Itt a döntés: magyarbarát alelnökjelöltet választott Donald Trump!
Mutatjuk, ki lett a befutó.
Magyarbarátságán túl is számos izgalmas részlet van az amerikai szenátor életrajzában.
Nyitókép: Zach D Roberts / NurPhoto / NurPhoto via AFP
Mint megírtuk: a Milwaukeeban hétfőn megtartott Republikánus Nemzeti Gyűlésen, azon a rendezvényen, amelyen a republikánusok hivatalosan is elnökjelöltté választják az előválasztási versenyben már hónapokkal ezelőtt egyedül maradt Donald J. Trumpot, az exelnök J. D. Vance ohiói szenátort választotta alelnök-jelöltjévé.
Ezt is ajánljuk a témában
Mutatjuk, ki lett a befutó.
A 39 éves, azaz az amerikai politika legfelső szintjén kifejezetten fiatalnak számító szenátor James Donald Bowman néven született Ohióban, kisvárosi, szerény körülmények között élő családban nőtt fel. Vance a középiskola után rögtön az amerikai haditengerészet felé vette az irányt, melynek színeiben az iraki háborúban is szolgált. A republikánus ügy mellett már fiatal korában elköteleződött, egyetemi évei alatt az ohiói állami törvényhozás egyik republikánus szenátora, Bob Schuler mellett dolgozott.
Miután megszerezte jogi diplomáját a Yale Egyetemen, néhány év ügyvédi tevékenység után kockázatitőke-befektetőként kezdett dolgozni, többek között Peter Thiellel, a PayPal, illetve a big data-elemzés egyik legfontosabb nemzetközi szereplője, a Palantir Technologies társalapítójával. 2017-től rendszeresen elemezte a CNN-en az amerikai politikát,
ebben a minőségében vált a republikánus oldal sztárjává.
2021-ben Thiel tízmillió dolláros támogatásának köszönhetően elindult az ohiói republikánus szenátori előválasztáson, majd a szenátorválasztáson, melyet 2022 novemberében meg is nyert. Ehhez az évhez kötődik Donald Trumppal kapcsolatos pálfordulása: korábban „amerikai Hitlerként” emlegette, 2022-ben ugyanakkor Trump ajánlásával nyerte meg a választást,
s akkor már úgy fogalmazott, „ő a legjobb elnök, mióta csak élek, aki úgy tárta fel a korrupciót ebben az országban, mint senki más”.
2016-ban megjelent könyve, a Hillbilly Elegy megjelenése évében és az azt követő évben is felkerült a New York Times bestseller-listájára, és számos díjat nyert; a New York Times szerint ez a könyv „a hat legjobb könyv egyike arról, hogy miért győzött Trump”. A Hillbilly Elegyt 2020-ben filmre vitte a Netflix.
Vance nem egyszer fogalmazott igen erősen az amerikai konzervatív választókat foglalkoztató ügyekben – például azzal gyanúsította meg a demokratákat, hogy a bevándorlók beengedésével olyan demográfiai változásokat akarnak eszközölni az Egyesült Államokban, melyek következtében a republikánusok többé nem nyerhetnek majd választásokat. Ebbe a sorba illeszkedik az is, hogy
2021-ben Vance nyilvánosan állt ki a magyar családpolitika mellett,
Amerika problémáiért a „gyermektelen baloldalt” okolta, s szembeállította azzal a Magyarországgal, ahol „a friss házaspároknak hiteleket adnak, melyeket később elengednek, ha a pár valóban együtt maradt és gyerekeik lettek”.
A European Conservative-nek adott 2024-es interjújában emellett felszólalt Magyarország és Lengyelország uniós zsarolása ellen. Azt nyilatkozta: „Ha a szabályokon alapuló nemzetközi rendet akarunk, akkor nem lehet megbüntetni Magyarországot vagy Lengyelországot azért, mert a politikájuk eltér a brüsszeliekétől.” Sőt, ennél is tovább ment: a magyar alapítványi egyetemek rendszerét is követendő példaként állította az Egyesült Államok elé.
Ezt is ajánljuk a témában
Von der Leyenék szerint csak az helyes morálisan, amiben ők hisznek.
A hétvégén Donald Trumppal szemben elkövetett merénylet-kísérletről Vance úgy nyilatkozott: az „nem elszigetelt incidens”, hiszen „a Biden-kampány központi üzenete az, hogy
Donald Trump elnök autoriter fasiszta, akit mindenáron meg kell állítani.
Ez a retorika közvetlenül vezetett el a Trump ellen megkísérelt merénylethez.”