Európát hibáztatják a világméretű szegénységért a friss Nobel-díjasok
A kritikusok szerint ez a díj ismét politikai döntés eredménye, nem a tudományos eredmények elismerése.
Magyarország már messze megelőzi.
Nyitókép: Jakub Porzycki / AFP
Románia hetedik hónapja tartja a legmagasabb inflációval rendelkező uniós tagállam címét – számolt be a Transtelex. Az Eurostat legfrissebb adatai szerint szeptemberben a fogyasztói árak éves összevetésben
4,8 százalékkal nőttek Romániában, miközben az EU egészében az infláció 2,1 százalékra csökkent.
Az inflációs ráta tekintetében Romániát Belgium (4,3 százalék) és Lengyelország (4,2 százalék) követi, míg a legalacsonyabb értékeket Írországban (0 százalék), Litvániában (0,4 százalék), valamint Szlovéniában és Olaszországban (egyaránt 0,7 százalék) regisztrálták.
Ezt is ajánljuk a témában
A kritikusok szerint ez a díj ismét politikai döntés eredménye, nem a tudományos eredmények elismerése.
Az EU tagállamai közül 20 országban csökkent az infláció augusztushoz képest, köztük Romániában is, ahol a Nemzeti Statisztikai Intézet adatai szerint a szeptemberi éves infláció 4,62 százalék volt az előző havi 5,1 százalék-ról.
Magyarországon az infláció 3 százalékra csökkent.
Az Eurostat elemzése arra is rámutat, hogy a maginfláció – amely az energia- és élelmiszerárak nélkül számított fogyasztói árindex – augusztusban 2,8 százalék volt, ami szeptemberre 2,7 százalékra csökkent. Ezt a tendenciát követi egy másik mutató is, amely kizárja az energia- és élelmiszerárak mellett a cigaretta- és alkoholárakat: ez szintén 2,8 százalék-ról 2,7 százalék-ra mérséklődött.
A Román Nemzeti Bank (BNR) frissítette inflációs előrejelzését, és 2024-re már csak 4 százalék-os inflációt vár, míg a jövő év végére 3,4 százalék-os pénzromlást prognosztizál. Mugur Isărescu, a BNR kormányzója hangsúlyozta, hogy ezek az előrejelzések a jelenlegi adatokra épülnek, azonban a gazdasági és pénzügyi intézkedések nagyban befolyásolhatják az infláció jövőbeli alakulását.
Ezt is ajánljuk a témában
Szeptemberben Christine Lagarde elnök még igyekezett hűteni az ülésről ülésre történő kamatvágásokkal kapcsolatos várakozásokat, viszont a vártnál gyengébb gazdasági teljesítményre reagálniuk kellett, és ez tovább erodálja az EKB hitelességét.