiszen azt írja, ő országgyűlési képviselőként élhette át Orbán Viktor hatalomátvételét, megtanult néhány dolgot az elmúlt években, amellyel segíthet (!) Donald Trump ellenfeleinek megérteni, hogyan nyert az elnökválasztáson.
Szerinte a Magyarországon is látott „rezsim” a demokratikus rendszerből épül fel, és nem az Egyesült Államok az első, amely szembesül ezzel a „fenyegetéssel”.
Azt még a zöldpárti képviselő is elismerte, hogy Orbán Viktor sikeres politikus, hiszen olyanok is tanulni akarnak tőle, mint például az Egyesült Államok következő alelnöke.
Ezt is ajánljuk a témában
Magyarbarátságán túl is számos izgalmas részlet van az amerikai szenátor életrajzában.
Scheiring Gábor úgy látja, a rendszer szoftvere a populista narratívákból áll, a hardvere pedig az „eltérített” intézményi rendszerből – nagy szerencse, hogy neki lenne ellenszere.
A szerző hosszasan sorolja az összefüggéseket Donald Trump és Orbán Viktor politikája között, ám liberálisként ő természetesen nem pozitív értelemben hozza fel az illegális migráció elleni küzdelmet vagy éppen a saját gazdasági érdekek mentén hozott döntéseket. Közölte azt is, hogy a jobboldali szavazók egy része „rasszista”, ezért felesleges nácinak nevezni Trumpékat.
De nem untatnánk senkit a baloldali publicista hosszú-hosszú és milliószor elpufogtatott felvetésein – lássuk azt a bizonyos ellenszert!
Scheiring Gábor szerint létfontosságú a „független” média,
ezért azt javasolja a liberális milliárdosoknak, hogy ne üljenek tétlenül, mint Magyarországon, és ne nézzék végig, ahogyan a jobboldal átveszi az irányítást – tehát újra előjött a baloldali narratíva, mely szerint csak a liberális média lehet független, a konzervatív nem.
Szintén a baloldali hagyományoknak megfelelően értekezik arról, hogy a munkásosztállyal kell felvenniük a kapcsolatot a demokratákkal, mert nincs elég „képzett” liberális, akik eldönthetik a választásokat. Arra is rájön, hogy a demokraták nem győzhetnek erős társadalmi bázis – értsd: elegendő szavazó – nélkül.
Scheiring Gábor a végére aztán bizonyítja, hogy nem véletlenül Karácsony Gergely szövetségese: azt írja, hogy a vállalati elitről a mikroadományok felé kellene elmozdulnia a pártfinanszírozásnak. Ez a főpolgármester miniszterelnöki kampányában már megvalósult, azok a bizonyos kis és nagy ládikák hatalmas botrányt kavartak Budapesten.
És jön a lezárás, ami annyira szívhez szóló, hogy érdemes változtatás nélkül közölni: „A Magyarországon történteknek az a legfontosabb tanulsága, hogy nem azzal véded meg a demokráciát, hogy arról beszélsz, hanem azzal,hogy megvéded az embereket. Csak az a demokrácia fenntartható, amely az emberekért dolgozik.”
Ezt is ajánljuk a témában
Az amerikai elnökválasztást követően minden megváltozott.