Pintér Zoltán, a karcagi Kováts Mihály Baráti Társaság elnöke szerint „Kováts Mihály és a hozzá hasonló nyughatatlan álmodók személye testesíti meg azt, hogy amerikaiakban és magyarokban, végső soron új- és óvilágiakban sokkal több van szabadság szeretetből és összefogásból, mint bármi másból, ami elválaszt egymástól”.
A Kossuth Házat évek óta szívvel-lélekkel gondozó Kossuth Alapítvány elnöke, Végh Sándor szerint,
„az új dombormű szimbolikus erővel bír, hiszen emléket állít annak a tagadhatatlan történelmi ténynek, hogy a magyarok már Amerika születésénél is kiemelkedően fontos szerepet játszottak”.
A Györfi Sándor fiai, ifj. Györfi Sándor és Balázs közreműködésével készített alkotás központi figurája Kováts Mihály, aki lovon ülve, huszár egyenruhában jelenik meg, dinamizmust és erőt sugározva. Az új bronzból készült dombormű méltó szomszédai a Theodore Roosevelt amerikai elnököt és Kossuth Lajost ábrázoló szintén bronz emlékművek.
A részletgazdag mű hűen tükrözi a huszár hagyományokat, a jura mészkőbe vésett „Faithful Unto Death” felirat, valamint az általa Benjamin Franklinnek küldött levélben tett esküje erős érzelmi és erkölcsi töltetet ad a kompozíciónak.
Kováts hősies és önfeláldozó alakja az amerikai forradalomban betöltött szerepére és a szabadságért való kiállására és áldozatára utal.
A ceremóniát Pintér Zoltán történész könyvének bemutatója követte, mely során a történész felvázolta a huszár ezredes kalandos életútjának állomásait és az amerikai könnyűlovasság megszervezésének kihívásait.
A szakmai beszélgetést Örlős László, a Kováts Mihály Baráti Társaság elnökének előadása zárta, aki kiemelte azt a kevesek által ismert tényt, hogy „az első amerikai idegenlégió, un. Pulaski Légió hivatalos zászlajának létrejötte is a magyar származású Kováts Mihálynak köszönhető”.
Az esemény részeként a Kováts Mihály Baráti Társaság átadott a Kossuth Alapítványnak az amerikai közvélemény Pulaski zászlóként ismert zászló replikáját, mely tulajdonképpen az első magyar eredetű amerikai zászló.
Az emlékév programjait támogató washingtoni székhelyű Hungary Foundation igazgatója Anna Smith Lacey elmondta, hogy az ünnepség egy nagyobb programsorozat méltó nyitánya, mely elegáns alaphangot ad az ezt követő charlestoni és New Yorki ünnepségeknek is.
„Azt reméljük, hogy a mai avatás lendületet ad számos olyan más kezdeményezésnek Amerika-szerte, amely a magyar-amerikai barátság történelmi gyökereire felhívja a figyelmet”
– tette hozzá.