Nyitókép: Susan Greenfield/Brain Bar
Susan Greenfield bárónő, a Neuro-Bio Ltd. alapítója és vezérigazgatója angol idegtudós, író, műsorvezető. Több, mint 200 tanulmányt publikált folyóiratokban, munkája elismeréseként több mint 32 tiszteletbeli diplomával tüntették ki. Kutatásai a Parkinson-kór és az Alzheimer-kór kezelésére irányultak. Érdeklődik továbbá a tudat idegélettana és a technológia agyra gyakorolt hatása iránt.
Az agy 24 órája című kötete először olvasható magyarul. Az Open Books gondozásában megjelent könyv bepillantást ad az olvasóknak az emberi agy működésébe, és közérthető módon tárja fel, hogy mit tud a tudomány az emberi tudatról. A bárónővel a könyvének bemutatója kapcsán beszélgettünk, amelyet az idei Brain Bar keretében tartottak meg.
***
Hogyan hat a 21. századi életmód az agyra?
A mai életmód a technológiai fejlődés következtében precedens nélküli. A technológia ma már nem csak egy eszköz a céljaink eléréséhez, hanem öncélúvá vált. Régebben volt a nyomda, a hűtőszekrény, az autó vagy a televízió, amely eszközök továbbfejlesztették és megváltoztatták a való életedet. Ma azonban vásárolsz, munkába mész, randizol, játszol anélkül, hogy akár egyetlen emberi lénnyel is találkoznál.
Tehát nagyon nagy a különbség, mert a képernyőkhöz vagyunk kötve.
Ma egy olyan világban élünk, ahol csak két dimenzió van: a hallás és a látás.
S ez szerintem alapvető hatással van arra, hogy miként érintkezünk egymással, hogyan alakítjuk ki a társadalmi interakciókat; hiszen egy képernyő előtt ülve élünk, és ez nagyon különbözik attól a régi életmódtól, amit a 20. században folytattunk.
Gyakran elmondom, hogy az emberi agy elképesztő módon képes alkalmazkodni a környezethez. Míg például más fajok csak sokkal kisebb mértékben tudnak alkalmazkodni, például az aranyhalnak nagyon korlátozott a repertoárja. Ahogy egyre kifinomultabbak leszünk, és haladunk az evolúción keresztül, az agy egyre inkább képes alkalmazkodni a környezethez. Ezt nevezzük plaszticitásnak.
Ez tehát azt jelenti, hogy ha egy klón vagy egy egypetéjű iker lennél, az agysejtjeidben lévő kapcsolatok egyedi konfigurációjával fogsz rendelkezni, mert ezeket a tapasztalataid kovácsolják, stimulálják, frissítik az életed minden egyes pillanatában.
Ebből következik, hogy ha ember vagy, akkor minden pillanatban, amikor élsz, ez változni és fejlődni fog, és ez tesz egyedi személyiséggé téged. Nincs még egy ember a Földön, aki olyan lenne mint te, soha nem is volt és soha nem is lesz. De sok szempontból minden nagyon más lett, hiszen már kiskortól kezdve mobil van az emberek kezében.