„Viszlát, Schengen!“ – nem bír Németország a migránsokkal: visszaállítják a teljes határellenőrzést
Mutatjuk a részleteket!
Már azt is tudni lehet, mi állhat a norvégok döntésének hátterében.
A nyitókép illusztráció. Fotó: Vidar Ruud / NTB Scanpix / AFP
Mint a Mandiner olvasói emlékezhetnek: szeptemberben kiderült, hogy Németország minden határon ellenőrzést vezet be és azon dolgozik, hogy megtagadhassa a migránsok belépését. A fokozódó politikai nyomásra reagálva Nancy Faeser német belügyminiszter ugyanis bejelentette, hogy 2024. szeptember 16-i kezdettel minden határátkelőnél bevezetik a határellenőrzéseket, és kidolgoznak egy modellt az „illegális migránsok belépésének megtagadására”.
Ezt is ajánljuk a témában
Mutatjuk a részleteket!
Szombaton megírtuk azt is, hogy a lengyelek is korlátozó lépéseket foganatosítanak, miután a lengyel kormány kedden új migrációs stratégiát terjeszt elő, melynek egyik fő eleme a menedékjog ideiglenes regionális felfüggesztése lesz – erről a vezető lengyel kormányerő, a Polgári Koalíció (KO) szombati konvencióján beszélt maga Donald Tusk miniszterelnök beszélt. Mint a lengyel kormányfő hangsúlyozta: az államnak százszázalékos ellenőrzést kell szereznie afelett, hogy ki utazhat be Lengyelországba.
Ezt is ajánljuk a témában
Foghatják a fejüket Brüsszelben Orbán kritikusai.
Cikkünk megjelenése után nem sokkal azonban kiderült: Norvégia is beállt a sorba. A norvég rendőrség ugyanis ideiglenes határellenőrzést vezet be a két EU-tagországgal közös határain, miután a norvég rendőrség belbiztonsági szolgálata korábban megemelte az ország terrorfenyegetettségi szintjét – közölte szombaton a rendőrség.
A határellenőrzés egyelőre október 22-ig tart.
A közleményben a norvég rendőrség belbiztonsági szolgálatának (PST) október 8-i bejelentésére hivatkoztak, amely mérsékeltről magasra, azaz az ötfokozatú skála második legmagasabb szintjére emelte Norvégia fenyegetettségi szintjét.
A hivatal kiemelte, hogy különösen a zsidó és izraeli célpontok fenyegetettsége nőtt meg.
Norvégia nem tagja az Európai Uniónak, de része a schengeni övezetnek, amelyen belül útlevél-ellenőrzés nélkül utazhatnak a tagországok állampolgárai. Norvégiának a szárazföldön (Oroszországon kívül) Svédországgal és Finnországgal van közös határa. Mindkét utóbbi ország tagja az Európai Uniónak, a NATO-nak és a schengeni övezetnek. A rendőrségi közlemény szerint nem minden utazót ellenőriznek a határon, és nem kell késésekre számítani az ellenőrzések miatt.
(MTI / Mandiner)
***
Ezt is ajánljuk a témában
Mutatjuk a részleteket!