Magyar kapcsolatai is jócskán lehetnek Trump leendő kormányának, mutatjuk!
2024. november 12. 13:47
Több olyan amerikai politikus, akinek a neve már szóba került a következő Trump-kormány kapcsán, jó kapcsolatokat ápol hazánkkal.
2024. november 12. 13:47
6 p
16
1
20
Mentés
Fotó: Angela Weiss / AFP
Mióta Donald Trump megnyerte az amerikai elnökválasztásokat, megy a találgatás, vajon kik lesznek kormányának tagjai. A Politico is lehozott egy lehetséges névsort, amiben 16 politikust említenek. Érdekesség, hogy közülük 7-nek vannak magyar kapcsolatai is.
J. D. Vance leendő alelnök, ohio-i szenátor jóbarátja a Budapesten élő amerikai újságírónak és könyvírónak, Rod Drehernek, valamint a Külügyi Intézetet vezető Gladden Pappinnek is. Vance könyve, a Vidéki ballada az amerikai álomról (Hillbilly Elegy) magyarul is megjelent.
Robert Wilkie, aki az első Trump-kormányban veteránok ügyeivel foglalkozott, most a védelmi minisztérium átvételi folyamatát vezeti, azaz várhatóan őt nevezi ki Trump hadügyminiszternek, a Pentagon élére. Ő részt vett a Danune Institute és a Heritage Foundation washingtoni jobboldali agytröszt közös, 2024-es, budapesti geopolitikai konferenciáján, szeptemberben.
Robert Wilkie veteránügyi miniszter volt Donald Trump kormányában. A magyar és az amerikai jobboldal kapcsolatairól és a republikánus elnökjelölt nézeteiről beszélgettünk vele.
A Fehér Házban székelő Nemzetbiztonsági Tanáccsal kapcsolatban felmerült Michael Anton neve, aki részt vett a 2024-es Ludokiva Fesztiválon, a 2023-as, Alapjogokért Központ által rendezett CPAC-en is. Mint a Ludovika honlapja írja: Michael Anton a Hillsdale College oktatója és kutatója, a konzervatív Claremont Institute vezető munkatársa, a jól ismert The Stakes: America at the Point of No Return című könyv szerzője is. Anton Trump alatt az elnök stratégiai kommunikációért felelős helyettese volt a Nemzetbiztonsági Tanácsban. Korábban Rupert Murdoch, Rudy Giuliani és Condoleezza Rice beszédírója volt, azelőtt pedig a Citigroup befektetési bank kommunikációs igazgatójaként és a BlackRock befektetési cég ügyvezető igazgatójaként dolgozott.
Vivek Ramaswamy indiai származású üzletember elindult a Republikánus Párt elnökjelöltségéért, de aztán feladta Trump javára a küzdelmet, úgyis trumpistaként tartják számon. Állítólag felmerült a neve a külügyminiszteri pozíciót illetően. Ramaswamyval találkozott Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója, sőt a magyar politikus szerepelt is az amerikai podcastjában. Ramaswamy Woke Rt. című könyvét, ami a nagyvállalatokat elöntő szélsőbaloldali ideológiáról szól, az MCC Press adta ki.
Susie Wiles leendő kabinetfőnök, Trump kampányfőnöke mindkétszer jelen volt, amikor Orbán Viktor (és Orbán Balás) meglátogatta Trumpot floridai otthonában, Mar-a-Lagóban.
Az illegális bevándorlás megállításáért Tom Homan, a Bevándorlási és Vámhivatal egykori igazgatója felel majd, aki a Heritage Foundationnél is kutató. A Heritage-nek van közös kutatása az MCC-vel, és együttműködési megállapodása a Danube Institute-tal.
Stephen Miller, Trump volt beszédírója a Fehér Ház kabinetfőnökének a politikai helyettese lehet.
Érdekes az amerikai törvényhozásba bekerülő vagy ott maradó, hazánkat megjárt politikusok neve is. Paul Gosar, Arizona 9. kongresszusi kerületének képviselője, aki felszólalt a 2024-es budapesti CPAC-en, úgy tűnik, magasan nyeri körzetét, bár még mindig számolják a szavazatokat. Ugyancsak a 2024-es CPAC-en vett részt Andy Harris, Maryland első kongresszusi kerületének képviselője, és úgy tűnik, ő is nyer a körzetében. Ráadásul Harris miskolci származású, csináltunk is vele interjút. Ugyancsak a 2024-es budapesti CPAC előadója volt Texas harmadik kongresszusi kerületének képviselője, Keith Self, aki a többiekhez hasonlóan megnyerte az idei választást is.
A Terror Háza Múzeum főigazgatójával értékeltük az amerikai elnökválasztás eredményét, várható hatását az európai politikára, emellett beszéltünk a hazai jobboldal állapotáról, Orbán Viktor új kihívójáról és Szájer József visszatéréséről is.
Az Európai Unió gazdasági versenyképességének jövőjét megalapozó sürgős cselekvési tervet fogadtak el a nyugati szövetségi rendszer legnagyobb találkozóján Budapesten. Hazánk példátlan diplomáciai sikert ért el.
Donald Trump fölényes győzelme új szeleket hoz a viharos európai vizekre: elnökké választásának legfontosabb hozadéka Magyarország és az egész kontinens számára az orosz–ukrán háború beígért lezárása lehet. A békéért tett lépésekkel a magyar kormány európai pozícióját is alapjaiban változtatja meg.
Donald Trump a modern amerikai történelem legnagyobb politikai visszatérését produkálta. 2016 után újra tévedtek a felmérések: a szorosnak jósolt verseny helyett a republikánus jelölt letarolta a billegő államokat.
Donald Trump két évig, a félidős kongresszusi választásokig a végrehajtó hatalom és a törvényhozási többség birtokában korlátok nélkül megvalósíthatja programját.
Tényleg nem akarta átadni a hatalmat 2020-ban Donald Trump, valóban elítélt bűnöző, és vajon hazudott-e a választási csalásról? Lássuk! Szilvay Gergely írása.
Jó lenne külső tanácsadói tagnak bevenni Orbán Viktort az amerikai kormányba, és Trumpnak forró drótot tartania vele gender, migrációs és Ukrajna ügyekben.
Ha már eddig a konzervatív fórumokon, világtalálkozókon és személyes talákkozókon névtelenül gyözelemre segítette Trumpot, ideje lenne nevesíteni is jelentős szerepét Harris és a demokraták vereségében.
Hajrá, Magyarország!