Nyitókép: Guerchom Ndebo / AFP
Tombol a majomhimlő Afrikában: több, mint 900 ember belehalt már, főleg 15 év alatti gyermekek. A Politico cikke szerint a fertőzés legtöbbször a családtagok közötti szoros testi érintkezéssel, vagy közös ágyhasználattal terjed, ami különösen nehéz helyzetet teremt a menekülttáborokban, ahol a higiéniai körülmények rosszak, és az egészségügyi ellátás hiányos.
Az érintett régiókban, különösen a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén, a konfliktusok sújtotta területeken a menekülttáborok lakói különösen nagy veszélynek vannak kitéve. Ezekben a táborokban nemcsak a betegség terjed gyorsan, hanem a nemi erőszak is súlyos problémát jelent. Az orvosok határozottan figyelmeztetnek, hogy
a nők és gyerekek körében a nemi erőszak drámai módon hozzájárul a betegség terjedéséhez,
mivel az majomhimlő egyes esetekben szexuális úton is terjedhet – főleg hogy a himlő testnedvek útján át terjed a leginkább.
Az erőszakos cselekmények és a betegség elleni küzdelem kettős terhe alatt szenvedő menekültek számára a helyzet különösen kritikus. Az egészségügyi dolgozók és segélyszervezetek munkáját a folyamatos fegyveres konfliktusok is akadályozzák, amelyek nemcsak a gyógyszerek és oltások eljuttatását nehezítik meg, hanem a segítők testi épségét is veszélyeztetik. A súlyos alultápláltság, a zsúfolt életkörülmények és a folyamatos erőszak együttesen halálos következményekkel járnak a gyermekekre nézve, akik a legvédtelenebbek ebben a küzdelemben.
Annak ellenére, hogy az oltások hatékonynak bizonyultak, a vakcinák elosztásának késlekedése és a nemzetközi együttműködés hiánya tovább súlyosbította a helyzetet. A menekülttáborokban élők számára az időben nyújtott egészségügyi segítség és a védelem hiánya komoly veszteségeket okoz, különösen a fiatalok körében.