Jönnek az előrehozott választások: minden, amit a német kormányválságról tudni kell!

2024. november 12. 08:25

Szétesett Olaf Scholz kormánya. De mi lesz most? A Politico Ukrajna támogatása miatt aggódik.

2024. november 12. 08:25
After the break-up of the traffic light coalition - Bellevue Palace

Nyitókép: KAY NIETFELD / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP

Néhány órával Donald Trump megválasztása után Olaf Scholz bejelentette a német kormány szétesését, s ezzel olyan eseménysorozatot indított el, amely hónapokon belül előrehozott németországi választásokhoz vezet, bár a pontos időzítés még nem világos.

A Politico összefoglalta, mi történt pontosan, és mi várható ezután. 

Németország hárompárti kormánykoalíciója a Szociáldemokrata Pártból (SPD) és a Zöldekből, és a liberális  Szabad Demokrata Pártból (FDP) áll. Mind az SPD, mind a Zöldek az erős szociális hálót és a nagy beruházásokat támogatják a gazdasági növekedés és a zöld energiára való átállás felgyorsítása érdekében. Az FDP ezzel szemben a kevesebb kormány és a kevesebb kiadás híve. 

A kényszer szülte ezt a koalíciót, amely az első pillanattól kezdve gyenge lábakon állt. 

A Politico szerint a koalíció bukásának kulcsmomentuma egy évvel ezelőtt következett be, amikor a német alkotmánybíróság felrobbantotta 2024-es büdzsét.

Ezt is ajánljuk a témában

Mikor lesz a voksolás?

Mielőtt sor kerülhetne az előrehozott választásra, Scholznak bizalmi szavazást kell kiírnia (és elveszítenie) a parlamentben. A német elnök ezután 21 napon belül feloszlathatja a parlamentet. Az előrehozott választások további 60 napon belül következnének.

A német politika legnagyobb kérdése jelenleg az, hogy Scholz mikor fogja kiírni a bizalmi szavazást. 

Miután az országos televízióban kirúgta Lindnert, a kancellár kijelentette, hogy január 15-ig kisebbségi kormánnyal kíván tovább kormányozni, majd március végéig bizalmi szavazást tartana, amely új választásokhoz vezetne. 

Friedrich Merz, a CDU vezetője, aki a jelenlegi közvélemény-kutatások alapján valószínűleg Németország következő kancellárja lesz, felszólította Scholzot, hogy még Trump január 20-i amerikai hivatalba lépése előtt biztosítsa a választások megtartását. 

„Egyszerűen nem engedhetjük meg magunknak, hogy több hónapig többség nélküli kormányunk legyen Németországban” – mondta.

Ezt is ajánljuk a témában

Ki nyerheti a választást? 

Merz CDU-ja és konzervatív bajor testvérpártja, a Keresztényszociális Unió (CSU) jelenleg nagy fölénnyel, 32 százalékos támogatottsággal vezet a felmérésekben, és valószínűleg ők fogják vezetni a jövőbeni kormánykoalíciót. 

Scholz SPD-je ezzel szemben 16 százalékos támogatottsággal a harmadik helyen áll, közvetlenül a szélsőjobboldali AfD mögött. 

A Politico megjegyzi: mivel a CDU megfogadta, hogy nem köt szövetségi koalíciót az AfD-vel, szinte biztos, hogy Scholz SPD-jével fog koalícióra lépni. A jelenlegi közvélemény-kutatások és az ország politikai széttagoltsága alapján a konzervatívoknak és az SPD-nek szüksége lehet egy harmadik pártra, amellyel együtt kormányozhatnak. 

Bárhogy is alakulnak a dolgok, a következő koalíció ugyanolyan töredezett lehet, mint az előző – jegyzi meg rezignáltan a brüsszeli lap. 

A Politico Ukrajnáért aggódik

A Politico elemzése és értelmezése szerint Németország, mint az ukrán ügy legfontosabb európai pénzügyi támogatója, vezető szerepet kellene felvegyen Kijev támogatásában.

De a németek a lap szerint nehezen vehetik át a vezető szerepet Európában, miközben politikai válsággal küzdenek. A lap reményét fejezi, ki, hogy a kereszténydemokraták sokkal határozottabban fogják támogatni Ukrajnát. 

Trump érkezése után valószínűleg vámokat fog kivetni a német autókra, amely még nehezebb helyzetbe hozhatja az ország gazdaságát. 

Nagy kérdés lesz, hogy az új német vezetés képes lesz-e megegyezni az amerikai elnökkel. 

Ezt is ajánljuk a témában

 

 

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tekeva
2024. november 12. 14:45
Az AfD-t törvényileg letiltottátok-e már? Mert ha nem, akkor "jó" lesz nektek.
pipa89
2024. november 12. 11:36
Európának ezért lőttek: Ursula von der Pfeizer (Bilderberg-csoport) + BlackRock (Scholz) + Macron (Rothschild Bank). Amíg ők el nem tűnnek a politikából és helyüket nem a szuverenisták veszik át, itt csak egyre szarabb lesz a helyzet. Ha tegnap megtörtént volna az elitcsere, az is késő lenne ahhoz, hogy kikecmeregjünk a gyarmati sorból. 2025. január 20. messze van, addig ezek még okozhatnak még nagyobb bajt Európának.
Karvaly
2024. november 12. 10:18
Szóval működésképtelen a kormány, kisebbségben van a parlamentben, de elhúznák március végéig a bizalmi szavazást (majdnem öt hónapig!), ami után 21+60 nap után lennének a választások - tehát június közepén. A normál választás novemberben lenne. Úgy, hogy tudják előre, a szocdemek (Scholzék) szinte biztosan maradnának hatalomban. Na ez a pofátlanság teteje, nem is értem, hogy a hazai baloldal miért van annyira elájulva a német parlamentarizmustól.
2024. november 12. 10:11 Szerkesztve
Igazi változást az afd hozna a németeknél, de arra nem mernek szavazni, mert beszaratták a libsik a népet a náci dumával. az összes többi párt csak egymás másolatai más néven, de ugyanaz a libsi elmerokkant banda.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!